דמויות בלי שחקן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

במשחקי תפקידים הדמויות בעולם מתחלקות לשניים: דמויות עם שחקן - לכל שחקן יש דמות שבה הוא משחק, דמות זו נשלטת על ידי השחקן. דמויות בלי שחקן (דב"ש) - אלו הם כל יתר הדמויות הקיימות בעולם, שכוללות מפלצות, דרקונים ובני-גזעים יריבים בהם השחקנים נלחמים, אך גם את כל שאר תושבי העולם הדמיוני, כגון בעל-הפונדק הנחמד, האיש בבית ממול ואפילו סתם חיה בטבע.

מכיוון שקשה לעקוב אחרי מגוון כה רחב של דמויות, המנחה מכין לעצמו מראש רשימה של דב"שים עם תיאור מקוצר, או שהוא יכול להסתייע בספר מן המוכן, בין אם עולם מערכה כגון איי הסערה שמתאר עולם שלם עם דמויות ומיקומים, או במקרה של מפלצות באמצעות מגדירי מפלצות מסחריים.

נתונים לדמות בלי שחקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לחלק את הנתונים לשתי קטגוריות - נתונים סיפוריים הכוללים את התיאור של הדב"ש, שמו, תיאור פיזי, סיפור הרקע שלו וכך הלאה. נתונים אלו הם לא מכניים אלא משמשים כרקע למנחה ולתיאור הדב"ש.

נתונים מכניים משתנים בהתאם לשיטה, כשבמבוכים ודרקונים הם כוללים את נתוני הקרב של המפלצת ומופיעים בפסקת נתונים בעלת מבנה קבוע ומוסכם, המכיל בקצרה את התנועה של המפלצת, יכולות ההתקפה וההגנה שלה, ועוד.

ספרי מפלצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלו הם אחד מסוגי הספרים הבסיסיים שקיימים, כשבמבוכים ודרקונים בכל מהדורה קיים מגדיר מפלצות בסיסי ולרוב עוד מספר מגדירי מפלצות להרחבה. לעתים קרובות ניתן למצוא גם נתוני מפלצות בספרי הרחבה מחברות נוספות, כגון הספר הישראלי מתוך האפלה ששייך לעולם המערכה איי הסערה או אתרים ופורומים בהם אנשים מפרסמים מפלצות שהם המציאו בעצמם.

מפלצות ידועות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק גדול מהמפלצות ב "מבוכים ודרקונים" לקוח מהמיתולוגיות ואגדות העם השונות, חלקן הומצאו בהשראת ספרי פנטזיה שונים, וחלקן פרי דמיונם של יוצרי המשחק או יוצרי עולמות-המערכה השונים. כל שליט מבוך יכול להמציא בעצמו מפלצות, או לקנות אוגדני מפלצות מוכנים.

להלן רשימה של מספר סוגי מפלצות נפוצות וידועות:

 • אל-מתים: האל-מתים הם מפלצות המורכבות מגופות של ייצורים חיים (לרוב דמויי-אדם) שהונפשו על ידי ישות מרושעת וממלאים את מצוותיה. האל-מתים הפשוטים ביותר (כגון שלדים או זומבים) הם חסרי בינה ואישיות, אך אל-מתים חזקים במיוחד שומרים על האישיות שהייתה להם לפני המוות והם בעלי רצון ושליטה עצמית (ערפד, אביר-מוות, ליץ' וכו'). האל-מתים נחשבים ליצורים טמאים, לכוהנים ואבירי קודש יש יכולת לגרשם בעזרת אמצעים שונים.
 • דרקונים: הדרקונים הם לטאות מעופפות ענקיות אשר ניחנה בתובנה מפותחת מאוד,אך מלבד גודלם העצום הם בעלי יכולת נשיפה של אש, קרח וברקים וכן הטלת לחשים. הם יכולים לחיות יותר מ- 10,000 שנים, ולכן הוותיקים שבהם הם בעלי ידע רב ובעלי אוצרות ענקיים האגורים במאורה שלהם. שמו של המשחק לקוח ממפלצת זו.
 • קראקן: הקרקן הוא מפלצת ימית בצורת דיונון הנוהג להטביע ספינות למצולות הים.
 • טרולים: הטרולים הם יצורים רעים ופראיים, הגדולים מאדם ופעילים בעיקר בלילה. הטרולים גדולים למדי וחזקים ביותר ולעתים משמשים לתגבור צבאות האורקים. חלק מסוגי הטרולים מתאבנים כאשר הם נחשפים לאור שמש. סגולתם העיקרית של הטרולים היא יכולת התחדשות, ואפשר לגרום להם נזקים תמידיים רק באמצעות חומצה, אש או כלי נשק קסומים.
 • חיות טרף: חלק לא קטן מהמפלצות הן חיות טרף, לעתים בממדי ענק שהופכים אותן למסוכנות במיוחד. למשל: עכבישי ענק (ורמשי ענק אחרים), ויצ'טילן (תמנון טורף עצום) ,נחשים ארסיים וחיות אימים - גרסאות ענק של חיות רגילות.
 • חיות פרא קסומות: רבות מהן, כגון הפגאסוס, והגריפון, לקוחות ממיתולוגיות של עמים שונים. חיות קסומות נוספות כוללות את כלבי ההזנק - המסוגלים "לקפוץ" כרצונם בין העולם הרגיל לבין "המישור האתרי" (Ethereal Plane) המקביל לו, זאבי החורף (Winter Wolf) - זאבים חזקים במיוחד בעלי תבונה אנושית, המסוגלים לשגר פרץ של קור מקפיא מפיותיהם, וגם חיות התעתוק המרושעות.
 • ענקים: יצור דמוי אנוש גדול במיוחד (גובה של יותר מ 4 מטר) ובעל גובה רב.
 • הטראסק: מפלצת חזקה וקטלנית במיוחד, היא ישנה במערה ומתעוררת פעם בכמה עשרות שנים. הטראסאק מתעורר בהתקף רעב, ואוכל כל דבר שעומד בדרכו, בין אם מדובר בחי, צומח, או דומם. ניתן לזהות מקום שהותקף על ידי טראסאק בקלות: אם שבוע לפני הייתה שם אחת הערים הגדולות בעולם, ועכשיו יש שם מישור אבק, עבר שם טאראסק. הטאראסק הוא יצור כמעט בלתי מנוצח, בעל שריון קשקשים החסין לכלי נשק לא קסומים, ומסוגל להעיף 5 מתוך כל 6 קסמים שהוטלו אליו לכל הכיוונים, ולפחות אחד מהם יחזור אל מטיל הקסם. קיים רק אחד מסוגו.
 • האורקוס: המפלצת החזקה ביותר במהדורה 4. האורקוס הוא בעל חוכמה רבה יחסית למפלצת החזקה ביותר במבוכים ודרקונים. הוא גר בארץ ת'אנאתוס שבשאול. אורקוס יכול להרוג דמות בקלות רבה, וכמעט בלתי ניתן להשמיד אותו - הדבר דורש עוצמה, רמה גבוהה ומזל. אורקוס מחזיק בעתק (חפץ קסום תבוני עם זמן שימוש מוגבל) שנקרא שרביטו של אורקוס.ה גולגולת בקצהו ירוקה וארסית, והופכת את אלו אותם היא הורגת לזוועות אל-מוות. משפט מ"מגדיר המפלצות - מהדורה 4" אומר שמעטים מבין אלו שאתרע מזלם להיפגש באורקוס שרדו מפגש זה.
 • דמוגורגון: הוא המפלצת היחידה שמשתווה בכוחה לאורקוס ואף חזקה ממנו. דמוגורגון הוא נסיך השדים הדגול בעל שני הראשים, מעט אחרי סוף מלחמת הקדמונים, דמוגורגון נלחם עם מלאך של אל השמש ובמהלך הקרב המלאך ביקע את ראשו של דמוגורגון לשניים ומאז לאחר שדמוגורגון הענקי ריפא את פצעיו יש לו שני ראשים שלא מסכימים זה עם זה כמעט לעולם אך יש בזה גם יתרונות כי למשל ראש חד יכול לקרות ברית עם ליץ' רב עוצמה שכשמישהו אחר יהרוג את הליץ', דמוגורגון יקבל את כוחו, וכך כשהראש השני יהרוג את הליץ' שני הראשים שמחים מעוד עסקה מוצלחת.
 • אורקים: יצור לילה דמוי אנוש בינוני, שעיר מאוד וכהה. אורקים הם לרוב מסריחים, לא חכמים במיוחד וצמאי דם. רובם שונאים קסמים ונשקי טווח רחוק, ומעדיפים כלי נשק פשוטים שנועדו לתגרה, כגון אלות. לאורקים מבנה ארגוני המבוסס על שבטים, אשר חיים על שוד וביזה. שבטי האורקים הם נוודים, אולם כאשר הם כובשים מערה או מצודה בשטח טוב, הם עלולים להשאר שם ולהשליט טרור בסביבתם... עד שקבוצת הרפתקנים אמיצה תבוא להפטר מהם.
 • גובלינים: יצורים פראיים חלשים, זריזים וקטנים אשר פעילים בעיקר בלילה או בתוך מערות ומבוכים תת-קרקעיים. ידועים גם כחרשי מתכת טובים. לרוב גובלינים מתוארים כיצורים חורשי רע.
 • עוגים: (Ogres): יצורים ענקיים וחזקים, עושים צרות בדרך כלל ואוהבים לפשוט על כפרים כדי להרוג ולבזוז.
 • יואן טי: (yuan ti): הם אנשי-נחש (לרוב ירוקים) אשר בתקופה קדומה שלטו באימפריה ענקית. יותר לא יפורט בדף זה.