טכנולוגיית תלת-ממד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עתיקות פרספוליס צולם בתלת ממד 3d glasses red cyan.svg על מנת לצפות בתמונה זו יש להצטייד במשקפי תלת-ממד אדום ציאן.

טכנולוגיית תלת-ממד היא טכנולוגיה של אשליה אופטית המביאה ליצירת דימוי של מראה תלת-ממדי במוח האנושי.

צילום תלת ממד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הראיה התלת ממדית הנוצרת במוח האנושי, מתקבלת באמצעות המרחק שבין שתי העיניים, המאפשר למוח "לעבד" את המרחק שבין שתי התמונות המתקבלות בהתאם להפרשי המרחקים (ההפרש במרחק משפיע על הפער בין התמונות שיתקבלו), ובאמצעותו להסיק את המרחק והעומק הניתן למראה. צילום תלת ממדי נעשה באמצעות חיקוי של המראה שהעין רואה, המושג באמצעות צילום של שתי תמונות במרחק של כעשרה סנטימטרים בין עדשה לעדשה, כמו המרחק הטבעי בין העיניים. על מנת שתתקבל אצל הצופה תמונה תלת-ממדית, עליו לצפות בכל עין בתמונה אחרת, וכך נוצרת תחושת ה'עומק'.

טכנולוגיה של צילום תלת-ממדי קיימת שנים רבות, ומכונה סטריאוסקופיה. עם זאת כיום כשאומרים 'תלת-ממד' הכוונה בעיקר לטכנולוגיה חדשנית הנקראת אנגליף.

להבדיל מצילום סטריאוסקופי הנעשה באמצעות הצגת שתי תמונות במקביל, דבר הדורש מהצופים לפזול על שתי התמונות; בצילום אנגליף שתי התמונות מאוחדות לתמונה אחת כשכל תמונה נותנת צבע אחד לתמונה הסופית. התמונה התלת-ממדית תקבל אצל הצופה באמצעות צפיה במשקפיים ייעודיים.

משקפי תלת-ממד

למשקפי תלת-ממד שתי עדשות בצבעים שונים כך שעין אחת רואה חלק מן הצבעים ועין שנייה רואה חלק אחר דבר שגורם לאשליה של עומק. המשקפיים הפופולריים ביותר אלו משקפי אדום ציאן, שבהם עדשה אחת בצבע אדום והשנייה בצבע כחול-ציאן.

השימוש בתלת-ממד[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום מן המאדים בתלת ממד 3d glasses red cyan.svg על מנת לצפות בתמונה זו יש להצטייד במשקפי תלת-ממד אדום ציאן.

השימוש בטכנולוגיית תלת-ממד נפוץ בעיקר בעולם הבידור, תמונות וסרטים בתלת ממד יוצרים חוויה קרובה יותר למציאות מכל דבר אחר. גם בעולם הפרסום תלת-ממד הוא דבר נפוץ שכן המוצר נראה הרבה יותר טבעי ומושך כשהוא מוצג בתלת-ממד, מה עוד שניתן יותר להדגיש את המראה של המוצר וישנם מוצרים שחשוב מאוד להעביר ללקוח את המראה המדויק שלהם. בחקר החלל נעשה שימוש רב בתלת ממד ונאס"א שלחה רכב חלל שצילם את מאדים בתלת ממד. גם בעולם הרפואה התלת ממד נפוץ יותר ויותר בהדמיות ועוד.

סרטי תלת-ממד[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סרט תלת-ממד

סרטי תלת-ממד הם המוצר הנפוץ ביותר המשתמש בטכנולוגיית תלת-ממד. סרטים רבים מאוד הופקו עד היום ורובם מתאימים למשקפי אדום ציאן. הסרט אווטאר, שיצא בדצמבר 2009, נחשב לפריצת דרך בתחום השימוש בטכנולוגיית תלת-ממד בקולנוע, במרץ 2010 הודיע נשיא אולפני וורנר, כי מעתה והלאה כל הסרטים עתירי התקציב שיופצו על ידם יוקרנו בגרסה תלת-ממדית[1].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Bnext 3D - חברה ישראלית המתמחה בטכנולוגית תלת מימד

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]