חוק האזרחות הפולני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חוק האזרחות הפולני הוא החוק הקובע מי נחשב כאזרח פולין. חוק זה מבוסס על עקרונות דין הדם (Jus sanguinis).

החוק עבר שלושה גלגולים: החוק הראשון פורסם ב-20 בינואר 1920, הוחלף בחוק חדש ב-8 בינואר 1951 שהוחלף גם הוא בחוק הנוכחי ב-15 בפברואר 1962. ילדים שנולדו להורים פולניים רוכשים בדרך כלל אזרחות בלי קשר למקום הולדתם. לעומת זאת, אנשים שנולדו בפולין להורים זרים בדרך כלל לא יהיו אזרחים פולניים, אלא אם אזרחות ההורים לא ידועה.

אדם הזכאי לאזרחות פולנית בהתאם לחקיקה הרלוונטית לגביו, אינו רשאי לשאת אזרחות נוספת. קבלת אזרחות זרה תגרור לרוב באופן אוטומטי אבדן של האזרחות הפולנית וזאת לפי סעיף 13 לחוק אזרחות פולנית משנת 1962 וכן בסעיף 11(5) לחוק אזרחות פולנית משנת 1951, שהינו החוק התקף ביחס לאלו שנשאו אזרחות פולנית בין השנים 1951 עד 1962.

עיקרי החוק הנוכחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזרחות מלידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילד שנולד להורה אזרח פולני הוא בדרך כלל אזרח פולני מלידה, בין אם נולד בפולין או מחוץ לה. אם רק אחד ההורים הוא אזרח פולני בעת הלידה, ניתן לבטל את אזרחותו הפולנית של הנולד בפנייה לקונסוליה הפולנית בבקשה לאמץ את אזרחותו של ההורה השני עבורו.

גם ילד, שהוריו ויתרו עבורו על אזרחותו הפולנית, יוכל לשוב ולרכוש אותה באמצעות תצהיר שיגיש לשלטונות פולין לאחר שמלאו לו 16 ובטרם מלאו לו 17 וחצי.

אזרחות באמצעות אזרוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדם שאינו אזרח פולני על פי החוק ושמתגורר בפולין לפחות חמש שנים עם אישור תושבות קבע יוכל לבקש להתאזרח (לפי סעיף 8 לחוק) – מתן אזרחות יתאפשר לאחר הצגת ראיות מתאימות המצביעות גם על שחרור מאזרחות זרה במידת הצורך. כמו כן, ההכרה באדם כאזרח פולני בדרך של התאזרחות תחול גם ביחס לילדיו אשר מתגוררים בפולין (בתנאי שילדיו מצויים תחת חסותו). בנסיבות מיוחדות, גם אדם שאינו ממלא תנאי זה יוכל לבקש בקשה שכזו. ילדיהם הקטינים של הורים שהתאזרחו בדרך זאת יקבלו אזרחות פולנית גם כן.

אובדן אזרחות פולנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סעיף 16 לחוק אזרחות פולנית משנת 1962 קובע, כי הענקת אזרחות פולנית, שינוי אזרחות ושלילת אזרחות יבוצעו על ידי המועצה הלאומית בלבד.

סעיפים 11-13 לחוק אזרחות פולנית משנת 1951, מגדירים את התנאים בהם תישלל אזרחותו של אזרח פולני ובהם קבלת אזרחות זרה, הפרת חובת נאמנות כלפי פולין, התחמקות משירות צבאי ועוד. בנוסף, גם מי שעזב את אדמת פולין לאחר ה 9 במאי 1945, איבד את אזרחותו לפי הוראות חוק זה.

כללים בנושא נקבעו גם בחוק אזרחות פולנית משנת 1962, בסעיפים 13-15.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]