הכנסייה הבפטיסטית וסטבורו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הפגנה של כנסיית וסטבורו
מייסד הכנסייה פרד פלפס
מפגינים נושאים את הסיסמה "אלוהים שונא את אמריקה"

הכנסייה הבפטיסטית וסטבורואנגלית: Westboro Baptist Church) היא כנסייה בפטיסטית בדלנית[1][2] הידועה בהתבטאויות השנויות במחלוקת שלה, וההפגנות הפרובוקטיביות שחברייה עורכים בארצות הברית. עקרונותיה המרכזיים הם התייחסות מילולית-פונדמנטליסטית לתנ"ך הנוצרי, שלילה מוחלטת של דתות וזרמים אחרים (כולל נצרות קתולית), אמונה שהומוסקסואליות היא חטא שדינו מוות, והאשמת היהודים ברצח ישו. הכנסייה טוענת שהשתתפה משנת 1991 עד 2018 ביותר מ-62,000 הפגנות ברחבי ארצות הברית[3].

בניגוד למחשבה המקובלת, הכנסייה נוטה לא להתייחס לעניין הגזע, ואינה מציגה מוטיבים גזעניים בפומבי. מייסד הכנסייה פרד פלפס, עורך דין במקצועו, היה ידוע בעבודתו המשפטית לצד אפרו-אמריקאים במסגרת התנועה לזכויות האזרח.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכנסייה נוסדה בידי פרד פלפס (Fred Phelps), כומר ועורך דין אמריקאי יליד קנזס, 1929 נפטר ב-24 במרץ 2014, היה אב ל-13 ילדים. הוא הקים את הכנסייה ב-1955 באופן עצמאי עם אופי בפטיסטי וקלוויניסטי, אך מעולם לא היה לה קשר לקהילות או למוסדות רשמיים של הנצרות. כנסיית וסטבורו מונה כיום 71 חברים, מתוכם 60 הם בני משפחתו של פלפס.

פעילות מחאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנסיית וסטבורו ידועה כארגון דתי קיצוני בעקבות ההפגנות הרבות שהיא עורכת תוך הנפת שלטים שעליהם סיסמאות פרובוקטיביות הקוראות להתמסרות וכניעות כלפי אלוהים וישו, ורמיסת דגל ארצות הברית. ב-1996 ערך הארגון הפגנה מול מוזיאון השואה האמריקאי וטען שהיהודים הביאו על עצמם את השואה משום שהם מבצעים מעשי סדום ומשום שהם רצחו את ישו. במשך השנים נערכו הפגנות נוספות נגד מוסדות יהודיים כמו הליגה נגד השמצה, שמתחה ביקורת על כנסיית וסטבורו. הארגון משווה את רוב הדתות כגון הנצרות הקתולית, אסלאם ובודהיזם לעבודת השטן.

הארגון מדגיש את איסור משכב זכר ומרבה למחות נגד הומוסקסואליות, וטוען שפיגועי 11 בספטמבר ואסונות טבע שונים הם נקמתו של אלוהים על פריצות מינית ועל כפירה. ב-1998 ערך הארגון הפגנה בהלוויתו של מת'יו שפרד, צעיר הומוסקסואל וקורבן פשע שנאה שהוכה למוות. הארגון הרבה להפגין בהלוויות של חיילי צבא ארצות הברית שנהרגו באפגניסטן ובעיראק בקריאה שאלה נשרפים בגיהנום כעונש על נטישת המוסר האלוהי. בעקבות זאת, במספר מדינות נחקקו חוקים האוסרים הפגנות במרחק של עד 150 מטר מהלוויה, והסנאט האמריקני אישר את "חוק הכבוד לגיבוריה הנופלים של אמריקה". ארגוני ליברלים, הומוסקסואלים ויהודים מרבים לערוך הפגנות נגד בהן משתתפים מאות אנשים.

כנסיית וסטבורו תועדה בסרט דוקומנטרי של ה-BBC שנקרא "המשפחה השנואה ביותר באמריקה" אותו ערך והגיש העיתונאי לואי ת'רו, בתוכנית הטלוויזיה של מייקל מור, בתוכניתו של ביל אוריילי בפוקס ניוז ובתחקירים שונים של ערוצי חדשות אמריקאים ובריטים.

סיסמאות המשמשות אותה: "אלוהים שונא מתרוממים", "אלוהים שונא את אמריקה", "אלוהים שונא את ישראל", "היהודים הרגו את ישו", "תודה לאל על 11/9", "אובמה הוא האנטיכריסט", "כמרים (קתולים) אונסים ילדים". באתר האינטרנט הרשמי של הכנסייה מצוין כי איננה תומכות בגזענות, ובמעשי אלימות של ארגונים ניאו נאצים. לטענתם "הנאצים האמיתים בעולם הם המתרוממים"[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של הכנסייה הבפטיסטית וסטבורו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "A Westboro Baptist Church Defector Describes Life After Leaving The Infamous 'Cult'" (באנגלית). 25 בספטמבר 2017. בדיקה אחרונה ב-31 באוקטובר 2018. 
  2. ^ "'I had to pray for people to die': Woman who escaped 'hate cult' Westboro Baptist Church finds peace with new life full of freedom". Mail Online. בדיקה אחרונה ב-31 באוקטובר 2018. 
  3. ^ Locations of Westboro Baptist Church Pickets, www.godhatesfags.com (באנגלית)
  4. ^ Westboro Baptist Church FAQ, www.godhatesfags.com (באנגלית)