הראיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הראיה הייתה חגיגה אתלטית ודתית שנערכה בעיר היוונית אולימפיה בעת העתיקה.

ההראיה הייתה תחרות מקבילה למשחקים האולימפיים שנערכה לנשים בלבד כחודש לאחר תום המשחקים מכיוון שהן לא הורשו להשתתף במשחקים המרכזיים.

לפי המסורת התחרות נוסדה במקביל למשחקים האולימפיים, גם סיפור ייסודה מקביל לסיפור ייסוד המשחקים האולימפיים. היפודאמיה, אשת המלך פלופס, לאחר חתונתה ייסדה משחקים לכבוד האלה הרה כדי להודות לה על עזרתה בשידוך המוצלח ועל תקופת השלום שבעלה הצליח להביא לפלופונסוס, היא בחרה 16 נשים שהשתתפו בתחרות כשכל אחת מהן ייצגה את עירה או משפחתה.

מקדש הרה באולימפיה

על בסיס המסורת הזאת נבחרו 16 נשים אצילות מן העיר אליס שעליהן הוטל לארגן ולשפוט בתחרות. המשחקים נפתחו תמיד בטקס שנערך במקדש הרה שבאולימפיה ששיאו היה הלבשת פסלה של הרה בבגד הפפלוס שהוכן במיוחד לכבוד המאורע על ידי נשות אליס.

התחרות היחידה שהתקיימה בהראיה הייתה ריצה למרחק של כ-160 מטר, היו שלושה מקצים שאליהן הרצות היו מחולקת בהתאם לקבוצת גילן: ילדות, בנות עשרה ובוגרות. בניגוד לתחרות הגברית שנערכה בערום מלא הרצות התחרו לבושות בטוניקה בשיער פזור כאשר הטוניקה חושפת את השד הימני, ככל הנראה כדי שהשופטות יוכלו לוודא שהמתחרות הן באמת נשים אולם ייתכן שהיה במנהג גם פן סמלי של חיקוי אופן הלבוש של האמזונות. רק נשים רווקות יכלו להתחרות בהראיה.

לזוכות בתחרויות הוענק זר בצורת כתר אולם בניגוד למקביליהם הגבריים הן לא נהגו להקים פסל בדמותן ולא חוברו עליהן שירים המהללים את הישגיהן הספורטיביים, דברים אלו הביאו את החוקרים להניח שהן לא נהנו מאותה מידת יוקרה ופרסום כמו המנצחים הגברים במשחקים האולימפיים.