ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיזם זה פעיל
האתר הרשמי של התחרות בישראל: http://www.wlm.org.il
דף המיזם באנגלית
דף זה מרכז את מיזם "ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת" ("Wiki Loves Monuments") ליצירת תוכן חופשי עבור מאגר ויקישיתוף
תמונה שעלתה לגמר הכלל אירופאי, במסגרת התחרות שנערכה בשנת 2011.

מיזם "ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת" הוא מיזם בינלאומי שבמסגרתו נערכת תחרות צילום אתרים הפתוחה לציבור הרחב. המיזם החל בהולנד בשנת 2010, ובשנת 2011 נערך כמיזם כלל אירופי שהשתתפו בו 18 מדינות, ובמסגרתו צולמו 167,000 תמונות של אתרים ברחבי אירופה. בשנת 2012 נערכה התחרות ב-35 מדינות, בהן גם מדינת ישראל, וצולמו למעלה מ-360,000 תמונות ברחבי העולם; ובשנת 2013 השתתפו במיזם 51 מדינות ובהן גם מדינת ישראל (וכן יבשת אנטארקטיקה), וצולמו למעלה מ-367,000 תמונות ברחבי העולם; בשנת 2014 השתתפו במיזם 41 מדינות ובהן גם מדינת ישראל, וצולמו למעלה מ-320,000 תמונות. בשנת 2015 השתתפו 44 מדינות ובינהם גם מדינת ישראל וצולמו כ350,000 תמונות.

מבצר מונפורט בזריחה. התמונה מקום חמישי בעולם 2014

מטרתו של המיזם – צילום תמונת חופשיות ואיכותיות של כל אתרי המורשת והאנדרטאות הלאומיות, והעלאתם לאתר ויקישיתוף ולוויקיפדיה.

במהלך המיזם מוזמן הציבור להעלות תמונות שצולמו בתקופת התחרות, תחת רישיון חופשי, לאתר ויקישיתוף, באמצעות ממשק משתמש נוח.

במסגרת המיזם נערכת תחרות נושאת פרסים, הפתוחה לציבור הרחב. התמונות הזוכות בתחרות נשלחות לתחרות הבינלאומית, ושם מתמודדות מול תמונות אתרי מורשת לאומיים ואנדרטאות לאומיות מכל העולם, על התואר "תמונת אתר המורשת הטובה ביותר".

יעד הפרויקט ומדדים להצלחה[עריכת קוד מקור]

 • צילום מרבית אתרי המורשת הלאומיים והאנדרטאות הלאומיות במדינת ישראל, כלומר – לכל אתר מורשת לאומי ואנדרטה לאומית יהיה צילום חופשי בוויקישיתוף.
 • השנה אנחנו מצרפים לתחרות גם צילום של גנים לאומיים, תמונות מרחפנים, ותחרות צילום עבור הגיל השלישי.

מטרות משניות של הפרויקט[עריכת קוד מקור]

 • שיפור בכמות ובאיכות של התמונות בוויקישיתוף העוסקות באתרים בארץ־ישראל.
 • שיפור בכמות ובאיכות של התמונות בערכים בוויקיפדיה העוסקים באתרים בארץ־ישראל.
 • שיתוף הציבור במיזם, והבאת תורמי תמונות חדשים לאתר ויקישיתוף.

לוח זמנים, פרסים וכללי התחרות[עריכת קוד מקור]

התמונה הזוכה במקום השלישי, בתחרות שנערכה בספרד בשנת 2011.

לוח זמנים לתחרות[עריכת קוד מקור]

 • התחרות בישראל תתקיים בין ה-1 באוקטובר (בשעה 00:01) ועד ה-1 בנובמבר 2016 (בשעה 23:59).
 • החלטת השופטים בדבר עשר התמונות הזוכות בישראל תינתן ב-3 בנובמבר.
 • טקס חלוקת הפרסים בישראל יערך בסוף נובמבר.


כללי התחרות[עריכת קוד מקור]

הכללים המחייבים הם אלה המופיעים באתר הרשמי של התחרות.

 • התמונות המועלות במסגרת התחרות חייבות להיות תמונות שצולמו על ידי מעלה התמונה.
 • על מנת להשתתף בתחרות יש להעלות את התמונות תחת רישיון חופשי (רישיון Creative commons) - משמעות הדבר - הסכמתכם כי התמונה תשמש לכל מטרה, תוך מתן קרדיט נאות לצלם.
  העלאת התמונות ברישיון זה תאפשר שימוש בתמונות בוויקיפדיה ובמיזמים אחרים של קרן ויקימדיה.
 • בתחרות תשתתפנה אך ורק תמונות שהועלו לאתר ויקישיתוף (commons.wikipedia.org) בין ה-1 באוקטובר (בשעה 00:01) ועד ה-1 בנובמבר 2016 (בשעה 23:59). אין זה משנה מתי צולמה התמונה, אולם יש להעלותה בתקופה הרלוונטית בלבד (לדוגמא, ניתן להעלות תמונה שצולמה בשנות ה-50 של אחד מאתרי המורשת או האתרים הארכיאולוגיים, והתמונה תשתתף בתחרות אם הועלתה תקופת התחרות).
 • בתחרות תשתתפנה תמונות של אתרים המופיעים ברשימת האתרים בלבד. כל תמונה המועלה תציין את המספר הסידורי שמופיע ברשימה, והתמונה תהיה תמונה שצולמה באתר המופיע ברשימה בלבד. תמונה שלא יצויין בה המספר הסידורי המתאים, או שיצויין בה מספר סידורי שגוי, לא תשתתף בתחרות.
 • על מנת להשתתף בתחרות יש להירשם (ללא תשלום) לאתר ויקישיתוף, תוך הזדהות דרך הדואר האלקטרוני (דוא"ל) בלבד. אין חובה להזדהות בשם מלא, אולם לא ניתן להשתתף בתחרות ללא חשבון דוא"ל פעיל. משתתף שלא ירשום את חשבון הדוא"ל שלו יפסל!

פרסים[עריכת קוד מקור]

התמונה הזוכה בשנת 2011
 • פרס ראשון: 3,000 ש"ח
 • פרס שני: 2,000 ש"ח
 • פרס שלישי: 1,000 ש"ח

פרסים נוספים[עריכת קוד מקור]

פרסים אזוריים[עריכת קוד מקור]

פרסים ייעודיים לתמונות ממחוז צפון וממחוז דרום - 1,000 ש"ח לכל מחוז

צילום בעזרת רחפן[עריכת קוד מקור]

פרס יעודיי ינתן לצילום בעזרת רחפן:

 • מקום ראשון רחפן פאנטום 4,
 • מקום שני זוג סוללות
 • מקום שלישי ערכת אביזרים

אזרחים בגיל השלישי[עריכת קוד מקור]

פרס ייעודי ינתן לאזרחים בגיל השלישי

השתתפות בתחרות הבינלאומית[עריכת קוד מקור]

עשר התמונות שיקבלו את הניקוד הגבוה ביותר מאת חבר השופטים תישלחנה לתחרות הבינלאומית, ותוכלנה לזכות בפרסים נוספים.

שופטי התחרות[עריכת קוד מקור]

שמות השופטים:

 1. רועי גליץ - צלם טבע בנפשו, מייסד ומנכ"ל גליץ בית הספר לצילום, חברת פוטוטבע, ועורך ראשי של מגזין קומפוזיציה;
 2. אריאל אלינסון- מרצה ותיק בתחום הגרפיקה. מעצב גרפי, מגיש הרצאות, ובעל הסמכה כמומחה לפוטושופ. מתנדב בעמותת ויקימדיה ישראל
 3. יאן נסונוב - חבר הוועד המנהל של עמותת ויקימדיה ישראל;
 4. דריה קנטור - מתנדבת פרוייקט ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת;

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

אתרי מורשת (רשימת האתרים נקבעה על ידי המועצה לשימור אתרים):

במסגרת הפרויקט מתוכננות מספר פעילויות שיהיה ניתן להצטרף אליהן בלא תשלום.

סיורים בשנת 2015[עריכת קוד מקור]

במסגרת התחרות, יתקיימו במהלך החודשים ספטמבר-אוקטובר 2015 סיורים באתרי מורשת ברחבי הארץ, אשר יועברו על־ ידי אנשי המועצה לשימור אתרי מורשת. הסיורים פתוחים לציבור בלא תשלום. מספר המקומות מוגבל ונדרשת הרשמה מוקדמת לסיורים. ההשתתפות בסיור עצמו על בסיס מקום פנוי.

ההשתתפות בסיורים היא על בסיס מקום פנוי. הנרשמים יקבלו אישור הרשמה בדוא"ל, ובו פרטי המפגש, ומיקומו המדוייק.

 • כאשר הוא מופיע, הסימן "האתרים בסיור נגישים למשתמשי כיסאות גלגלים" מסמל שהאתרים בסיור נגישים למשתמשי כיסאות גלגלים.
תאריך הסיור משך הסיור עיר תיאור הסיור להרשמה
יום שישי, 25 בספטמבר, בשעה 10:00 שעתיים וחצי אתרי עתיקות לאורך הירקון לאורך הירקון נמצאים שרידים לפעילות אנושית מקדמת דנא. הסיור עם גילי שטרן מרשות העתיקות שיתהלך לאורך הירקון, יעסוק בסוגיות של פיתוח מול שימור, ובייחוד בתופעת התלים בארץ ישראל. הסיור יתחיל בביקור בתל חשאש ובמתקנים החקלאיים שנחשפו בחפירות שנערכו במקום בשנות ה-90 של המאה שעברה, וימשיך לתל כודאדי שם נמצאו שרידים של מצודות מתקופת הברזל. הרשמה לסיור נסגרה
יום שישי, 25 בספטמבר, בשעה 10:00 שעתיים וחצי מזכרת בתיה האתרים בסיור נגישים למשתמשי כיסאות גלגלים הסיור הינו במתחם היסטורי שמור, מתחיל בגרעין המושבה ההסיטורי וממשך למבנים ומתקנים בהם חיו ופעלו בודדים ומשפחות לאורך השנים. חלר מהמבנים ההיסטוריים משמשים לתצוגות והפעלות מטעם המוזיאון וחלק משמשים גורמים פרטיים כגון אמנים. הסיור נגיש לנכים ומתאים גם לילדים. הרשמה לסיור נסגרה
יום ראשון, 27 בספטמבר, בשעה 10:00 שעתיים וחצי חורבת ענים ביער יתיר ביקור בישוב היהודי העתיק שביער יתיר.

נפתח את הסיור בביקור בבית הכנסת מתקופת התלמוד שנחפר ושומר על ידי רשות העתיקות, מישם נרד אל מעבה האדמה לביקור בבית בד תת קרקעי שפעל בטכנולוגיה יחודית ונסיים הבהצצה לביתו של מוכתר הכפר מהתקופה הממלוכית.

ההרשמה לסיור זה הסתיימה
יום שישי, 2 באוקטובר, בשעה 10:00 שעתיים וחצי בית הכנסת העתיק ביסוד המעלה בשנת 1883 מדווח עיתון 'המגיד', כי בזמן ששאול מזרחי עסק בחפירת יסודות לאחד מבתיה הראשונים של המושבה, הוא גילה אבן ועליה כתובת ארמית המתחילה במילים: 'ידכר לטב מאן דמתיתבי' (נוסח מקובל בכתובות בתי כנסת ביזנטיים). הכתובת הועברה לביתו של עבו בצפת, ומאז נעלמו עקבותיה אך בני משפחת מזרחי יודעים לספר, כי הכתובת נמצאה כ300 מ' צפונית למקום שבו תשעים שנה מאוחר יותר, נחשף בית הכנסת הקדום. בחפירות ארכיאולוגיות בשנת 1974 נחשף מבנה ציבורי עם שני טורי-עמודים מקבילים מבזלת, שהזכיר מבנה של בית כנסת ובו משולבים מתקנים לייצור סוכר מימי הביניים (מאות י"ג – י"ד לסה"נ). אפשר כי הבניין נבנה מלכתחילה רק בימי הביניים לצורך תעשיית הסוכר, כשלצורך הבניה נעשה שימוש משני בפריטים ארכיטקטוניים של בית כנסת שהובאו מאתר אחר. תעלומת 'בית הכנסת' של יסוד המעלה טרם נפתרה, אך אם זהו אכן בית כנסת, הרי שהוא הצפוני ביותר בין בתי הכנסת בגליל. יחד עם בתי הכנסת של מרות ועלמה, הוא מתווה את גבולו הצפוני של הישוב היהודי בגליל בתקופה הביזנטית. הרשמה לסיור נסגרה.
יום שישי, 2 באוקטובר, בשעה 10:00 שעה וחצי סיור במרכז המבקרים במתחם שרונה בתל אביב מרכז המבקרים שרונה-הקריה מזמין אתכם למסע בין מראות וסמלים המשקפים את מסלולם רב התהפוכות והניגודים של ההיסטוריה ומתמצתים את תולדות המושבה. בואו להכיר את אורח חיי הטמפלרים, מהי מכונת כביסה טמפלרית וכיצד פעלה? מהו הקיגל-באן? מי היה רוקח המושבה ובאיזו שיטה פעל? מי היה האיש עם השפם שהטיל אימתו על חייליו? ואיך אפשר להזיז בית? הסיור כולל סיור צילום מעשי בהדרכת בית הספר גליץ לצילום, וכן ביקור במנהרה הטמפלרית. ההרשמה לסיור זה הסתיימה.
יום שישי, 2 באוקטובר, בשעה 11:00 שעה וחצי מוזיאון חצר היישוב הישן בירושלים מוזיאון חצר היישוב הישן הוא מוזיאון אתנוגרפי השוכן ברחוב אור החיים ברובע היהודי, בסמוך לרובע הארמני, בעיר העתיקה של ירושלים. המוזיאון מציג את אורח החיים המסורתי של אנשי היישוב הישן במאתיים השנים שקדמו לנפילת הרובע היהודי במלחמת העצמאות. ההרשמה לסיור זה הסתיימה.
יום ראשון, 4 באוקטובר, בשעה 10:00 שעתיים בית שטורמן עין חרוד מאוחד סיור בבית חיים שטורמן תוך שימת דגש על מבנים לשימור בכלל ושימור בפרט. ייערך גם סיור בקיבוץ להכרת מבני שימור כגון מבנה הביטחון, חדר האוכל, מבני מגורים ועוד. הסיור אינו נגיש לנכים. הסיור מתאים לילדים. ההרשמה לסיור זה הסתיימה.
יום שישי, 9 באוקטובר, בשעה 10:00 שעתיים בית המאירי בצפת בית המאירי הוא מוזיאון היסטורי המתעד את קורות היישוב היהודי בצפת מן המאה ה-19 ועד המאה ה-20. המוזיאון ממוקם בתחתית העיר העתיקה בצפת, בסמוך לקריית ברסלב אשר מעל בית הקברות. הוא נוסד על ידי יחזקאל המאירי, ונחנך בשנת 1980 כמוזיאון וכמרכז לפעילות חינוכית מגוונת. ייעודו - לקרב את הקהל הרחב לקורותיה של צפת דרך המוצג והסיפור, ולהאיר פרק חשוב בתולדות ההתיישבות בארץ ישראל. הסיור אינו נגיש לנכים. הסיור מתאים לילדים. ההרשמה לסיור זה הסתיימה.

מתנדבים[עריכת קוד מקור]

האם אתם רוצים להתנדב ולסייע לנו?

הרשמו כאן להתנדב ולסייע.

זוכי שנת 2014[עריכת קוד מקור]

זוכי שנת 2013[עריכת קוד מקור]

זוכי שנת 2012[עריכת קוד מקור]

זוכי התחרות העולמית לשנת 2013[עריכת קוד מקור]

תמונות המיזם אשר השתתפו בתחרות העולמית, והגיעו למקומות הראשונים:

ראו גם
 • הפרסום הרשמי של תוצאות התחרות לשנת 2013: 41 המקומות הראשונים ונימוקי הבחירה
 • עמוד התחרות באתר ויקישיתוף, ובו 10 המקומות הראשונים בכל מדינה

נציין כי במקום ה-27 בתחרות העולמית זכתה תמונה של נמל יפו, שנבחרה במסגרת התחרות הישראלית.

זוכי התחרות העולמית לשנת 2012[עריכת קוד מקור]

תמונות המיזם אשר השתתפו בתחרות העולמית, והגיעו למקומות הראשונים:

את ההנמקות על עשרת המקומות הראשונים ניתן לראות בבלוג התחרות ואת 46 המקומות הראשונים ניתן לראות בדף הפרסום הרשמי של תוצאות התחרות


נציין כי שתיים מ-10 התמונות הזוכות מישראל הגיעו לחוברת הפרסום של התחרות (48 המקומות הראשונים מתוך 350) - תמונת מגדל דוד בלילה של יונה באבי זכתה במקום 26, ותמונה נוספת – תמונת הגנים הבהאיים בלילה של אוריין שכטר זכתה במקום 36.

ברכות לתמונות הזוכות מישראל.

זוכי התחרות הכלל אירופאית לשנת 2011[עריכת קוד מקור]

תמונות המיזם אשר השתתפו בתחרות הכלל אירופאית, והגיעו למקומות הראשונים:

התמונות הזוכות בכל מדינה
אנדורה (בלוג) אוסטריה בלגיה דנמרק אסטוניה צרפת
גרמניה (בלוג) הונגריה (בלוג) לוקסמבורג הולנד (פרטים נוספים) נורבגיה פולין (בלוג)
פורטוגל (בלוג) רומניה רוסיה ספרד שוודיה (בלוג) שווייץ