משקולית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אימון משקוליות

משקולית היא אביזר התעמלות ופיתוח גוף אשר דומה במראה ובאופן האימון למשקולת התעמלות אך קטן ממנה במשקל ובגודל. המשקולית נמצאת בשימוש רב בחדר כושר ומכוני התעמלות שונים. במשקוליות משתמשים גם נשים וגברים שמטרת האימון שלהם אינה פיתוח גוף בעל נפח שריר גדול אלא חיזוק ואימון השריר באופן עדין יותר מאימון משקולות אינטנסיבי.

מטרות האימון במשקוליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשונה ממשקולות המוברגות על מוט, המשקוליות הן בדרך כלל בעלות צורה נוחה יותר לעבודה משום שמטרת האימון בהן שאפתנית פחות ושמה יותר דגש על שמירה על בריאות תקינה. מתאמנים במשקוליות הם לעתים נערים מתבגרים מהסיבות:

  • מתבגרים בגילאי 18 ומטה נמצאים בתהליך מתמיד של גדילה והתפתחות הגוף והשרירים, לכן עומס רב מדי על השרירים עלול לגרום לפגיעה חמורה ובלתי הפיכה במפרקים, ברצועות וכמובן בשרירים ובמבנה הסיבי שלהם.
  • האוכלוסייה הפוקדת חדרי כושר, המקום בו ניתן להשתמש במשקולות כבדות משקל, מורכבת ברובה הגדול מגברים ונשים בגילאי 21 ומעלה. לכן מתבגרים שנוהגים להתאמן בביתם משתמשים על פי רוב במשקוליות.

חלק מציבור המתאמנים בקביעות במשקוליות מורכב גם מנשים מהסיבות:

  • נשים, בשל מבנה גופן השונה מזה של גברים, נוהגות להתאמן לשם חיטוב ועיצוב הגוף ולא לשם פיתוח נפח שריר מקסימלי הנעשה תוך מאמץ מרבי של השריר. לכן בקבוצות אימון של נשים נהוג השימוש במשקוליות קלות משקל שתכליתן העיקרית היא חיזוק השריר ופעילות גופנית אירובית לשם שריפת קלוריות.
  • נשים ישראליות רבות נוהגות לבצע הליכות וריצות באופן קבוע על מנת לשפר ולשמר את כושרן הגופני. במהלך ריצות אלה נעשה לעתים שימוש במשקוליות שמשקלן כחצי קילוגרם עד קילוגרם אשר מאפשרות אימון של שרירי הידיים תוך כדי הריצה.
  • גם סיבולת השריר של נשים קטנה יותר מבחינה גנטית מזו של גברים בכ-30 אחוזים, ולכן הן יכולות להתאמן רק בעזרת משקולות קלות יותר, דהיינו משקוליות.

אופן האימון במשקוליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האימון במשקוליות נכלל בקטגוריית האימון במשקולות, אך הוא לא מתבסס על שיטת עבודה של RMx (משקל מקסימלי איתו ניתן לבצע x חזרות) אלא על סטים קבועים שמתבססים על יכולת אישית (לעתים היכולת האישית נמדדת לדוגמה ב - RM10 לחלק ל-2 אשר כן מתבססת על RMx). בנוסף, משקוליות מאפשרות מספר חזרות גדול יותר עקב היותן בעלות מסה קטנה יותר. אימון שבמהלכו מתבמצעים סטים של מס' חזרות גדול במשקל קטן (40-60 אחוזים של RM1) מאפשר שיפור של סיבולת השריר בפרט.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר עדכון של חוק הספורט במדינת ישראל בשנת 2002 נקבע כי אימון קבוע ו/או לא קבוע בחדר כושר מותר מגיל 6 ומעלה, בשונה ממדינות מפותחות אחרות בעולם בהם האימון מותר מגיל אפס. באימון לפעוטות מסוג זה, נעשה שימוש במשקוליות המעוצבות בדמויות ידועות מסרטים מצוירים.