Z (סמל צבאי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הסמל Z על רקע דגל רוסיה

האות הלטינית Zרוסית: зет) היא אחד ממספר סימולים (לצד גם "O" ו-"V") על גבי כלי רכב צבאיים של הכוחות המזוינים הרוסיים המעורבים בפלישה הרוסית לאוקראינה. הסימול נועד במקור לסייע לכוח משימה להבדיל את עצמם משאר כוחות הברית או האויב.

בנוסף לשימוש טקטי, הסימול הפך לסמל מיליטריסטי רוסי. ה-"Z" משמש רבות בתעמולה בפדרציה הרוסית (אנ'), הן על ידי שלטונות והן אזרחים, כאות תמיכה בפלישה. מחוץ לרוסיה, הסמל נאסר להצגה פומבית במספר מדינות. הסמלים "V" ו-"Z" נאסרו על ידי המועצה העליונה של אוקראינה כסמלים של הפלישה הצבאית הרוסית. ה-Z קיבל את הכינוי Zwastika על שם צלב קרס.

סימול כלי רכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכבי קרב רוסיים עם סימול "Z"
רק"מ רוסי עם סימון "V".
רכב נ"מ נייד עם סימול "O"

כוחות הקרקע הרוסיים משתמשים במספר סימולים שונים של רכבים, בהתאם לזירת הלחימה:

נטען כי האותיות Z ו-V מסמלות את המילים "מערב" ו"מזרח" ( запад ו-восток בהתאמה), אבל השערה זו לא מצאה בסיס.

הפיכה לסמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפגן של המשמרת הצעירה של רוסיה המאוחדת בצורת Z. מרץ 2022

תחילה משרד ההגנה הרוסי הכחיש משמעות כלשהי לסימולים V ו-Z וטען שהם לא מהווים סמלים צבאיים רשמיים[1]. עם זאת, הסימול הצבאי הפך לסמל לפלישה הרוסית לאוקראינה, שמופיע על גבי שלטי חוצות, רכבים אזרחיים, דגלים ואף אנדרטות ברוסיה.

משמעויות ושימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-3 במרץ משרד ההגנה של רוסיה פרסם באינסטגרם, כי הסמל "Z" הוא כביכול קיצור של הביטוי בעד הניצחון ("за победу"), בעוד שהסמל "V" מייצג את הביטוי "הכוח הוא באמת" (Сила в правде) והמשפט "המשימה תושלם" («Задача будет выполнена)[2]. בהמשך, המשרד הציע גם משמעויות ושימושים חלופיים עבור "Z", כולל "למען שלום" (за мир) "למען האמת" (за правду) ועוד.

ברוסיה ה-Z הפך לסמל לתמיכה בממשל, בנשיא, ללחימה כנגד אוקראינה בפרט וכביכול נגד הנאציזם בכלל. האות Z אינה קיימת באלפבית הרוסי, אלא מקבילתה הקירילית З. ססמאות מלחמה רבות המכילות את האות З נכתבות ברוסית עם האות Z בניגוד לכללי התעתיק התקיני, אבל עם הקשר מובהק למבצע באוקראינה. הוא משמש כמוטיב חשוב בתעמולה רוסית המציגה את הפלישה לאוקראינה כמלחמה נגד הנאצים.

פוליטיקאים ואנשי ממשל רוסיים החלו להשתמש באות Z כסמל לתמיכה במלחמה. כך לדגומה דמיטרי רוגוזין שינה את איות שמו ברשת הטלגרם ל- РОГОZИН. מושל מחוז קמרובו המכונה קוזבאס טען שמשנה את איות שם המחוז ל-КуZбасс[3]

בין השימושים הנפוצים של Z הוא בסיסמאות הכוללות את המילה за (בעד). ביניהם: "בעד הנשיא", "בעד הניצחון" ו"בעד עולם ללא נאציזם"[4]. בתעמולה רוסית של 2022 החלו להופיע סמלים רבים המשלבים בין ה-Z לבין סמלים וססמאות ישנות של ברית המועצות[5][6].

אתר האינטרנט של משרד הביטחון הרוסי פתח עמוד עם הכתובת https://Z.mil.ru המוקדשת ל"מבצע צבאי מיוחד". המתעמל הרוסי איוון קוליאק משתתף בתחרויות במדים עם הסמל Z וקיבל על כך ביקורת מהתאחדות ההתעמלות הבין-לאומית[7].

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתור סמל למלחמה שאומץ על ידי הממשל, הוא גם זכה לביקורת מצד אומנים ואנשי תרבות. כך להקת הפאנק רוק הרוסית נוגו סבלו! ( Ногу свело!) הוציאה שיר "דור Z" המבקר קשות את המלחמה ואת התרבות הרוסית[8].

להקת הרוק בי 2 סירבה לבצע הופעה באולם בו הוצב שלט Zа Президнта! (בעד הנשיא!) והופעתם בוטלה[9]. כך גם להקת הרוק ДДТ ביטלה את הופעתה עקב באנר עם הסמל Z לצד הבמה[10].

בנוסף, ניטען כי סמל ה-Z מזכיר בצורתו ומשמעותו את צלב הקרס הנאצי וצפוי להפוך בהמשך לסמלה של רוסיה[11][12].

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Z בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]