האסקי סיבירי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האסקי סיבירי
Siberian Husky blue eyes Flickr.jpg
קבוצה: כלבי שפיץ
משקל: 16-27 ק"ג
גובה: 50-59 ס"מ
תוחלת חיים: 12 - 14 שנים
אופי: רגוע ועדין
שימוש: מירוצי מזחלות, חיית מחמד
אילוף: הסתגלות גבוהה

הָאסְקִי סִיבִּירִי הוא כלב עבודה ושירות בגודל בינוני, בעל פרווה כפולה כאשר התחתונה הינה צפופה, שמקורו במזרח סיביר ושייך למשפחת הזאבים. הוא ערני, אנרגטי וידידותי. הוא מסויג מעט, אך אינו חשדני כלפי זרים,גזע ההאסקי לא מתאים לשמש בתור כלב שמירה מכיוון שזה גזע שקט והם לא תוקפניים.

היסטוריה של הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו של ההאסקי הסיבירי בשבט נודד ממזרח סיביר (הצ'וקצ'ים) על מנת לגרור מזחלות למרחק גדול ובתנאי מזג אוויר קשים. כיום משמש ההאסקי גם במירוצי מזחלות ופופולרי מאוד כחיית מחמד בשל אופיו הרגוע והשקט. גילו של גזע זה נאמד בכשלושת אלפים שנה. במבנהו ההאסקי מזכיר את הזאב ומילל במקום לנבוח. האסקי סיבירי זהו גזע ששימש בעבר לסחיבת והעברת משאות לא כבדים במיוחד למרחקים בינונים. למרות שימושם ככלבי מזחלות בעבר הרחוק, גזע האסקי סיבירי התחבב מאוד על בני האדם וקיבל מעמד של חיית מחמד. בשל ההיסטוריה הנרחבת של האסקי סיבירי ככלב מזחלות, הינו מסוגל להסתגל במהירות לתנאי מזג אוויר קשים מאוד והגזע התפתח עם השנים, ידועים כיום על מספר סוגים/גזעים שהתפתחו עם הזמן בהתאם לתנאי המחיה שלהם. האסקי סבירי ,ההאסקי הגרינלנדי, ההאסקי האלסקי,ואסקי נהר המקנזי.

כלב האסקי סיבירי - אופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

האסקי סיבירי הנו כלב הידוע באופיו החברותי. מדובר בכלב רגוע באופיו, אוהב ומסור לבעליו. כבר מגיל מאוד צעיר כלבי האסקי סיבירי חברותיים מאוד ומתידדים במיוחד על ילדים, כך שהנם כלבי משפחה אידאלים. בנוסף, מדובר בכלב אינטליגנטי במיוחד ובעל כושר הבנה מפותח. כמו כן אינטליגנציה רגשית מאד גבוהה. הכלב רואה את עצמו כחלק מהמשפחה (כי מטבעו חי בלהקות ורגיל לעבודת צוות) ולכן יש לנהוג איתו מעט אחרת מאשר עם כלבים אחרים. חשוב לציין, כי הוא זקוק לפעילות גופנית באופן קבוע, וללא זו - הוא יכול לפתח דיכאון ולהיות הרסני. כלבים אלו אינם מתאימים לשמש ככלבי שמירה או תקיפה. לכלבי האסקי סיבירי ישנה נטייה לברחנות היות שהם כלבי מזחלת הרגילים לגמוע מרחקים ארוכים, לכן לא מומלץ ללכת עם האסקי סיבירי ללא רצועה. לרוב כלבי האסקי סיבירי מסתדרים עם כלבים אחרים ועם חתולים. כלבי ההאסקי נחשבים ללא נבחנים וגם ככלבים נקיים במיוחד, לא הרסניים וללא ריח "כלבי". צריך לזכור שההאסקי הסיבירי הוא כלב פרימיטיבי וככזה הינו בעל יצר ציד מפותח.

מראה כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלב האסקי הוא כלב בגודל בינוני, ונחשב לכלב מרשים ויפה. פרוותו סמיכה, רכה ונעימה למגע, מנשירה בדרך כלל פעמיים בשנה. מקורו של הגזע ממזרח סיביר ושייך למשפחת השפיץ. צבע פרוותו: מלבן לגמרי ועד שחור, בדרך כלל לבן עם צבע אחד נוסף כמו שחור, אפור וגוונים של חום / אדום. לבן עם כתמים לא סימטריים הוא תקין. משקלו נע בין 16 ק"ג עד 30 ק"ג. גובהו בין 50-70 ס"מ, צבע עיניים: גוני כחול / תכלת ו/או ירוק (ייתכן חום בעין אחת בלבד במידה ושני העניים חומות ללא גוונים של כחול ייתכן מאוד שמעורב או שאפשרות מאוד סבירה היא שזה לא האסקי סבירי אלה בן דודו האלסקן מלמוט) עין מכל צבע או שילוב של שני הצבעים באותה עין מקובל. תוחלת חייו 12-16 שנים.

המלצות : רפואי,וצורת גידול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגזע הסבירי הוא גזע ברחן (נוהג לברוח לבעלים במידה והולכים משוחררים ללא רצועה) לכן מומלץ מאוד לקחת את הכלב לאילוף אצל מאלף מוסמך. כבר בגיל 3-4 חודשים מומלץ להתחיל את האילוף עוד לפני שהכלב

מתחיל לפתח את אופיו ככלב בוגר,חשוב שכל בני הבית יקחו חלק באילוף מכיוון שהגזע הסבירי רגיל לחיות בלהקות, הוא רואה את בני המשפחה בתור להקה ובכל להקה בטבע יש מנהיגים, ועליו להבין כי כל בני המשפחה הם מנהיגי הלהקה במידה והכלב לא יראה את כולם בתור המנהיגים הוא יכול פשוט לנסות להנהיג את הבני משפחה הללו בצורה של משיכה בחגורה בטיולים,התעלמות מפקודות כמו שב ארצה וכו', ותמיד ילך לפנייהם בטיול שהם עושים כי מבחינת הכלב הוא המנהיג והמנהיג הולך בראש תמיד ולא יאפשר שיעקפו אותו כי זה בעצם קריאת תגר על המנהיגות שלו והוא ינסה לזוז כמה שיותר קדימה אפילו שהוא קשור לרצועה הוא המנהיג והוא בראש.וכמובן שלא יהיה אפשר ללכת איתו ללא חגורה משוחרר שישחרר אנרגיות.(בסוג גזע הזה בדר"כ אלו הנקבות שמנהיגות את הלהקות והן הרבה יותר קלות לאילוף מזכרים).

לא מומלץ לגדל את ההאסקי בחודשי הקיץ בחצר או במחסן בשום פנים ואופן חשוב מאוד שיהיה במקום קר ונעים ממוזג ו/או מוצל, להאסקי יש פרווה כפולה והוא מגדל שיער לפי הצורך והעונות וכמובן מנשיר שיער בהתאם לצורך הגופני שלו, בדר"כ בישראל הוא מנשיר בצורה כבדה פעמיים בשנה, פעם אחת לפניי בוא החורף, ופעם שנייה לפני בוא הקיץ. משך הנשירה היא כ בין 10 ימים ל 45 הכל תלוי במספר הפעמים שהכלב מסורק ביום,כמה שיסרקו אותו יותר כך הנשירה תסתיים מהר יותר.ייתכן ויראה לכם כי יש לכלב פתאום קרחות במידה וזה קורה בתקופה הנ"ל זה בסדר גמור, זה לא באמת קרחת הם פשוט מנשירים חלק אחר חלק בגוף ובגושי שיער גדולים, ברגע שנפל גוש נראה כי יש קרחת אבל בעצם אין, זה פשוט הבדלים בגובה של הפרווה שנשארה לבין הפרווה שנשרה.

לא מומלץ בכלל לספר את ההאסקי ממספר סיבות והן

1)ייתכן כי לא יגדל שיער בשנית במקומות מסוימים.

2)במידה ומספרים את הכלב הוא יכול לפתח אלרגיות קשות לצמחים שנמצאים בסביבה והאבקנים או העלים נוגעים בעור החשוף של הכלב יכולה להתפתח מחלת עור קשה. או אדמומיות קשה וגירודים קשים של הכלב ,אפשרי לטפל בזה על ידי בדיקת דם לבדיקת אלרגיות, הבדיקה הזאת יקרה ולא תמיד נותנת מענה לבעיה,(ייתכן ולא תעלה על סוג האלרגיה שיש לכלב או שייתכן ואין לזה תרופה אפקטיבית למניעת אלרגייה בשנית או בכלל לטיפול באלרגיה הנוכחית)

3)השיער לעולם לא יהיה שוב באותו רוך ונעימות שהיה לפני התספורת לכלב.

טיפולים ובדיקות שכדאי לעשות לגזע האסקי סבירי הם:

כל שנתיים בערך בדיקת עניים ומכיוון שידוע שיש סיכוי שיהיה לכלבים גדולים בעיות אגן מומלץ לבצע בדיקה לאגן.

מומלץ לקלח את הכלב בתקופת הקיץ כל 14-21 ימים , מכיוון שהאסקי כלב מרובה פרווה הוא מזיעה בדיוק כמו בני האדם ובעקבות זה יכול להיות מצב של ריח רע מהגוף של הכלב בעקבות הזיעה שיצאה על הפרווה שיש ונשארה שם והתחילה להעלות ריח.

או שפשוט יווצר ליכלוך על העור של הכלב שיתפס חזק בעקבות הזיעה ויגרום לבעיות עור מכיוון שחשוב מאוד שהעור של הכלב ינשום העור של האסקים עדין מאוד

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]