עמוד ראשי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברוכים הבאים לוויקיפדיה!

ויקיפדיה היא מיזם רב־לשוני לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, חופשית ומהימנה, שכולם יכולים לערוך. כעת יש בוויקיפדיה העברית 202,494 ערכים.

P mathematics.svg מתמטיקה P physics.svg פיזיקה P chemistry.svg כימיה
Q space.svg מדעי החלל P technology.png טכנולוגיה P biology.svg ביולוגיה
P medicine.svg רפואה P geography1.png גאוגרפיה P Society.png מדעי החברה
P Economy.png כלכלה P parthenon.svg מדע המדינה P La Liberte.png היסטוריה
P religion world.svg דת P judaism.svg יהדות P Israel Flag2.png ישראל
P treble clef.svg מוזיקה P literature.svg ספרות P vip.svg אישים
P SPORT.png ספורט P art.png אמנות P countries.png מדינות העולם
פורטל היום
P Roman empire.png

פורטל רומא העתיקה הוא שער לכל הנושאים הקשורים ברומא העתיקה, מדינה בעת העתיקה. בפורטל נמצאים קישורים להיסטוריה של המדינה ונדבכיה השונים בתחומים: צבא ומלחמות, פרובינקיות, דת, תרבות, אומנות ופוליטיקה.

פורטלים אקראיים
(כל הפורטלים | טוען פורטלים...)
P art.png אמנות P physics.svg פיזיקה
P geography1.png גאוגרפיה P chemistry.svg כימיה
תמונת היום
תמונת היום
ז'ולי דלפי

ז'ולי דלפי (נולדה בפריז ב-1969, והיגרה לארצות הברית ב-1990) היא שחקנית, מפיקה, במאית וכותבת שירים. היא ידועה בין היתר מתפקידיה בסרטים "אירופה אירופה" (1990), "שלושת הצבעים: לבן" (1994), "לפני הזריחה" (1995) ו"לפני חצות" (2013). דלפי הייתה מועמדת לשני פרסי אוסקר, לפרס גלובוס הזהב, לשלושה פרסי סזאר ולארבעה פרסי אינדפנדנט ספיריט.

ציטוט יומי
ציטוט יומי

אַרְבַּע מִדּוֹת בָּאָדָם: הָאוֹמֵר שֶׁלִּי שֶׁלִּי, וְשֶׁלְּךָ שֶׁלְּךָ - זוֹ מִדָּה בֵּינוֹנִית; וְיֵשׁ אוֹמְרִין, זוֹ מִדַּת סְדוֹם. שֶׁלִּי שֶׁלְּךָ, וְשֶׁלְּךָ שֶׁלִּי - עַם הָאָרֶץ. שֶׁלִּי שֶׁלְּךָ, וְשֶׁלְּךָ שֶׁלְּךָ - חָסִיד. שֶׁלְּךָ שֶׁלִּי, וְשֶׁלִּי שֶׁלִּי - רָשָׁע.


ערך מומלץ
ערך מומלץ
לקות למידהראשי תיבות: ל"ל) היא הפרעה נוירו-התפתחותית הפוגעת בתפקודי למידה בסיסיים. היא מפריעה באופן ניכר לאדם לרכוש ולבטא ידע ומיומנויות ברמה הצפויה מאנשים בגילו, השכלתו ומנת המשכל שלו. לקות למידה נובעת מגורמים נוירו-התפתחותיים, היא נמשכת לאורך כל חייו של האדם ועשויה לפגוע בתפקודו גם בבגרות. טיפול מתאים עשוי לסייע לאדם עם לקות למידה לבטא ידע ומיומנויות ולהגיע למיצוי טוב יותר של הפוטנציאל האישי שלו בהקשר הלמידה הספציפי.

לקויות הלמידה מתאפיינות בהטרוגניות והן משפיעות על טווח רחב של מיומנויות למידה. הסוגים העיקריים של לקויות למידה הם: דיסלקסיה המובילה לפגיעה ביכולת הקריאה, דיסגרפיה שפוגעת ביכולת הכתיבה ודיסקלקוליה שפוגת ביכולת החישוב. לאדם יכולה להיות יותר מלקות למידה אחת, ובכך נוצר מצב של "תחלואה נלווית" או "תחלואה כפולה". כמו כן, לקות למידה היא רק אחד מהגורמים האפשריים לקשיי למידה. גורמים נוספים יכולים להיות הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, לקות שפתית ולקות למידה לא מילולית. תהליך אבחון מקצועי מתאים של לקות הלמידה מתייחס למגוון מאפייני הלקות, וכן לגורמים ובעיות נוספים העשויים להופיע לצידה.

לקות הלמידה היא הלקות בעלת השכיחות הגבוהה ביותר במערכת החינוך, כ- 10% עד 20% מכלל התלמידים הם בעלי לקויות למידה. עובדה זו מחייבת התייחסות חינוכית מתאימה לצרכים יחידניים ולדרישות המערכת החינוכית, המשקפות את הציפיות החינוכיות מן התלמיד בהתאם לגילו.
הידעת?
הידעת?
"כאב ראש", קריקטורה מ-1819
מספר איברים ואזורים בגוף אינם מעוצבבים על ידי סיבי עצב תחושתיים, ולכן לא ניתן לחוש כל כאב המגיע מהם. כאלו הם הסחוס במפרקים, נאדיות הריאה ומרבית הכבד. מפתיע מכל לגלות שגם המוח עצמו אינו מעוצבב ולכן, אפילו חיתוך במוח החי לא יעורר כאב. לעומת זאת, ניתן למצוא אזורים עשירים בעצבוב תחושתי ורגישים לכאב, כגון הסמפונות וקרום הריאה, קרום הכבד וצינורות המרה. כך גם כלי הדם במוח וקרומי המוח האחראים לחלק גדול מכאבי הראש.
היום בהיסטוריה
היום בהיסטוריה
חואן פרון
מיזמי ויקימדיה אחרים
מיזמי ויקימדיה אחרים

Welcome to the Hebrew Wikipedia. For assistance in other languages, please see the embassy.