לדלג לתוכן

Thunderbolt

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ThunderBolt

לוגו ThunderBolt
תאריך המצאה 2011

מהירות אפיק 10Gbps לכל כיוון (סך הכול 20Gbps)
סוג אפיק טורי
אפיק חיצוני כן
מחבר Thunderbolt זכר

Thunderbolt הוא ממשק לחיבור התקנים חיצוניים למחשב. הוא משתמש בפרוטוקול קלט/פלט ומיושם בדרך של יציאה טורית. הממשק פותח על ידי אינטל בשיתוף פעולה צמוד עם אפל והוא מתחבר ליציאת Mini DisplayPort. החיבור מאפשר קריאה וכתיבה של מידע בו-זמנית, תומך במהירויות גבוהות ואף מאפשר לחבר עד 6 רכיבים שונים לאותה כניסה, כל עוד הם משתמשים בטופולוגיית רשת שונה.

פיתוח החיבור

[עריכת קוד מקור | עריכה]

החיבור פותח על ידי אינטל בשיתוף פעולה עם אפל. על אף שהסימן המסחרי ThunderBolt נרשם על ידי אפל, הזכויות על המוצר שמורות במלואן לאינטל. כתוצאה מכך, העבירה לעצמה אינטל גם את הזכויות על הסימן המסחרי. החיבור הוצג לראשונה באופן מסחרי בגרסה המחודשת של ה-מקבוק פרו של אפל ב-24 בפברואר 2011. המטרה הייתה להכניס לשוק חיבור מהיר וחדשני לעומת חיבור ה-USB הנפוץ, שככל הנראה מתיישן ולא עומד בקצב הפיתוח של מוצרים חדשים ותובעניים יותר. הממשק תוכנן במקור להעברת מידע בצורה אופטית. אינטל השתמשה בסיבים אופטיים ורכיבים נוספים על מנת ליצור כבל ייעודי והמוצר שווק תחת השם LightPeak. אך לבסוף הוחלט על שימוש בכבל נחושת המסוגל לספק את רוחב הפס הרצוי (10Gbps) בעלות נמוכה יותר.

הדור הראשון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

התקן ה-Thunderbolt לא התרומם מהשקתו בשנת 2011, למרות נתוניו המרשימים, ופרט למחשבים של אפל וציוד היקפי מצומצם, אין חברות רבות אשר אימצו אותו. אינטל עצמה משנת 2013 כבר לא מחייבת את יצרניות המחשבים להשתמש בתקן במחשבי האולטרה-בוק. ההתקן מעביר תצוגה Mini DisplayPort וזהה לו בכל מה שקשור לתצוגה. ממשק זה מאפשר העברת מידע במהירות של עד ל-10Gbps, כפול מ-USB 3.0.

הדור השני של תקן ה-Thunderbolt, מכפיל את קצב העברת הנתונים מהדור הראשון ומסוגל להגיע עד ל-20Gbps. ההתקן כמו בדור הראשון מעביר תצוגה Mini DisplayPort וזהה לו בכל מה שקשור לתצוגה, רק שבדור החדש של ההתקן, התמיכה מגיעה עד לרזולוציה של 4K. הייצור של הגרסה הסופית של ההתקן החדש החל ב-2013 והוא יצא לכלל השוק בתחילת 2014. נודע כי הדור השני של התקן ה-USB 3.0 הפופולרי יגיע בקצב העברת נתונים של רק 10Gbps, בזהה לקצב העברת הנתונים בדור הראשון של ה-Thunderbolt.

אופן פעולה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

החיבור מתבסס על שילוב בין שתי טכנולוגיות: PCI Express ו-DisplayPort. בכל קצה של הכבל טמון שבב בקרה. שבב הבקרה של החיבור מקבל אותות בו זמנית משני מקורות אלה, מאחד ושולח אותם דרך נתיב כפול בכבל, ולאחר מכן קולט את שני סוגי האותות ומפריד אותם עבור הצרכנים השונים. החיבור מספק 10W ותומך בשרשור חיבורים של ציוד היקפי. כלומר, ניתן לחבר עד 6 מכשירים בשרשרת אחד לשני, מבלי לאבד מהירות קריאה או כתיבה.

תמיכה ברזולוציה גבוהה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

החיבור מבוסס יציאת המיני DisplayPort תומך בהעברת רזולוציה גבוהה לצד קריאת וכתיבת נתוני Data. החיבור תומך גם ב-HDMI,‏ Displayport,‏ DVI‏ ו-VGA באמצעות שימוש במתאמים.

תרשים אופן פעולת החיבור

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Thunderbolt בוויקישיתוף