הסוכנות הרוסית למניעת סימום בספורט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו הסוכנות

הסוכנות הרוסית למניעת סימום בספורטרוסית: Российское антидопинговое агентство, בקיצור РУСАДА או RUSADA) — הוא הגוף הלאומי של רוסיה העוסק במלחמה נגד סמים בספורט, ומטרתו לאתר ולמנוע הפרות חוק בתחום הסימום בפדרציה הרוסית. פועל בכפיפות לקוד הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט (WADA), ובכפוף לאמנה הבינלאומית בדבר דיכוי סמים בספורט, שאומצה על ידי הוועידה הכללית האומות המאוחדות לחינוך, מדע ותרבות ב-19 באוקטובר 2005.

הסוכנות הוקמה בינואר 2008 ביוזמת הסוכנות הפדרלית לתרבות גופנית וספורט (שלימים הפכה למשרד הספורט). מייסדי הסוכנות הם משרד הספורט של הפדרציה רוסית, הוועד האולימפי הרוסי, הוועדה הפאראלימפית של רוסיה, האוניברסיטה הממלכתית הרוסית לרפואה, האקדמיה הרוסית לחינוך והארגון ציבורי רוסי "הליגה לבריאות האומה"[1].

ב-9 בנובמבר 2015 עמדה הסוכנות במרכזה של שערוריית סימום. ב-18 בנובמבר 2015 בהתבסס על ממצאי דו"ח ועדה עצמאית של WADA, הוכרזה הסוכנות הרוסית כמי שפועלת בניגוד לקוד WADA[2][3].

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפעילויות העיקריות של הסוכנות הם עריכת בדיקות סמים,  פעילויות חינוכיות לקידום בריאות, יריד ספורט, ושיתוף פעולה לאומי ובינלאומי עם סוכנויות וארגונים של מדינות אחרות בתחום הסימום בספורט.

  • בשנת 2009, WADA אישררה את פעילויות הסוכנות, כאשר זו עסקה בתרגום מסמכי WADA לרוסית וערכה תוכניות הסברה בשפה זו.
  • המשחקים האולימפיים בלונדון. לקראת המשחקים הסוכנות ערכה שלל בדיקות סמים,  פעילות שהחלה כבר מאז ספטמבר 2011 ונמשכה עד הגעת המשלחת הרוסית לכפר האולימפי.
  • משחקי החורף האולימפיים בסוצ'י
  • אוניברסיאדת קאזאן (2013).
  • הסוכנות גם ערכה מבדקי סמים בתחרויות גדולות אחרות ברוסיה בשנת 2013: אליפות העולם באתלטיקה, פסטיבל אמנויות לחימה ואליפות אירופה ברוגבי-7.

ב-2012, הסוכנות עברה בהצלחה את ההסמכה עבור תאימות לתקן הבינלאומי ISO 9001:2008 והיא הייתה בין 20 הסוכנויות הראשונות בעולם שקיבלו אישור זה.

ב-2014 עברה בהצלחה את הביקורת עבור תאימות לתקן הבינלאומי ISO 9001:2008.

על פי הסוכנות ב-2011, ספורטאים רוסים קיבלו 9 היתרים לשימוש בחומרים אסורים ו-28 סירובים (20 — בשל ניירת שגויה). בשנת 2014 הוגשו 17 אישורים ו-17 דחיות, ב-2015 — 25 היתרים ו-11 דחיות. הסיבות להיתרים ולדחיות לא נמסרו ועודם מהווים חסינות רפואית[4].

ב-7 באוקטובר 2016 הוכרז על הוצאת משרד הספורט מהרכב חברי ומייסדי RUSADA כדי לתת שקיפות יתר בתהליך הארגון מחדש של הסוכנות[5].

אולימפיאדת סוצ'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

עובד לשעבר של הסוכנות, ויטאלי סטפאנוב שברח למערב טען, כי באולימפיאדת החורף בסוצ'י פעלו במסווה של עובדים בסוכנות קצינים של שירות הביטחון הפדרלי. כך, על פי סטפאנוב, הצד הרוסי רצה להסתיר את השימוש בסמים על ידי ספורטאים רוסים במהלך משחקי החורף ב-2014[6]. סטפאנוב גם דיווח כי לפחות ארבעה ספורטאים רוסיים, שזכו במדליות זהב בסוצ'י, השתמשו בסטרואידים במהלך המשחקים.[7][8][9]

שערוריית הסימום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2015 ועדה של WADA פרסמה דו"ח (שכונה בשם דו"ח מקלארן, על שם החוקר הראשי מטעם WADA, ריצ'רד מקלארן) שבו האשימה את RUSADA בהסתרה מסיבית ושיטתית של סימום ספורטאים רוסים[10][11]. הדו"ח טען כי RUSADA הזהירה את הספורטאים על בדיקות סימום והסתירה מקרים של ספורטאים שנכשלו בדיקות. RUSADA גם איפשרה לספורטאים מושעים להשתתף בתחרויות לפני פקיעת תוקפו של האיסור[12].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]