עמוד ראשי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברוכים הבאים לוויקיפדיה!

ויקיפדיה היא מיזם רב־לשוני לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, חופשית ומהימנה, שכולם יכולים לערוך. כעת יש בוויקיפדיה העברית 194,160 ערכים.

P mathematics.svg מתמטיקה P physics.svg פיזיקה P chemistry.svg כימיה
Q space.svg מדעי החלל P technology.png טכנולוגיה P biology.svg ביולוגיה
P medicine.svg רפואה P geography1.png גאוגרפיה P Society.png מדעי החברה
P Economy.png כלכלה P parthenon.svg מדע המדינה P La Liberte.png היסטוריה
P religion world.svg דת P judaism.svg יהדות P Israel Flag2.png ישראל
P treble clef.svg מוזיקה P literature.svg ספרות P vip.svg אישים
P SPORT.png ספורט P art.png אמנות P countries.png מדינות העולם
פורטל היום
P vip.svg

פורטל האישים הוא שער לביוגרפיות רבות, מעניינות ומגוונות של אישים שונים. בפורטל תוכלו למצוא ביוגרפיות מומלצות, חלוקה של אישים לפי תחומים, חלוקה של אישים לפי מדינות מוצאם, ועוד.

פורטלים אקראיים
(כל הפורטלים | טוען פורטלים...)
P art.png אמנות P physics.svg פיזיקה
P geography1.png גאוגרפיה P chemistry.svg כימיה
תמונת היום
תמונת היום
האפסיס ובית המקהלה של בזיליקת סן-דני הגותית.

האפסיס ובית המקהלה של בזיליקת סן-דני הגותית. בזיליקת סן-דני היא כנסייה גותית בפריז, צרפת. היא נבנתה מחדש בסגנון הגותי באמצע המאה ה-12 על ידי האב סוגריוס ושופצה באמצע המאה ה-13 בסגנון גותי קורן. הכנסייה שימשה כמאוזוליאום של מלכי צרפת.


ציטוט יומי
ציטוט יומי
Cquote2.svg

יִקּוֹב הַדִּין אֶת הָהָר

Cquote3.svg
מטבע לשון שמקורו מהתלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף ו', עמוד ב'. שמשמעותו - הקפדה מוחלטת על הכללים, ללא פשרות, ללא גמישות וללא רחמים


ערך מומלץ
ערך מומלץ
הדמיה של ג'ונו מתקרבת לצדק

ג'וּנוֹאנגלית: Juno) היא גשושית לחקר כוכב הלכת צדק, המהווה חלק מתוכנית הגבולות החדשים של נאס"א. ג'ונו שוגרה מנמל החלל קייפ קנוורל בפלורידה על גבי משגר אטלס 5 ב־5 באוגוסט 2011, והגיעה ליעדה ב־4 ביולי 2016.

שנתיים לאחר תחילת מסעה אל צדק, השתמשה ג'ונו בשיטת המקלעת הכבידתית כאשר חלפה על פני כדור הארץ במטרה להאיץ את מהירותה למהירות הנדרשת כדי להגיע לצדק. עם הגעתה אל ענק הגזים, נכנסה הגשושית למסלול קוטבי ואליפטי סביב צדק, בעל משך הקפה של 14 ימים. לאחר כ־20 חודשים של תצפיות סביב צדק, עתידה הגשושית לבצע עליו התרסקות מבוקרת, על מנת למנוע אפשרות שתתנגש באחד מירחיו ותזהם אותו בבקטריות מכדור הארץ.

משימת המחקר העיקרית של ג'ונו היא לחפש רמזים לאופן שבו נוצר צדק, לחקור את הרכבו הפנימי, את השדה המגנטי ואת תופעת זוהר הקוטב שלו, מה כמות המים האצורה באטמוספירה הפנימית יותר של צדק, ואיך מפולגת המסה בתוך כוכב הלכת. נוסף על כך תחקור ג'ונו את התופעות המטאורולוגיות והרוחות באטמוספירה של צדק, אשר יכולות להגיע למהירויות של כ-600 קמ"ש.

ג'ונו היא גשושית המחקר הראשונה שמשתמשת באנרגיה סולארית מעבר לחגורת האסטרואידים. במהלך מסעה אל צדק, בינואר 2016, שברה את השיא של הגשושית רוזטה עבור החללית הרחוקה ביותר מהשמש שמשתמשת באנרגיה סולארית, כאשר הגיעה למרחק של כ־800 מיליון ק"מ מהשמש. במרחק של צדק מהשמש, 5.2 יחידות אסטרונומיות, קרינת השמש חלשה פי 25 מאשר בכדור הארץ, ולפיכך נזקקת הגשושית לשלושה לוחות סולאריים באורך של 9 מטר כל אחד לקליטת האנרגיה הסולארית, שמורכבים באופן סימטרי בין צדי הבסיס המשושה של הגשושית.
הידעת?
הידעת?
האל שמש
ישנן לא מעט מילים בעברית, בעיקר כאלה שמתארות תופעות טבע בולטות, הקרובות לשמות של אלים מהמיתולוגיה הכנענית והמסופוטמית. כך לדוגמה, "שפש", או "שמש", הוא שמה של אלת השמש הכנענית ו"ירח" הוא שמו של אל הירח במיתולוגיה הכנענית והפיניקית. "ים" הוא שמו של אל הים, הנהרות ומקוואות המים, "מות" הוא אל המוות והשאול, ו"דגון" הוא שמו של אל הדגן והחקלאות במיתולוגיות האמורית, האבלית והאוגריתית והאל הראשי של הפלשתים. "אֵל" היה שמו של ראש האלים בפנתאון הכנעני ומהאלים החשובים של העיר אוגרית.
היום בהיסטוריה
היום בהיסטוריה
ציור המתאר את טבח ליל ברתולומאוס הקדוש
אירועים בלוח העברי
אירועים בלוח העברי
ר' חיים סולובייצ'יק
חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
תפיסת אמן של פרוקסימה קנטאורי b
מיזמי ויקימדיה אחרים
מיזמי ויקימדיה אחרים

Welcome to the Hebrew Wikipedia. For assistance in other languages, please see the embassy.