עמוד ראשי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברוכים הבאים לוויקיפדיה!

ויקיפדיה היא מיזם רב לשוני לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, חופשית ומהימנה, שכולם יכולים לערוך. כעת יש בוויקיפדיה העברית 181,296 ערכים.

P mathematics.svg מתמטיקה P physics.svg פיזיקה P chemistry.svg כימיה
Q space.svg מדעי החלל P technology.png טכנולוגיה P biology.svg ביולוגיה
P medicine.svg רפואה P geography1.png גאוגרפיה P Society.png מדעי החברה
P Economy.png כלכלה P parthenon.svg מדע המדינה P La Liberte.png היסטוריה
P religion world.svg דת P judaism.svg יהדות P Israel Flag2.png ישראל
P treble clef.svg מוזיקה P literature.svg ספרות P vip.svg אישים
P SPORT.png ספורט P art.png אמנות P countries.png מדינות העולם
פורטל היום
Social sciences.svg

פורטל סוציולוגיה הוא שער לכל הנושאים הקשורים בסוציולוגיה. ניתן למצוא בו קישורים אל תחומי המשנה של הענף, מושגי יסוד בתחום, תאורטיקנים וגישות בסוציולוגיה ועוד.

פורטלים אקראיים
(כל הפורטלים | טוען פורטלים...)
P art.png אמנות P physics.svg פיזיקה
P geography1.png גאוגרפיה P chemistry.svg כימיה
תמונת היום
תמונת היום
התחריט על דיסקית פָּיוֹנִיר – לוח אלומיניום שצורף לחלליות פיוניר 10  ופיוניר 11. הדיסקית נועדה להעביר מסר מהאנושות לחוצנים תבוניים שאליהם עשויות החלליות להגיע. על הלוח מצוירות דמויות עירומות של גבר ואישה, וכן מספר סמלים שנועדו לתאר את מיקומו של כדור הארץ.

התחריט על דיסקית פָּיוֹנִיר – לוח אלומיניום שצורף לחלליות פיוניר 10 ופיוניר 11. הדיסקית נועדה להעביר מסר מהאנושות לחוצנים תבוניים שאליהם עשויות החלליות להגיע. על הלוח מצוירות דמויות עירומות של גבר ואישה, וכן מספר סמלים שנועדו לתאר את מיקומו של כדור הארץ. על האיור שעל גבי הדיסקית נמתחה ביקורת שהוא נוצר מנקודת מבט אנתרופוצנטרית, כלומר, שזהו מסר שנכתב כאילו הוא מיועד לבני אדם; החלק שמובן לאדם באופן האינטואיטיבי ביותר – סימן החץ המשמש לשרטוט מסלול החללית – הוא סמל מלאכותי אנושי, שהתפתח בחברת ציידים-לקטים שבה נהוג שימוש בכלי זה, והוא עלול לא להיות מובן לתרבות חייזרית. לחלליות הבאות שנועדו לצאת ממערכת השמש, וויאג'ר 1 וויאג'ר 2, צורף מסר מסובך יותר ומפורט יותר על גבי תקליט זהב.


ציטוט יומי
ציטוט יומי

שְּׁלוּחוֹ שֶׁל אָדָם כְּמוֹתוֹ.

רבי יהושע, משנה, מסכת ברכות, פרק ה', משנה ה'. עיקרון משפטי זה התקבל על ידי המחוקק הישראלי, ומופיע בסעיף 2 לחוק השליחות.


ערך מומלץ
ערך מומלץ
Rumbula forest memorial near Riga.JPG

טבח יער רומבולה הוא טבח שאירע בתקופת השואה ביער רומבולה (בלטבית - Rumbulā), סמוך לריגה שבלטביה, ובו נרצחו כ-25 אלף יהודים.

הטבח ההמוני אירע בתאריכים 30 בנובמבר ו-8 בדצמבר בשנת 1941. הקורבנות – כ-24 אלף תושבי גטו ריגה וכאלף יהודים גרמנים שהועברו ברכבת לשדה הקטל. הרצח בוצע על ידי האיינזצגרופן בעזרת משתפי פעולה מקומיים של קומנדו ארייס ויחידות משטרה לטביות. בראש המבצע עמד קצין האס אס פרידריך יקלן.

יש הרואים בטבח יער רומבולה ובטבח באבי יאר באוקראינה את מקרי הזוועה הגדולים ביותר בשואה עד תחילת פעולתם של מחנות ההשמדה.

הידעת?
הידעת?
ג'סי אוונס

ג'סי אוונס התחרה באולימפיאדת ברלין כשהוא נועל נעליים שיוצרו על ידי "חברת האחים דסלר". מי שהחתים את האתלט היה אדולף (אדי) דסלר, שייסד יחד עם אחיו רודולף את החברה בשנת 1924. אוונס זכה במהלך האולימפיאדה בארבע מדליות זהב וזכור במיוחד כמי ששיבש את תוכניתו של אדולף היטלר להפוך את המשחקים האולימפיים לתעמולה להוכחת עליונות הגזע הארי. בעקבות ההצלחה של אוונס עלה הביקוש לנעלי החברה, ביקוש שנמשך עד תחילת מלחמת העולם השנייה. העובדה שהצלחת המפעל נבעה במידה רבה מהצלחתו של אתלט שחור, לא מנעה מהאחים דסלר להצטרף לשורות המפלגה הנאצית ובמהלך מלחמת העולם השנייה שימשו מפעלי החברה לייצור טילים נגד טנקים עבור הורמאכט.

המלחמה הובילה לסכסוך כבד בין האחים בעקבותיו התפרקה החברה המשותפת לשתי חברות מתחרות. אדי הקים את "אדידס" (קיצור של שמו הפרטי ותחילת שם משפחתו) ורודולף הקים את "Ruda", שהפכה מאוחר יותר ל"פומה".
היום בהיסטוריה
היום בהיסטוריה
תצלום חיילים פינים בעת מלחמת החורף


אירועים בלוח העברי
אירועים בלוח העברי
חיים ויצמן
חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
אמיר גוטפרוינד
מיזמי ויקימדיה אחרים
מיזמי ויקימדיה אחרים

Welcome to the Hebrew Wikipedia. For assistance in other languages, please see the embassy.