עמוד ראשי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברוכים הבאים לוויקיפדיה!

ויקיפדיה היא מיזם רב־לשוני לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, חופשית ומהימנה, שכולם יכולים לערוך. כעת יש בוויקיפדיה העברית 203,695 ערכים.

P mathematics.svg מתמטיקה P physics.svg פיזיקה P chemistry.svg כימיה
Q space.svg מדעי החלל P technology.png טכנולוגיה P biology.svg ביולוגיה
P medicine.svg רפואה P geography1.png גאוגרפיה P Society.png מדעי החברה
P Economy.png כלכלה P parthenon.svg מדע המדינה P La Liberte.png היסטוריה
P religion world.svg דת P judaism.svg יהדות P Israel Flag2.png ישראל
P treble clef.svg מוזיקה P literature.svg ספרות P vip.svg אישים
P SPORT.png ספורט P art.png אמנות P countries.png מדינות העולם
פורטל היום
P humour.png

פורטל ההומור הוא שער למגוון נושאים בתחום התרבות הקשורים בהומור. הפורטל כולל קישורים למבחר ספרים, סרטים, מחזות ויצירות תרבותיות נוספות העוסקות כולן בקומדיה, סאטירה או בעלות אופי הומוריסטי. בפורטל ניתן למצוא גם קומיקאים, סאטיריקנים וסופרים ומחזאים שעסקו בכתיבת קומדיות יחד וכמו כן רשימת ערכים אנציקלופדים שונים המעלים חיוך על פני קוראיהם.

פורטלים אקראיים
(כל הפורטלים | טוען פורטלים...)
P art.png אמנות P physics.svg פיזיקה
P geography1.png גאוגרפיה P chemistry.svg כימיה
תמונת היום
תמונת היום
זעמן שחור טורף קמטן החורש, צולם בעמק האלה.

זעמן שחור טורף קמטן החורש, צולם בעמק האלה. זעמן שחור הוא הנחש הארוך בישראל, פעיל יום, ואינו ארסי. רעבתנותו הגדולה מועילה לאדם בהדבירו מכרסמים רבים. תזונתו כוללת נחשים אחרים לרבות צפע מצוי. בעבר הייתה נפוצה סברה מוטעה כי כל נחש שחור בארצנו אינו ארסי אולם הפתן השחור ושרף עין גדי אף הם שחורים והם ארסיים. להבדיל מהזעמן השחור הם חיים באזורים מדבריים או מדבריים למחצה.

ציטוט יומי
ציטוט יומי

גם עתה גם בכל הזמנים לא יהיה נצחון לאור, כל עוד לא יעמדו על האמת הפשוטה והברורה, כי צריך להגביר את האור תחת להילחם בחושך.

א.ד. גורדון, במסתו הסופרים והעובדים
ערך מומלץ
ערך מומלץ
תיאור התמונה

גילוי אליהו הוא ספרו האחרון של ס. יזהר, אשר יצא לאור בשנת 1999, ומתמקד בחוויותיו של המספר ממלחמת יום הכיפורים. במהלך המלחמה התנדב יזהר, בחברת שני אנשי רוח אחרים, חיים גורי ועוזי פלד, לסייע ככל יכולתם בהרמת המורל של החיילים הנלחמים. השלושה צורפו לאוגדה 252 שנלחמה בסיני, חצתה את התעלה והשתתפה בקרב הקשה על החוה הסינית.

26 שנים לאחר המלחמה, מעלה יזהר את חוויותיו בספר. בלשונו הציורית והמיוחדת מתאר המספר את חוויות המלחמה הקשות במהלכם של קרבות עקובים מדם והפגזות רועמות ואת נפילתם ופציעתם של חיילים לצדו. לאורך כל הספר מהדהדת מעין זעקה מתמשכת על אובדן חיי אדם, על אי נחיצותה של המלחמה כפתרון לסכסוך בין אויבים ועל סדר עדיפויות מעוות, לדעתו, שבו חשיבותם של שטחים קודמת לערך העליון של חיי אדם. מצד שני, אין המספר חדל מלהתפעם מעוז רוחם של החיילים, מאחוות הלוחמים שביניהם וממעשי גבורה יוצאי דופן של רבים כבודדים. שילובם של סיפורי חיילים ממקור ראשון על האירועים שבהם השתתפו מעצים את חוויית הקריאה והאמינות של המסופר.

החוט העלילתי המקשר בין כל האירועים שבספר הוא חיפושיו של המספר, הוא ס. יזהר עצמו, אחר חתנו אליהו, צנחן רב מעללים, שעקבותיו נעלמו בערפל המלחמה. קטעי ההפוגה בין הקרבות, המתוארים בהומור יזהרי מובהק, כולל הפגישה הצוהלת של המספר עם אליהו, צובעים את הרשמים הקשים של הקרבות בגוון אנושי ואופטימי.

הביקורת הכתירה את "גילוי אליהו" כאחת היצירות האנטי מלחמתיות החזקות שנכתבו בספרות העברית.

הידעת?
הידעת?
תותב בוהן מעץ של מומיה מצרית
הדוגמה העתיקה ביותר לתותב נמצאה במומיה של אישה מצרית המתוארכת לשנת 1000 לפני הספירה. הותאם לה תותב עשוי עץ ועור המחליף את אצבעות כף הרגל. אצבעות כף הרגל המלאכותית שימשו כנראה לצרכים אסתטיים בלבד ולא סייעו ליציבה. כיום, חלק מהתותבים של כפות רגליים עשויים מחומרים מרוכבים מתוחכמים, דוגמת סיבי פחם. הם סופגים היטב את אנרגיית הנחיתה על הקרקע, אוצרים אותה ומחזירים אותה לגוף לצורך הנעתו קדימה. התותבים המודרניים יעילים עד כדי כך שהתאחדות האתלטיקה הבינלאומית אסרה, במשך שנים אחדות, על שיתופם של אתלטים קטועי גפיים, כמו אוסקר פיסטוריוס, בתחרויות שאינן מיועדות לנכים מתוך חשש שהתותבות יתנו לקיטעים יתרון טכני על פני המתחרים חסרי הלקות.
היום בהיסטוריה
היום בהיסטוריה
תצלום המכלית אקסון ולדז
חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
שעון קיץ
מיזמי ויקימדיה אחרים
מיזמי ויקימדיה אחרים

Welcome to the Hebrew Wikipedia. For assistance in other languages, please see the embassy.