הלורד הראשון של האדמירליות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הלורד הראשון של האדמירליותאנגלית: First Lord of the Admiralty) היה תפקיד מיניסטריאלי בבריטניה. הלורד הראשון של האדמירליות עמד בראש מועצת הלורדים האדמירלים (Lords Commissioners of the Admiralty), שהייתה הגוף שפיקד על הצי הבריטי. בתהליך שהחל במאה ה-17 קיבלה מועצת הלורדים האדמירלים את תפקידיו ההיסטוריים של "הלורד האדמירל העליון" (Lord High Admiral), המפקד על הצי הבריטי מאז המאה ה-15. מאז המאה ה-18 לא שימש אף אדם בתפקיד "הלורד האדמירל העליון", וסמכויותיו נותרו בידי המועצה, שבראשה עמד הלורד הראשון של הימייה.

מועצת הלורדים האדמירלים הייתה מורכבת מאזרח, חבר קבינט, שכונה "הלורד הראשון של האדמירליות", ומתחתיו מועצה המורכבת מקצינים משרתים, ופוליטיקאים, כאשר הרוב במועצה תמיד הורכב מקצינים מקצועיים. הסמכות המקצועית העליונה כונתה "הלורד הימי הראשון" (First Sea Lord).

מועצת הלורדים האדמירלים בוטלה, וסמכויותיה ניתנו למשרד ההגנה הבריטי ב-1964. מוסד "הלורד האדמירל העליון" מוזג עם כס המלוכה, ומוסד "הלורד הראשון של האדמירליות" בוטל. "הלורד הימי הראשון" ותפקידים דומים לו במועצה, שמרו על תואריהם, והם כיום תארים לקצינים בכירים בצי הבריטי.

Flag of the United Kingdom.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא הממלכה המאוחדת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.