עמוד ראשי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברוכים הבאים לוויקיפדיה!

ויקיפדיה היא מיזם רב־לשוני לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, חופשית ומהימנה, שכולם יכולים לערוך. כעת יש בוויקיפדיה העברית 192,959 ערכים.

P mathematics.svg מתמטיקה P physics.svg פיזיקה P chemistry.svg כימיה
Q space.svg מדעי החלל P technology.png טכנולוגיה P biology.svg ביולוגיה
P medicine.svg רפואה P geography1.png גאוגרפיה P Society.png מדעי החברה
P Economy.png כלכלה P parthenon.svg מדע המדינה P La Liberte.png היסטוריה
P religion world.svg דת P judaism.svg יהדות P Israel Flag2.png ישראל
P treble clef.svg מוזיקה P literature.svg ספרות P vip.svg אישים
P SPORT.png ספורט P art.png אמנות P countries.png מדינות העולם
פורטל היום
P At sign.png

פורטל האינטרנט הוא שער לכל הערכים הקשורים לאינטרנט. הפורטל סוקר את ההתפתחות הכרונולוגית של האינטרנט, את השימושים הרבים שלו, את תרבות האינטרנט ועוד.

פורטלים אקראיים
(כל הפורטלים | טוען פורטלים...)
P art.png אמנות P physics.svg פיזיקה
P geography1.png גאוגרפיה P chemistry.svg כימיה
תמונת היום
תמונת היום
אחת התמונות שצולמה באירועי השפלת אולקוץ' - הרב משה הגרמן חבוש בתפילין מבוקעות, יחף ומושפל בידי חיילים גרמניים בכיכר השוק באולקוץ' (פולין),  ביום רביעי, 31 ביולי 1940 כשלמרגלותיו שוכבים יהודים שהוכו ועונו.

אחת התמונות שצולמה באירועי השפלת אולקוץ': הרב משה הגרמן חבוש בתפילין מבוקעות, יחף ומושפל בידי חיילים גרמניים בכיכר השוק באולקוץ' (פולין), ביום רביעי, 31 ביולי 1940, כשלמרגלותיו שוכבים יהודים שהוכו ועונו. שנים רבות הייתה פרשנות מוטעית לגבי התמונה, כאילו השוכבים בכיכר ירויים וכי הרב אמר עליהם קדיש, בטרם נרצח גם הוא. התמונה הוכתרה באותן שנים בכותרת "יום רביעי העקוב מדם".


ציטוט יומי
ציטוט יומי
Cquote2.svg

גָּלְתָה יְהוּדָה מֵעֹנִי, וּמֵרֹב עֲבֹדָה הִיא יָשְׁבָה בַגּוֹיִם, לֹא מָצְאָה מָנוֹחַ; כָּל רֹדְפֶיהָ הִשִּׂיגוּהָ בֵּין הַמְּצָרִים

Cquote3.svg
מגילת איכה, פרק א', פסוק ג'


ערך מומלץ
ערך מומלץ
תיאור התמונה

קתדרלת שָ‏‏ארְטְר היא קתדרלה גותית בשארטר שבצרפת, כ־80 ק"מ דרומית־מערבית לפריז. לפי אונסק"ו, קתדרלה זו היא דוגמה לאדריכלות הגותית בשיאה, והיא מציגה את מיטב האמנות והפיסול הגותיים. הקתדרלה, ששרדה אסונות, שרפות ומלחמות לאורך ההיסטוריה, היא מושב הדיוקסיה של שארטר, ומהווה אתר עלייה לרגל לצליינים רבים.

המבנה הנוכחי נבנה באמצע המאה ה-12 על חורבותיה של קתדרלה רומנסקית שנשרפה. החזית נבנתה ב־1134 בסגנון גותי מוקדם, ושעריה המפוסלים מהווים את אחת הדוגמאות העיקריות לפיסול גותי מוקדם. שאר הקתדרלה נבנתה מחדש בשנים 11941260, אחרי שריפה גדולה ששרפה את כל הקתדרלה למעט החזית. בהתחלה חששו תושבי שארטר, שהטוניקה הקדושה, המיוחסת למרים, אם ישו, הושמדה בשריפה, אך אחרי שהתברר ששרדה את האסון, ניצלו הבישוף רנו דה־מוקון, והקרדינל מליור בפיזה, את התלהבות התושבים לבניית מבנה גדול, מפואר וחדשני בקנה מידה שטרם נראה בצרפת של ימי הביניים. המבנה החדש נבנה בסגנון גותי בשל עם פיתוחים אדריכליים בהם קשת מחודדת, קמרון צלעות ותמיכות דואות שאפשרו בניית אולם תווך ובית מקהלה בגובה של 37 מטר (גבוה יותר מזה של הנוטרדאם דה פארי). בזכות מערכת התמיכה השלדית, רוב שטח הקירות הוקדש לחלונות ויטראז' בעלי גוון כחול ייחודי, שיצרו אווירה מיסטית ומלאת אור בתוך חלל המבנה. בתחילת המאה ה-16 נבנה מחדש הצריח המחודד של המגדל הצפוני בסגנון גותי לוהב, ומאז לא עבר מבנה הקתדרלה שינויים מהותיים.


הידעת?
הידעת?
פעולת שסתום חד-כיווני בווריד
פעולת הכיווץ של לב האדם מעלה את הלחץ בעורקים ודוחפת דם מהלב לרקמות הגוף. תנועה זו היא חד־כיוונית: הלב דוחף דם לגוף אך לא שואב אותו בחזרה. חזרתו של הדם ללב נעשית בעזרת משאבת השרירים המונעת על ידי שרירי השלד. בתוך הוורידים ממוקמים שסתומים חד־כיווניים המאפשרים תנועת דם לכיוון הלב אך מונעים חזרה של הדם לגוף. הוורידים העמוקים משובצים בתוך שרירי השלד כך שכל הפעלה של השרירים, למשל במהלך הליכה, מכווצת את הוורידים וגורמת לדחיפת הדם לכיוון שהשסתומים מאפשרים, לכיוון הלב. במקביל לפעולת משאבת השרירים, כיווץ הסרעפת בזמן נשימה, מעלה את הלחץ התוך־בטני ומוריד את הלחץ בבית החזה, ובדרך זו יוצר הפרש לחצים המניע את הדם מעלה לכיוון הלב.
היום בהיסטוריה
היום בהיסטוריה
ז'אן ז'ורס
חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
הילרי קלינטון
מיזמי ויקימדיה אחרים
מיזמי ויקימדיה אחרים

Welcome to the Hebrew Wikipedia. For assistance in other languages, please see the embassy.