ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיזם זה פעיל
האתר הרשמי של התחרות בישראל: http://www.wlm.org.il
דף המיזם באנגלית
דף זה מרכז את מיזם "ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת" ("Wiki Loves Monuments") ליצירת תוכן חופשי עבור מאגר ויקישיתוף
תמונה שעלתה לגמר הכלל אירופאי, במסגרת התחרות שנערכה בשנת 2011.

מיזם "ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת" הוא מיזם בינלאומי שבמסגרתו נערכת תחרות צילום אתרים הפתוחה לציבור הרחב. המיזם החל בהולנד בשנת 2010, ובשנת 2011 נערך כמיזם כלל אירופי שהשתתפו בו 18 מדינות, ובמסגרתו צולמו 167,000 תמונות של אתרים ברחבי אירופה. בשנת 2012 נערכה התחרות ב-35 מדינות, בהן גם מדינת ישראל, וצולמו למעלה מ-360,000 תמונות ברחבי העולם; ובשנת 2013 השתתפו במיזם 51 מדינות ובהן גם מדינת ישראל (וכן יבשת אנטארקטיקה), וצולמו למעלה מ-367,000 תמונות ברחבי העולם; בשנת 2014 השתתפו במיזם 41 מדינות ובהן גם מדינת ישראל, וצולמו למעלה מ-320,000 תמונות.

מטרתו של המיזם – צילום תמונת חופשיות ואיכותיות של כל אתרי המורשת והאנדרטאות הלאומיות, והעלאתם לאתר ויקישיתוף ולוויקיפדיה.

במהלך המיזם מוזמן הציבור להעלות תמונות שצולמו בתקופת התחרות, תחת רישיון חופשי, לאתר ויקישיתוף, באמצעות ממשק משתמש נוח.

במסגרת המיזם נערכת תחרות נושאת פרסים, הפתוחה לציבור הרחב. התמונות הזוכות בתחרות נשלחות לתחרות הבינלאומית, ושם מתמודדות מול תמונות אתרי מורשת לאומיים ואנדרטאות לאומיות מכל העולם, על התואר "תמונת אתר המורשת הטובה ביותר".

יעד הפרויקט ומדדים להצלחה[עריכת קוד מקור]

 • צילום מרבית אתרי המורשת הלאומיים והאנדרטאות הלאומיות במדינת ישראל, כלומר – לכל אתר מורשת לאומי ואנדרטה לאומית יהיה צילום חופשי בוויקישיתוף.
 • השנה, בזכות שיתוף פעולה עם רשות העתיקות, הצטרפו לרשימת האתרים לצילום אתרי עתיקות רבים ברחבי המדינה.

מטרות משניות של הפרויקט[עריכת קוד מקור]

 • שיפור בכמות ובאיכות של התמונות בוויקישיתוף העוסקות באתרים בארץ־ישראל.
 • שיפור בכמות ובאיכות של התמונות בערכים בוויקיפדיה העוסקים באתרים בארץ־ישראל.
 • שיתוף הציבור במיזם, והבאת תורמי תמונות חדשים לאתר ויקישיתוף.

לוח זמנים, פרסים וכללי התחרות[עריכת קוד מקור]

התמונה הזוכה במקום השלישי, בתחרות שנערכה בספרד בשנת 2011.

לוח זמנים לתחרות[עריכת קוד מקור]

 • התחרות בישראל תתקיים בין ה-13 בספטמבר (בשעה 00:01) ועד ה-13 באוקטובר 2015 (בשעה 23:59).
 • החלטת השופטים בדבר עשר התמונות הזוכות בישראל תינתן ב-31 באוקטובר.
 • טקס חלוקת הפרסים בישראל יערך באמצע חודש נובמבר.
 • ההחלטה על הזוכים בתחרות הבינלאומית תינתן ב-21 בדצמבר.

כללי התחרות[עריכת קוד מקור]

הכללים המחייבים הם אלה המופיעים באתר הרשמי של התחרות.

 • התמונות המועלות במסגרת התחרות חייבות להיות תמונות שצולמו על ידי מעלה התמונה.
 • על מנת להשתתף בתחרות יש להעלות את התמונות תחת רישיון חופשי (רישיון Creative commons) - משמעות הדבר - הסכמתכם כי התמונה תשמש לכל מטרה, תוך מתן קרדיט נאות לצלם.
  העלאת התמונות ברישיון זה תאפשר שימוש בתמונות בוויקיפדיה ובמיזמים אחרים של קרן ויקימדיה.
 • בתחרות תשתתפנה אך ורק תמונות שהועלו לאתר ויקישיתוף (commons.wikipedia.org) בין ה-13 בספטמבר (בשעה 00:01) ועד ה-13 באוקטובר 2015 (בשעה 23:59). אין זה משנה מתי צולמה התמונה, אולם יש להעלותה בתקופה הרלוונטית בלבד (לדוגמא, ניתן להעלות תמונה שצולמה בשנות ה-50 של אחד מאתרי המורשת או האתרים הארכיאולוגיים, והתמונה תשתתף בתחרות אם הועלתה תקופת התחרות).
 • בתחרות תשתתפנה תמונות של אתרים המופיעים ברשימת האתרים בלבד. כל תמונה המועלה תציין את המספר הסידורי שמופיע ברשימה, והתמונה תהיה תמונה שצולמה באתר המופיע ברשימה בלבד. תמונה שלא יצויין בה המספר הסידורי המתאים, או שיצויין בה מספר סידורי שגוי, לא תשתתף בתחרות.
 • על מנת להשתתף בתחרות יש להירשם (ללא תשלום) לאתר ויקישיתוף, תוך הזדהות דרך הדואר האלקטרוני (דוא"ל) בלבד. אין חובה להזדהות בשם מלא, אולם לא ניתן להשתתף בתחרות ללא חשבון דוא"ל פעיל.

פרסים[עריכת קוד מקור]

התמונה הזוכה בשנת 2011
 • פרס ראשון: 3,000 ש"ח
 • פרס שני: 2,000 ש"ח
 • פרס שלישי: 1,000 ש"ח
 • פרסים ייעודיים לתמונות ממחוז צפון ודרום - 1000 ש"ח לכל מחוז
 • פרס יעודי לתמונה של בית כנסת עתיק: 1000 ש"ח.


 • עשר התמונות שקיבלו את הניקוד הגבוה ביותר מאת חבר השופטים תישלחנה לתחרות הבינלאומית, ותוכלנה לזכות בפרסים נוספים.

שופטי התחרות[עריכת קוד מקור]

שמות השופטים:


 1. רועי גליץ - צלם טבע בנפשו, מייסד ומנכ"ל גליץ בית הספר לצילום, חברת פוטוטבע, ועורך ראשי של מגזין קומפוזיציה;
 2. אדר' אבנר אמירי - אדריכל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל;
 3. קרן רייש - תחום חינוך, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל;
 4. נגה די סגני - מחוז תל אביב, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל;
 5. מירב שי- מנהלת מערך ההסברה, רשות העתיקות;
 6. יאן נסונוב - חבר הוועד המנהל של עמותת ויקימדיה ישראל;
 7. דרור לין - אחראי פרוייקט ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת;
 8. דריה קנטור - מתנדבת פרוייקט ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת;

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

אתרי מורשת (רשימת האתרים נקבעה על ידי המועצה לשימור אתרים):

במסגרת הפרויקט מתוכננות מספר פעילויות שיהיה ניתן להצטרף אליהן בלא תשלום.

סיורים[עריכת קוד מקור]

במסגרת התחרות, במהלך חודש אוקטובר באתרי מורשת ברחבי הארץ אשר יועברו על־ ידי אנשי המועצה לשימור אתרי מורשת. הסיורים פתוחים לציבור בלא תשלום. מספר המקומות מוגבל ונדרשת הרשמה מוקדמת לסיורים. ההשתתפות בסיור עצמו על בסיס מקום פנוי.

הערה: בימים הקרובים יפורסמו סיורים נוספים

ההשתתפות בסיורים היא על בסיס מקום פנוי. הנרשמים יקבלו אישור הרשמה בדוא"ל, ובו פרטי המפגש, ומיקומו המדוייק.

 • כאשר הוא מופיע, הסימן "האתרים בסיור נגישים למשתמשי כיסאות גלגלים" מסמל שהאתרים בסיור נגישים למשתמשי כיסאות גלגלים.
תאריך הסיור משך הסיור עיר תיאור הסיור להרשמה
יום שישי, 25 בספטמבר, בשעה 10:00 שעתיים וחצי אתרי עתיקות לאורך הירקון לאורך הירקון נמצאים שרידים לפעילות אנושית מקדמת דנא. הסיור עם גילי שטרן מרשות העתיקות שיתהלך לאורך הירקון, יעסוק בסוגיות של פיתוח מול שימור, ובייחוד בתופעת התלים בארץ ישראל. הסיור יתחיל בביקור בתל חשאש ובמתקנים החקלאיים שנחשפו בחפירות שנערכו במקום בשנות ה-90 של המאה שעברה, וימשיך לתל כודאדי שם נמצאו שרידים של מצודות מתקופת הברזל. הרשמה לסיור נסגרה
יום שישי, 25 בספטמבר, בשעה 10:00 שעתיים וחצי מזכרת בתיה האתרים בסיור נגישים למשתמשי כיסאות גלגלים הסיור הינו במתחם היסטורי שמור, מתחיל בגרעין המושבה ההסיטורי וממשך למבנים ומתקנים בהם חיו ופעלו בודדים ומשפחות לאורך השנים. חלר מהמבנים ההיסטוריים משמשים לתצוגות והפעלות מטעם המוזיאון וחלק משמשים גורמים פרטיים כגון אמנים. הסיור נגיש לנכים ומתאים גם לילדים. הרשמה לסיור נסגרה
יום ראשון, 27 בספטמבר, בשעה 10:00 שעתיים וחצי חורבת ענים ביער יתיר ביקור בישוב היהודי העתיק שביער יתיר.

נפתח את הסיור בביקור בבית הכנסת מתקופת התלמוד שנחפר ושומר על ידי רשות העתיקות, מישם נרד אל מעבה האדמה לביקור בבית בד תת קרקעי שפעל בטכנולוגיה יחודית ונסיים הבהצצה לביתו של מוכתר הכפר מהתקופה הממלוכית.

ההרשמה לסיור זה הסתיימה
יום שישי, 2 באוקטובר, בשעה 10:00 שעתיים וחצי בית הכנסת העתיק ביסוד המעלה בשנת 1883 מדווח עיתון 'המגיד', כי בזמן ששאול מזרחי עסק בחפירת יסודות לאחד מבתיה הראשונים של המושבה, הוא גילה אבן ועליה כתובת ארמית המתחילה במילים: 'ידכר לטב מאן דמתיתבי' (נוסח מקובל בכתובות בתי כנסת ביזנטיים). הכתובת הועברה לביתו של עבו בצפת, ומאז נעלמו עקבותיה אך בני משפחת מזרחי יודעים לספר, כי הכתובת נמצאה כ300 מ' צפונית למקום שבו תשעים שנה מאוחר יותר, נחשף בית הכנסת הקדום. בחפירות ארכיאולוגיות בשנת 1974 נחשף מבנה ציבורי עם שני טורי-עמודים מקבילים מבזלת, שהזכיר מבנה של בית כנסת ובו משולבים מתקנים לייצור סוכר מימי הביניים (מאות י"ג – י"ד לסה"נ). אפשר כי הבניין נבנה מלכתחילה רק בימי הביניים לצורך תעשיית הסוכר, כשלצורך הבניה נעשה שימוש משני בפריטים ארכיטקטוניים של בית כנסת שהובאו מאתר אחר. תעלומת 'בית הכנסת' של יסוד המעלה טרם נפתרה, אך אם זהו אכן בית כנסת, הרי שהוא הצפוני ביותר בין בתי הכנסת בגליל. יחד עם בתי הכנסת של מרות ועלמה, הוא מתווה את גבולו הצפוני של הישוב היהודי בגליל בתקופה הביזנטית. הרשמה לסיור נסגרה.
יום שישי, 2 באוקטובר, בשעה 10:00 שעה וחצי סיור במרכז המבקרים במתחם שרונה בתל אביב מרכז המבקרים שרונה-הקריה מזמין אתכם למסע בין מראות וסמלים המשקפים את מסלולם רב התהפוכות והניגודים של ההיסטוריה ומתמצתים את תולדות המושבה. בואו להכיר את אורח חיי הטמפלרים, מהי מכונת כביסה טמפלרית וכיצד פעלה? מהו הקיגל-באן? מי היה רוקח המושבה ובאיזו שיטה פעל? מי היה האיש עם השפם שהטיל אימתו על חייליו? ואיך אפשר להזיז בית? הסיור כולל סיור צילום מעשי בהדרכת בית הספר גליץ לצילום, וכן ביקור במנהרה הטמפלרית. ההרשמה לסיור זה הסתיימה.
יום שישי, 2 באוקטובר, בשעה 11:00 שעה וחצי מוזיאון חצר היישוב הישן בירושלים מוזיאון חצר היישוב הישן הוא מוזיאון אתנוגרפי השוכן ברחוב אור החיים ברובע היהודי, בסמוך לרובע הארמני, בעיר העתיקה של ירושלים. המוזיאון מציג את אורח החיים המסורתי של אנשי היישוב הישן במאתיים השנים שקדמו לנפילת הרובע היהודי במלחמת העצמאות. ההרשמה לסיור זה הסתיימה.
יום ראשון, 4 באוקטובר, בשעה 10:00 שעתיים בית שטורמן עין חרוד מאוחד סיור בבית חיים שטורמן תוך שימת דגש על מבנים לשימור בכלל ושימור בפרט. ייערך גם סיור בקיבוץ להכרת מבני שימור כגון מבנה הביטחון, חדר האוכל, מבני מגורים ועוד. הסיור אינו נגיש לנכים. הסיור מתאים לילדים. ההרשמה לסיור זה הסתיימה.
יום שישי, 9 באוקטובר, בשעה 10:00 שעתיים בית המאירי בצפת בית המאירי הוא מוזיאון היסטורי המתעד את קורות היישוב היהודי בצפת מן המאה ה-19 ועד המאה ה-20. המוזיאון ממוקם בתחתית העיר העתיקה בצפת, בסמוך לקריית ברסלב אשר מעל בית הקברות. הוא נוסד על ידי יחזקאל המאירי, ונחנך בשנת 1980 כמוזיאון וכמרכז לפעילות חינוכית מגוונת. ייעודו - לקרב את הקהל הרחב לקורותיה של צפת דרך המוצג והסיפור, ולהאיר פרק חשוב בתולדות ההתיישבות בארץ ישראל. הסיור אינו נגיש לנכים. הסיור מתאים לילדים. ההרשמה לסיור זה הסתיימה.

מתנדבים[עריכת קוד מקור]

האם אתם רוצים להתנדב ולסייע לנו?

הרשמו כאן להתנדב ולסייע.

לצד תחרות לצילום אתרי מורשת, השנה החלטנו להוסיף גם תת תחרות לכתיבת ערכים על אתרי מורשת בעלי חשיבות אנציקלופדית שטרם נכתבו.
סייעו לנו להרחיב את וויקיפדיה העברית בערכים מעולים! כדי לעודד את כתיבת הערכים מבלי להתנגש עם תחרות הצילום העולמית נעניק חולצה מהוללת עם סמליל ויקיפדיה לכל מי שיכתבו שלושה ערכים ומעלה.

בהצלחה!

ערכים מוצעים לתחרות[עריכת קוד מקור]

אתרי מורשת בירושלים[עריכת קוד מקור]

אתרי מורשת ברובע הנוצרי[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


1-3000-211 הפטריארכיה היוונית Greek Patriarch of Jerusalem הפטריארכיה היוונית בעיצובו של האדריכל קריסטודולוס ספירודונידיס ברובע הנוצרי של העיר העתיקה בירושלים רחוב המנזר היווני, ירושלים
31°46′42″N 35°13′43″E / 31.77844°N 35.22863°E / 31.77844; 35.22863


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחובאתרי מורשת ברובע המוסלמי[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


1-3000-305 כנסיית גבירתנו הדואבת Our Lady of the Spasm Church התחנה הרביעית ב"דרך הייסורים" בה התעלפה מרים בראותה את בנה נושא את הצלב. שם התחנה בלטינית: Mater Dolorosa. התחנה נמצאת בכניסה לחצר הנציגות הפטריאכלית הארמנית-קתולית הצמודה לתחנה השלישית. ויה דולורוזה, ירושלים
31°46′48″N 35°13′57″E / 31.77990°N 35.23240°E / 31.77990; 35.23240


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

כנסיית "גבירתנו הדואבת", התחנה הרביעית במסלול דרך היסורים.JPGאתרי מורשת בגיא בן הינום, ימין משה והר ציון[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


1-3000-806 מנזר ציון Mount Zion Monastery מנזר הר ציון הוא מנזר פרנציסקני ובו העתק תמונת הסעודה האחרונה של לאונרדו דה וינצ'י. הר ציון, ירושלים
31°46′20″N 35°13′46″E / 31.77216°N 35.22955°E / 31.77216; 35.22955


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב


1-3000-807 בית הספר גובאט Bishop Gobat School בית הספר גובאט הוא בית ספר פרוטסטנטי ששימש תחילה כבית ספר מקצועי לנערים ערבים. נקרא על שם סמואל גובאט, הבישוף הפרוטסטנטי של ירושלים שהקים אותו. מ-1967 שוכן בו מכון אמריקאי לחקר ארץ הצבי, מכללה אוניברסיטאית אמריקאית. בחצר המכון שוכן בית הקברות הפרוטסטנטי. הר ציון, ירושלים
31°46′19″N 35°13′39″E / 31.77182°N 35.22755°E / 31.77182; 35.22755


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

Mount Zion P5240021.JPGאתרי מורשת בקטמון, המושבה הגרמנית, המושבה היוונית ותלפיות[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


2-3000-108 הקונסוליה הבריטית בירושלים British Consulate, West Jerusalem הקונסוליה הבריטית של מערב ירושלים ממוקמת ממערב לכנסיית סנט אנדרוז הסקוטית, ברחוב דוד רמז בירושלים. חלק מהקונסוליה שוכן במגדל תצפית מהמאה ה-16. רח' דוד רמז (ליד החאן), ירושלים
31°46′08″N 35°13′28″E / 31.76878°N 35.22455°E / 31.76878; 35.22455


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

קונסוליה בריטית67.jpg
אתרי מורשת במרכז ירושלים[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


2-3000-503 בית הכנסת בימין משה The Great Sephardic Synagogue, Yemin Moshe בית הכנסת הספרדי הגדול הוא בית כנסת בנוסח ספרד הממוקם ברחוב מלכי פינת רחוב ימין משה בשכונת ימין משה בירושלים. מאופיין בעיצוב פנים ייחודי ומפואר, ויטראז'ים , איורי תקרה ונברשות זכוכית מורנו. רחוב מלכי פינת רחוב ימין משה, ירושלים
31°46′18″N 35°13′30″E / 31.77171°N 35.22488°E / 31.77171; 35.22488


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב


2-3000-504 הקונסוליה הצרפתית בירושלים Consulate General of France in Jerusalem מבנה הקונסוליה הצרפתית בירושלים ברחוב אמיל בוטה. רח' אמיל בוטה 5, ירושלים
31°46′30″N 35°13′27″E / 31.77500°N 35.22426°E / 31.77500; 35.22426


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

France Consuly.JPG


2-3000-507 מנזר סן ונסן דה פול Hospice Saint Vincent de Paul מנזר סן ונסן דה פול הוא מוסד צדקה קתולי ובו בית יתומים, בית ספר ומחלקה לעיוורים ולנפגעי נפש, שנוסד על ידי בנות הצדקה "Filles de la Charité" שאותו ייסד בצרפת האב ונסן דה פול. המנזר, מהבודדים ששרדו משכונת ממילא ההיסטורית, פונה דרומית אל עמק ממילא, ומורכב משלושה מבנים עיקריים: הבניין המרכזי, מבנה כנסייה נפרד ומבנה של שש עשרה חנויות בחזית הראשית ברחוב ממילא. רח' ממילא 11, 13 (מדרחוב אלרוב, רח' שלמה המלך 3), ירושלים
31°46′42″N 35°13′26″E / 31.77839°N 35.22397°E / 31.77839; 35.22397


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

Mamilla StVincent.jpg


2-3000-508 בית הכנסת נחלת יעקב Nachalat Yaakov synagogue, Jerusalem בית הכנסת האשכנזי נחלת יעקב הוא בית כנסת שנבנה מחוץ לחומות העיר העתיקה בירושלים ב-1873. מעלות נחלת שבעה 3, ירושלים
31°46′52″N 35°13′13″E / 31.78113°N 35.22022°E / 31.78113; 35.22022


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב


2-3000-518 בית הסוהר הטורקי לנשים בית הסוהר הטורקי לנשים ברחוב רבי עקיבא בירושלים רחוב רבי עקיבא 20, ירושלים
31°46′44″N 35°13′05″E / 31.77887°N 35.21795°E / 31.77887; 35.21795


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב


2-3000-525 בית הספר שמידט Schmidt Compound’s building - Museum of Italian Jewish Art בית הספר שמידט או קולג' שמידט הוא מבנה בית ספר קתולי בירושלים, המשמש כיום את מוזיאון יהדות איטליה. המבנה מלבני ובעל שלוש קומות. החלק המרכזי (שתי קומות) שימש כקפלה המעוצבת בסימטריה בסגנון ניאו רנסאנס. כיום המוזיאון כולל בתוכו את בית הכנסת של קונליאנו ונטו מ-1701, שהועבר בשלמותו מאיטליה לישראל. רחוב הלל 25, ירושלים
31°46′48″N 35°13′07″E / 31.78009°N 35.21857°E / 31.78009; 35.21857


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב


2-3000-537 בניין קול ישראל Kol Israel Building בניין קול ישראל ברחוב הלני המלכה בירושלים, משמש את תחנת הרדיו "קול ישראל" מאז ימי הרדיו המנדטורי ב-1939, ועד היום. רח' הלני המלכה 23, ירושלים
31°46′59″N 35°13′27″E / 31.78301°N 35.22418°E / 31.78301; 35.22418


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

Kol israel bldg.JPG


2-3000-575 בית משכית Maskit house, Jerusalem בית משכית ברחוב הרב קוק בירושלים, שימש בעבר כבית הקונסול האיטלקי. בנוי בסגנון הרנסאנס. החלונות כוללים סורגים נאים ומקושטים בראשם בעיטור על אקאנתוס. דלתות העץ מגולפות בקישוטים. רח' הרב קוק 12, ירושלים
31°46′58″N 35°13′12″E / 31.78283°N 35.21995°E / 31.78283; 35.21995


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

Maskit 3.jpgאתרי מורשת בעין כרם[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


2-3000-804 מסגד המעיין Spring Mosque, Jerusalem מסגד המעיין הוא מסגד נטוש הניצב מעל "מעיין מרים", ממנו לפי המסורת הנוצרית לגמה מרים, אם ישו, בביקורה אצל אלישבע, אם יוחנן המטביל, כששתיהן היו הרות. שימש בית ספר למוסלמים, ונותר ממנו מינרט (מגדל), שריד למסגד. אל המעיין מוליכה נקבה חצובה באבן מימי בית שני. רח' המעיין, עין כרם, ירושלים
31°45′59″N 35°09′42″E / 31.76628°N 35.16173°E / 31.76628; 35.16173


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב


אתרי עתיקות בירושלים[עריכת קוד מקור]

אתרים ארכאולוגיים בעיר העתיקה[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


11-3000-005 העיר העתיקה, מצודת גלית שרידי חומה, חפיר, מגדל ואמת מים, בפינה הצפון-מערבית של חומת ירושלים.
31°46′44″N 35°13′34″E / 31.7787697263°N 35.2260332341°E / 31.7787697263; 35.2260332341


אתרי מורשת בתל אביב-יפו[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


3-5000-003 האנגרים בנמל יפו Jaffa Port Hangars 4 האנגרים שבנו הבריטים בשנות ה-30 ושימשו לאחסון תוצרת ליבוא ויצוא. האנגר 1 שופץ בשנים האחרונות. רציף העלייה השנייה, נמל יפו, תל אביב-יפו
32°03′10″N 34°45′00″E / 32.05289°N 34.749924°E / 32.05289; 34.749924


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

Jafpor196.jpg


3-5000-004 הלבנטבונדט בנמל יפו Levantbundet הלבנטבונדט בנמל יפו. ראו גם נא לגעת תל אביב-יפו
32°03′11″N 34°45′02″E / 32.05298°N 34.75050°E / 32.05298; 34.75050


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

Nalaga'at Center, Jaffa.jpg


3-5000-031 בתי העץ במושבה האמריקאית ביפו Jaffa American Colony מבנים מעץ שהוקמו באמצע המאה ה-19 על ידי נוצרים מורמונים מארצות הברית, שבאו להתיישב בארץ ישראל, ולאחר מספר שנים עברה המושבה לידי הגרמנים הטמפלרים. בשנת 2009 עירית תל אביב פתחה בתהליך שיקום אדריכלי של המקום. רח' בר הופמן 13 (בית ידידות מיין), 17 (בית רולה פלויד), תל אביב-יפו
32°03′23″N 34°45′45″E / 32.05641°N 34.76259°E / 32.05641; 34.76259


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

Mainehouse22.jpg


3-5000-032 טחנת הקמח (המושבה האמריקאית-גרמנית ביפו) Jaffa American Colony המושבה הוקמה באמצע המאה ה-19 על ידי נוצרים מורמונים מארצות הברית, ולאחר מספר שנים עברה לידי הגרמנים הטמפלרים. הטמפלרים פיתחו מאוד את המושבה, והקימו בה מבני ציבור נוספים כמו בית חולים, בית מרקחת, מנסרה, בית בד, וטחנת קמח שעבדה על קיטור. רח' בר הופמן, תל אביב-יפו
32°03′23″N 34°45′45″E / 32.05641°N 34.76259°E / 32.05641; 34.76259


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב


3-5000-036 בית הבולשת הבריטית British Secret Police Building בית הבולשת הבריטית שימש את יחידת החקירות של משטרת המנדט הבריטי (סי.אי.די). בניין הבולשת ניזוק קשה בעת שקבוצה מאנשי מחתרת האצ"ל, המחופשים לחיילים בריטיים, הטמינו בו חומר נפץ שגרם לנזק גדול באחד מאגפיו. רח' אורבך 1, תל אביב-יפו
32°03′26″N 34°45′45″E / 32.05722°N 34.76261°E / 32.05722; 34.76261


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב


3-5000-092 השנאי ההיסטורי של חברת חשמל - שדרות ח"ן Historical Electric Transformers תחנת טרנספורמציה חשמלית שהוקמה בשנות ה-1940 בשדרות ח"ן 38 עבור תושבי השכונות רחל, השכנים ב' וקרית מאיר בתל אביב. בית החשמל, הבנוי בסגנון הבינלאומי, נותר כעדות צנועה למבנים הקטנים שפעם איכלסו את שדרות העיר. שדרות ח"ן 38, תל אביב-יפו
32°04′40″N 34°46′48″E / 32.07776°N 34.78000°E / 32.07776; 34.78000


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחובתל אביב הקטנה[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


3-5000-299 המתחם ההיסטורי של חברת החשמל תחנת-הכוח הראשונה בתל אביב-יפו, בניין הדירקטוריון ומגדל המים רחוב החשמל, תל אביב-יפו
32°03′41″N 34°46′35″E / 32.06149°N 34.77633°E / 32.06149; 34.77633


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב


לב העיר[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


3-5000-312 מגדל המים בשכונת מונטיפיורי מגדל המים בשכונת מונטיפיורי בתל אביב תל אביב-יפו
32°04′11″N 34°47′19″E / 32.06975°N 34.78873°E / 32.06975; 34.78873


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

Tel Aviv Monterfiore Water Tower.jpg


3-5000-353 מוזיאון הבאוהאוס Bauhaus Foundation Museum מוזיאון הבאוהאוס ברח' ביאליק בתל אביב ביאליק 21,, תל אביב-יפו
32°04′23″N 34°46′15″E / 32.07308°N 34.77072°E / 32.07308; 34.77072


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

Bauhaus Tel-Aviv museum.jpg


אתרי מורשת ברמת גן[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


3-8600-002 קולנוע אורדע קולנוע אורדע - מבנה בסגנון הבינלאומי בו נפתח בית הקולנוע הראשון ברמת גן. בנייתו החלה ב-1936 ובאפריל 1937 פתח את שעריו. תכולתו עמדה על כ-800 מושבים ונערכו בו גם מופעים. ב-1990 חדל לשמש כבית קולנוע וכיום שוכן במבנה סניף של סופרפארם. כיכר אורדע/רמב"ם (בין רחוב ביאליק להרצל), רמת גן
32°05′01″N 34°48′53″E / 32.083722211014816°N 34.814667999744415°E / 32.083722211014816; 34.814667999744415
PikiWiki Israel 5278 cinema ordea house in ramat-gan.jpgאתרי מורשת בגבעתיים[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


3-6300-003 בית שניידרמן Beit Shniderman בית שניידרמן – ביתו של דוד שניידרמן, אחד מ-22 הבתים הראשונים שנבנו בשכונה בשנת 1922 (ברחוב אחדות העבודה) ומהבודדים שהשתמרו בה. מאז 1963 פועל בו "המכון האמנותי לפיסול בית שניידרמן". רח' אחדות העבודה 10, גבעתיים
32°04′40″N 34°48′14″E / 32.07780426564986°N 34.80401652865112°E / 32.07780426564986; 34.80401652865112
PikiWiki Israel 20522 Schneiderman house in Givataym.JPG


3-6300-004 בית ממלוק בית מרקחת ממלוק, הוקם ב-1944 על ידי הרוקח יצחק איזידור ממלוק. עיקר הטיפולים שלו היו בעשבי מרפא, ברפואה אלטרנטיבית ובהומיאופתיה. בחצר בית המרקחת גידל צמחי מרפא ובתוכם נענע, בבונג סרפדים ועוד. מעלי האקליפטוס שגדל בצר הכין חליטה לאינהלציה. בית המרקחת פעל במקום עד 1970. רח' בורוכוב 12, גבעתיים
32°04′40″N 34°48′12″E / 32.07786562880026°N 34.803356286138296°E / 32.07786562880026; 34.803356286138296
בית המרקחת ממלוק בשכונת בורוכוב.JPG


3-6300-005 בית ספר בורוכוב בית הספר בורוכוב – בית הספר הראשון בגבעתיים ובית הספר הראשון ברשת החינוך "זרם העובדים" של ההסתדרות. בבית הספר הושם דגש על חקלאות, טיולים וידיעת הארץ. בראשית דרכו היה בצריף ב"גן העיגול" ("כיכר בורוכוב" בהצטלבות הרחובות קק"ל ובורוכוב, כיום "כיכר ראשונים") ובשנת 1932 נבנה בראש גבעת בורוכוב, בסוף הרחוב, מעל המכתש. רח' יפה נוף 2, גבעתיים
32°04′45″N 34°48′43″E / 32.07916560882559°N 34.81200288981199°E / 32.07916560882559; 34.81200288981199אתרי מורשת בחולון[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


3-6600-201 המצדית הטורקית מצדית עות'מאנית משנות ה-60 של המאה ה-19, אחת מ-17 שהוקמו להגנה על הדרך מיפו לירושלים, ואחת מ-3 שעוד ניצבות על תילן. מבנה המצדית הוא מבנה אבן בן קומה אחת, צבוע לבן. הגג מעוטר בחרכי ירי ותצפית. כיום ישנה על הגג מרפסת מקורה מודרנית. מדרום מערב למחלף השבעה. גישה לאתר בירידה מדרך השבעה (כביש 44) בחולון לכביש שירות, קצת לפני הצומת שבמפגש עם רחוב קפלן, חולון
32°00′37″N 34°48′44″E / 32.010327629098796°N 34.81230229139328°E / 32.010327629098796; 34.81230229139328


3-6600-301 הפילבוקס בחולון Holon Pillbox הפילבוקס בחולון חולון
32°02′00″N 34°46′07″E / 32.033364°N 34.76851°E / 32.033364; 34.76851
Tel Giborim pillbox.JPG


אתרי מורשת במקווה ישראל[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


3-0022-001 בית הכנסת במקווה ישראל Mikveh Israel Synagogue‎ בית הכנסת במקווה ישראל מקווה ישראל, מקווה ישראל
32°01′47″N 34°46′57″E / 32.029861°N 34.782589°E / 32.029861; 34.782589
PikiWiki Israel 32212 Mikveh Israel.jpg


3-0022-005 יקב מקווה ישראל Mikveh Israel - old Winery יקב מקווה ישראל מקווה ישראל, מקווה ישראל
32°01′52″N 34°46′58″E / 32.030984°N 34.7829°E / 32.030984; 34.7829
Mikveh Israel - old Winery.JPG
אתרי מורשת בחיפה[עריכת קוד מקור]

מפרץ חיפה[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


4-4000-702 בתי זיקוק לנפט#ה"לבניות" Halebeniyot הלבניות, מתחם בז"ן, מפרץ חיפה מתחם בז"ן, מפרץ חיפה, חיפה
32°47′36″N 35°03′07″E / 32.793354°N 35.051965°E / 32.793354; 35.051965


Nuvola filesystems camera.png צפייה בצילום הרחוב

Haifaoil.jpg


עמק זבולון[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


4-0096-002 הסליק ביגור Kibutz Yagur Slik הסליק בקיבוץ יגור, סליק ארצי - נבנה בשנים 1937 - 1938. זה היה הסליק המרכזי בצפון הארץ. הסליק התפרסם כשנתגלה בעת חיפוש שנערך בקיבוץ בזמן השבת השחורה ב-29 ביוני 1946. הבריטים חפשו במשך מספר ימים בעזרת כלבים ומגלי מתכות ולבסוף גילו את הסליק המרכזי ועוד 25 סליקים קטנים. הנשק שהיה בסליקים הוחרם וחלק מחברי הקיבוץ נאסרו. זה היה אחד הסליקים הגדולים שבו נתפסו כ- 80 מרגמות 52 מ"מ, עשרות רובים תת-מקלעים ותחמושת רבה. הסליק המרכזי שנותר ריק לחלוטין מאז השבת השחורה, שוחזר ושופץ בשנת 1983 במסגרת חגיגות ה- 60 לקיבוץ. קיבוץ יגור, מועצה אזורית זבולון
32°44′23″N 35°04′45″E / 32.739832°N 35.079064°E / 32.739832; 35.079064
Kibutz Yagur Slik IMG 2961.JPG


עתלית[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


4-0053-001 מבני גבעת המלח מבני גבעת המלח, במועצה אזורית חוף הכרמל מועצה אזורית חוף הכרמל


4-0053-002 בית ניל"י בית ניל"י, במועצה אזורית חוף הכרמל על החוף, כ-2 ק"מ צפונית למבצר עתלית, מועצה אזורית חוף הכרמל
32°42′54″N 34°56′40″E / 32.71507°N 34.944568°E / 32.71507; 34.944568


4-0053-003 חוות ליזרוביץ' חוות ליזרוביץ', במועצה אזורית חוף הכרמל מועצה אזורית חוף הכרמל
מבט כללי.JPG


אתרי מורשת בצפון הארץ[עריכת קוד מקור]

רמת הגולן[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


6-4026-001 בית הבק Beit HaBek קבוצה של 16 משפחות איכרים יהודיים מחצי האי קרים שבאוקראינה התיישבה במקום כאריסיו של עבדול רחמן פאשה אל יוסוף, בעל אדמות בטיחה בבקעת בית צידא, דרומית לחד נס
32°53′44″N 35°37′11″E / 32.89553°N 35.61969°E / 32.89553; 35.61969
בית הבק בקעת בית ציידא, בית מגורים.jpgטבריה[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


6-6700-001 העיר העתיקה של טבריה The ancient city of Tiberias העיר העתיקה של טבריה נוסדה על ידי הורדוס אנטיפס, בנו של המלך הורדוס טבריה
Tiberias-S-499.jpg


6-6700-002 חצר היהודים בטבריה חצר היהודים בטבריה הוא מתחם בלב המדרחוב (בסמיכת ל"גן הבנים") בו נמצאים מספר בתי כנסת, חלקם פעילים, בהם בית הכנסת העתיק (תקצ"ז-1836), בית הכנסת עץ החיים, בית הכנסת של חסידי קרלין ובית הכנסת "הסניור". כן מצויה במקום אנדרטה לזכר בני טבריה שנפלו במערכות ישראל. טבריה
Francis Frith. Tiberias, from the South.jpg


עמק הירדן ובקעת בית שאן[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


6-9200-001 העיר העתיקה של בית שאן The ancient city of Beit She'an (Scythopolis) בית שאן מוזכרת במקורות והיא מיושבת ברציפות מאז התקופה הכלקוליתית (4000 לפנה"ס). היא ממוקמת על צירים של כמה דרכים אסטרטגיות:ירושלים-טבריה; בקעת הירדן-הים התיכון; דרך הים שחיברה בין מצריים למסופוטמיה, נמצאת על נקודת המפגש בין בקעת הירדן לעמק יזרעאל.
Beyt-Shean-old-city-675.jpg


6-0048-001 גשר הישנה וחוויית נהריים Naharayim גשר הישנה ונהריים סמוך למנחמיה
32°37′24″N 35°33′47″E / 32.62333°N 35.56296°E / 32.62333; 35.56296
PikiWiki Israel 18884 The Locomotive from Naharayim.JPGעכו[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


6-7600-001 ארמון הפאשה בית עבדאללה פאשה היה אחד מנכסיה של משפחת הבהאא אוללה, ונרכש על ידי עבדול בהאא על מנת לשכן בו את המשפחה המתרחבת וכדי לשמש כמקום להקביל בו את פניהם של עולי הרגל שהגיעו אל העיר. שמו של הבית בא משמו של אחד מבעליו הקודמים, עבדאללה פאשה מושל עכו בשנות העשרים של המאה ה-19. עבדול בהאא המשיך והתגורר במקום משך 13 שנים עד שעקר לחיפה, ובבנין זה הוחזקו שרידיו של הבאב בהיחבא, עד שהונחו במאוזוליאום שנבנה עבורו בחיפה ב-1909‏‏. ממוקם בפינה הצפון-מערבית של העיר העתיקה בעכו, כיום רח' ההגנה, עכו
House-Abdullah-Pasha-Courtyard.jpg


הגליל התחתון[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


6-0429-002 הכנסייה באלוני אבא Waldheim Church כנסייה אוונגלית במרכז אלוני אבא, שהוקמה בשנת 1916, לאחר שחלק מהטמפלרים שבו אל חיק הכנסייה הלותרנית. מבנה הכנסייה בסגנון נאו-גותי, והאבנים להקמתו נחצבו בנחל ציפורי. המבנה שימש כבית תרבות מ-1948 עד 1971 ולאחר מכן נזנח. אלוני אבא
הכנסייה האוונגלית באלוני אבא.jpg


6-0062-004 מצודת המשטרה בצמח Samakh Police Station מצודת טאגארט, תחנת משטרה שהקימו הבריטים בסמח' בשנים 1940–1941, על בסיס תחנת משטרה קטנה שהוקמה בתקופת מלחמת העולם הראשונה כחלק מתחנת הגבול בין ארץ ישראל הבריטית (פלשתינה) לבין סוריה הצרפתית. המצודה נבנתה במודל 'התחנה הכפרית' (2nd Class Police Station) ומספרה הסידורי היה 25. לאחר מלחמת העצמאות ועד לשנת 2003 שימשה התחנה כמפקדת החטיבה המרחבית של צה"ל.
Samakh Police station (10).jpgהגליל העליון ואצבע הגליל[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


6-1063-001 בית המושל הטורקי Tarshiha Ottoman Governor's House בית המושל הטורקי (מעלות-תרשיחא) מעלות-תרשיחא
33°00′38″N 35°16′00″E / 33.01068°N 35.26654°E / 33.01068; 35.26654
Bait HaMoshel HaTurki.jpg


6-8000-001 העיר העתיקה של צפת Safed Old City העיר העתיקה של צפת
32°58′06″N 35°29′28″E / 32.968293°N 35.491097°E / 32.968293; 35.491097
PikiWiki Israel 16926 zefat-the old city.jpg


אתרי עתיקות בצפון הארץ[עריכת קוד מקור]

אתרים ארכאולוגיים בגולן[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


16-4399-010 עין נשוט En Nashut בית הכנסת באתר פעל במאות ה- 5 – 6 לסה"נ והוא מצטרף לריכוז של ישובים יהודיים ובתי כנסת שהתגלו באזור בקצרין, בדביה, בדבורה, ובאחמדיה. בית הכנסת בנוי במתכונת אולם מוקף ספסלים, קטן יחסית בגודלו, אך הוא אחד מבתי הכנסת העשירים ביותר בטיב בנייתו ובעיטורו האדריכלי. קדמת צבי
33°00′47″N 35°41′32″E / 33.01314°N 35.69216°E / 33.01314; 35.69216
Ein Nashut Alef 03.jpg


אתרים ארכאולוגיים בבקעת הכנרת[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


16-6799-102 חורבת ורדים Weradim שרידי בית כנסת קדום נחשפו בחורבת ורדים (ח'רבת ואדי חמאם) בתוך שרידיו של כפר יהודי גדול מהתקופה הרומית-ביזנטית במוצא נחל ארבל למרגלות מצוקי הר ניתאי. ארבל
32°49′38″N 35°29′21″E / 32.82720°N 35.48920°E / 32.82720; 35.48920
Weradim.jpg


אתרי מורשת במרכז הארץ[עריכת קוד מקור]

רמלה[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


9-8500-000 העיר העתיקה Ramla Old City העיר העתיקה של רמלה העיר העתיקה, רמלה
31°55′29″N 34°52′22″E / 31.92474°N 34.87284°E / 31.92474; 34.87284
עתיק עתיק.JPG


9-8500-002 הטיגארט - מפקדת מחוז מרכז Ramla Tegart Fort מצודת טגארט ששימשה כמפקדת מחוז מרכז של הבריטים שימשה בסיס להקמת בית סוהר איילון. כלא רמלה
31°56′06″N 34°52′53″E / 31.935083°N 34.88127°E / 31.935083; 34.88127
מפקדת מחוז המרכז ותחנת רמלה של משטרת ישראל.jpg


רחובות[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


9-8400-001 בית העם Rehovot Assembly Hall בית העם - שימש כמרכז החיים התרבותיים של המושבה בסגנון אקלקטי אופייני המזכיר טירה עתיקה ומשלב אלמנטים מחומת ירושלים. רח' יעקב פינת מנוחה ונחלה, רחובות
31°53′47″N 34°49′01″E / 31.89639°N 34.81695°E / 31.89639; 34.81695
Rehovot Peoples House.jpg


9-8400-002 בית הכנסת Rehovot Great Synagogue בית הכנסת הגדול "אוהל שרה" - בית הכנסת הראשון של רחובות, נבנה בשנת תרס"ד? ובהמשך שופץ והורחב והיה למוקד הקהילתי והחברתי של המושבה הצעירה. בנימין 45, רחובות
31°53′45″N 34°49′00″E / 31.895836°N 34.816744°E / 31.895836; 34.816744
Rehovot Great Synagogue.jpg


נס ציונה[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


9-7200-001 נחלת ראובן Nahalat Reuben, Old Ness Ziona האחוזה, שנקראה "נחלת ראובן" על שם ראובן לרר, הייתה אחד משלושת היישובים שהתמזגו ויצרו את המושבה נס ציונה שלימים הפכה לעיר. בן-גוריון 14, נס ציונה
31°55′21″N 34°47′47″E / 31.92254°N 34.79636°E / 31.92254; 34.79636
Ness Ziona pic03.jpg


9-7200-002 בית הכנסת Ness Ziona Synagogue נוסד על ידי ראובן לרר ושימש בעבר כבית ספר, בית כנסת, בית ההגנה והיה המרכז הקהילתי הראשון למושבה נס ציונה. כיום משמש כמוזיאון בית ראשונים. תל אביב 17, נס ציונה
31°55′37″N 34°47′46″E / 31.92704°N 34.79607°E / 31.92704; 34.79607
PikiWiki Israel 10175 great synagogue in ness ziona.jpg


גבעת ברנר[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


9-0147-001 שובך היונים Givat Brenner Pigeon Coop גבעת ברנר, מועצה אזורית ברנר
31°51′47″N 34°48′07″E / 31.863029°N 34.801807°E / 31.863029; 34.801807
Givat brener shovach yonim efi elian inside.jpg


כפר סבא[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


9-6900-001 מתחם העירייה - החאן Kfar Saba Town Hall (Khan) בניין הח'אן שימש מראשיתו לפונקציות ציבוריות – החל מחדר אוכל ואכסניה לפועלים ועד בית-הוועד, המועצה המקומית והעירייה. בניין זה מלווה שלב אחר שלב את התפתחות כפר-סבא ממושבה לעיר ומשמש כיום כבית העירייה. ויצמן 135, כפר סבא
32°10′28″N 34°54′44″E / 32.17447°N 34.91222°E / 32.17447; 34.91222
KFAS town hall030.jpg


כפר מל"ל[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


9-0098-001 שרידי המושבה ההיסטורית Kfar Malal
32°10′04″N 34°53′42″E / 32.1679°N 34.895097°E / 32.1679; 34.895097
Kefar malal old wood house 2013 www.mapah.co.il.jpg


אתרי מורשת בדרום הארץ[עריכת קוד מקור]

אשקלון[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


8-7100-001 מצודת המשטרה הבריטית ימית אשקלון מצודת המשטרה הבריטית ימית באשקלון אשקלון
31°40′16″N 34°33′11″E / 31.67106°N 34.55299°E / 31.67106; 34.55299
בניין עתיק באתר של משטרת ימית בריטית.jpg


ירוחם[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


8-0831-001 מחנה מחפשי נפט הר אבנון בסיס בטון למגדל קידוח נפט. נמצא על קטע דרך סולינג בריטית למחפשי הנפט אשר הגיעו ממחנה מחפשי הנפט ליד הר אבנון. ירוחם
30°58′25″N 34°58′31″E / 30.973654°N 34.975297°E / 30.973654; 34.975297
Mt Avnun oil camp 02.jpg


אתרים נוספים בדרום הארץ[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


8-0342-002 שמורת כורכר גברעם שמורת טבע השוכנת כקילומטר וחצי מדרום לקיבוץ גברעם, במקום שבו היה עד 1948 הכפר הערבי סומסום. בחלקה הצפוני של השמורה, יש מערה גדולה ששימשה בעבר כמחצבת כורכר.
31°34′51″N 34°36′38″E / 31.580727°N 34.610567°E / 31.580727; 34.610567


8-0348-001 מחנה העובדים ניר עם מחנה העובדים בקיבוץ ניר עם ניר עם


8-0358-001 מגדל המים ביד מרדכי מגדל המים בקיבוץ יד מרדכי יד מרדכי
Yad Mordechai water tower IMG 6813.JPGאתרי עתיקות בדרום הארץ[עריכת קוד מקור]

אתרים ארכיאולוגיים בדרום הארץ[עריכת קוד מקור]

מספר אתר שם אתר (עברית) שם אתר (אנגלית) תיאור אתר מיקום וכתובת תמונה


61-1265-101 חורבת בית עלם Hurvat Beit Elem שרידי עיר גדולה ומבוצרת על גבעה. לתל צורת פרסה, בחלק הצפוני היישוב הקדום - ב"ק III-II והברזל II. בחלק הדרומי השרידים מהתקופה הרומית ואילך. בשטח נראים מערות חצובות, קברים חצובים, מתקנים תעשייתים. באר מים ממערב לתל (49/2).
31°33′41″N 34°56′47″E / 31.5613436859°N 34.9464947472°E / 31.5613436859; 34.9464947472


62-1342-100 חורבת ערוער Aruar שרידי עיר על תל בגדה הצפונית של נחל ערוער. בתל נערכו חפירות שחשפו שרידי יישוב מסוף ימי בית ראשון.ומסוף ימי בית שני. באחד השטחים נחשף בית מידות גדול, ועשרים וחמש ממגורות. למרגלות התל מצויים שרידי מבנים.
31°09′08″N 34°58′44″E / 31.1521231787°N 34.9789667662°E / 31.1521231787; 34.9789667662


62-0396-100 תל משוש Tel Masos שרידי עיר גדולה על הגדה הצפונית של נחל באר שבע. באתר נערכו חפירות ארכיאולוגיות שחשפו מתחם מתק. ב"ת II, מצודה ברזלית, מנזר נסטוריני-ביזנטי.
31°12′49″N 34°57′58″E / 31.2136565098°N 34.9662279619°E / 31.2136565098; 34.9662279619תוצאות התחרות[עריכת קוד מקור]

זוכי שנת 2014[עריכת קוד מקור]

זוכי שנת 2013[עריכת קוד מקור]

זוכי שנת 2012[עריכת קוד מקור]

זוכי התחרות העולמית לשנת 2013[עריכת קוד מקור]

תמונות המיזם אשר השתתפו בתחרות העולמית, והגיעו למקומות הראשונים:

ראו גם
 • הפרסום הרשמי של תוצאות התחרות לשנת 2013: 41 המקומות הראשונים ונימוקי הבחירה
 • עמוד התחרות באתר ויקישיתוף, ובו 10 המקומות הראשונים בכל מדינה

נציין כי במקום ה-27 בתחרות העולמית זכתה תמונה של נמל יפו, שנבחרה במסגרת התחרות הישראלית.

זוכי התחרות העולמית לשנת 2012[עריכת קוד מקור]

תמונות המיזם אשר השתתפו בתחרות העולמית, והגיעו למקומות הראשונים:

את ההנמקות על עשרת המקומות הראשונים ניתן לראות בבלוג התחרות ואת 46 המקומות הראשונים ניתן לראות בדף הפרסום הרשמי של תוצאות התחרות


נציין כי שתיים מ-10 התמונות הזוכות מישראל הגיעו לחוברת הפרסום של התחרות (48 המקומות הראשונים מתוך 350) - תמונת מגדל דוד בלילה של יונה באבי זכתה במקום 26, ותמונה נוספת – תמונת הגנים הבהאיים בלילה של אוריין שכטר זכתה במקום 36.

ברכות לתמונות הזוכות מישראל.

זוכי התחרות הכלל אירופאית לשנת 2011[עריכת קוד מקור]

תמונות המיזם אשר השתתפו בתחרות הכלל אירופאית, והגיעו למקומות הראשונים:

התמונות הזוכות בכל מדינה
אנדורה (בלוג) אוסטריה בלגיה דנמרק אסטוניה צרפת
גרמניה (בלוג) הונגריה (בלוג) לוקסמבורג הולנד (פרטים נוספים) נורבגיה פולין (בלוג)
פורטוגל (בלוג) רומניה רוסיה ספרד שוודיה (בלוג) שווייץ