מיסב כדורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חתך של מיסב כדורי
1. טבעת חיצונית; 2. כדור; 3. כלוב; 4. מסילה; 5. טבעת פנימית
פעולת מיסב כדורי

מיסב כדורי (מכונה גם קוּגֶלָגֶר). הוא מיסב הגלגול הנפוץ ביותר, הנושא את העומס על גבי כדוריות פלדה קשה. תפקידו להקטין את החיכוך והשחיקה בין ציר מסתובב לבין חלק המכונה הנושא את הציר. מיסב כדורי מתאים למגוון רחב של שימושים וקל לייצרו בדיוק רב.

המיסב בנוי משתי טבעות פלדה קשה בעלות מסילה פנימית חצי עגולה. בין שתי הטבעות מפרידים כדורי פלדה מוקשית, הנעים בתוך המסילות. כלוב (cage) העשוי משני חלקים שומר על הכדורים במרחקים שווים זה מזה בתוך המסילות. על פי רוב הטבעת הפנימית מושחלת בכוח או בחום על הציר ונעה יחד איתו, בעוד הטבעת החיצונית מוכנסת בכוח לתוך בית המסב ואינה מסתובבת כלל, אך קיים גם מצב הפוך.

יכולת העמיסה של מיסבים כדוריים קטנה משל מיסבים גליליים, משום שהמגע שלהם נקודתי, אך לעומת זאת הם מסוגלים לפעול במהירויות גבוהות יותר, מאחר שהחיכוך בהם קטן יותר. מיסבים כדוריים יכולים גם לשאת עומס צירי בנוסף לעומס האנכי.

מיסבים כדוריים נמצאים במכונות ובמנועים מכל הסוגים, בגלגלים של גלגשת ושל מכוניות, בדלתות הזזה כבדות, בגלגלי אופניים ועוד.

כדי להשתמש במיסבים למהירוית גבוהות מאוד (24000 סל"ד ויותר) משתמשים בכלוב (CAGE) שעשוי מחומר ספוגי שבו מוספג השמן שמשמש לשימון המיסב ומשתחרר בקצב איטי עקב חימום השמן בזמן הסיבוב ,מכיוון ששמן במצב חופשי על הכדוריות יזרק בגלל הכוח הצנטריפוגלי שמתפתח בזמן סיבוב במהיריות גבוהות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]