מבוכים ודרקונים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משחק מבוכים ודרקונים
משחק אופייני של מבוכים ודרקונים עם מפה גדולה של מבוך ומיניאטורות.
משחק המבוכים והדרקונים המקורי
כריכתו של המדריך לשחקן, מהדורה שלישית

מבוכים ודרקונים (D&D, Dungeons & Dragons) הוא משחק התפקידים השולחני הראשון והנפוץ ביותר. המשחק עצמו משוחק בעולם פנטזיה, שנוצר על ידי מנחה המשחק ובו השחקנים מגלמים דמויות בדיוניות. המשחק שווק לראשונה על ידי חברת TSR. כיום, זכויות היוצרים של המשחק מוחזקות בידי חברת מכשפי החוף ("Wizards of the Coast").

התפתחות המשחק והיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור המשחק הוא במשחקי המיניאטורות או משחקי מלחמה. ממציא המשחק, גארי גייגקס, סוכן ביטוח אמריקאי, היה חובב מושבע של מיניאטורות ואף היה משחק עם חבריו משחקי מלחמה עם מיניאטורות רבות שכללו לוחמים, מפלצות, קוסמים ואבירים. על מנת להפוך את משחקי המלחמה למעניינים יותר, המציא גייגקס משחק מלחמה שנקרא "שריון שרשראות" (Chainmail), שנועד להרחיב את המשחקים הקיימים.

משחק זה היה משחק מלחמה קלאסי בו נעשה שימוש במיניאטורות קטנות העשויות בדיל, אולם בחוברת החוקים היה פרק המוקדש ל"אלופי מלחמה" אותם מפקדים בכירים של צבאות הפנטזיה ולהם הוקדשו תכונות מיוחדות וחוקים רבים ייעודיים לאותם דמויות.

עצם הרעיון שאפשר לשחק דמות אחת במקום צבא שלם, משך את תשומת לבו של גייגקס, והוא התחיל לפתח משחק שבעצם מאפשר לכל שחקן לאמץ דמות אחת (ולא צבא שלם), ולקחת על עצמו את כל תכונות הדמות, אישיות, כוחות לחימה, היסטוריה וקשרים לאנשים אחרים. כך בעצם הפך המשחק שהמציא גייגקס ממשחק מלחמה למשחק תפקידים, לו ניתן השם מבוכים ודרקונים, ובו כל שחקן מגלם דמות.

המשחק מתבצע באמצעות מנחה ("שליט המבוך", או בראשי תיבות שה"ם), המתאר לשחקנים את העולם, העלילה והמתרחש. המנחה אחראי על העולם ומספק לשחקנים הרפתקאות שונות, כאשר השחקנים מגלמים דמויות שונות בתוך העולם אותו מתאר שליט המבוך. המשחק מתרחש בעולם פנטזיה פרי דמיון המנחה או בעולם מערכה מוכן כגון רומח הדרקון, ממלכות נשכחות, רייבנלופט או איי הסערה. לעתים, חלקים מהמשחק מתרחשים במבוך, (מכאן השם "מבוכים ודרקונים"), אף שאין חובה כזו. הרפתקה ממוצעת כוללת התמודדות עם אתגרים בדמות מפלצות, מלכודות ופתרון חידות. בנוסף הרפתקה כוללת אינטראקציה עם דמויות בלי שחקן (דב"שים) המנוהלות על ידי שליט המבוך. דמויות אלו יכולות לשמש כבעלי-ברית, ניצבים או אויבים לחבורה.

אף על פי שלכאורה מו"ד הוא משחק מסובך בעל חוקים רבים, הוא משאיר מקום רב לדמיון. רבים משווים בינו לבין משחקי מחשב, אך אולי ההבדל העיקרי בין השניים הוא, ששחקני מבוכים ודרקונים יכולים לעשות ככל העולה על רוחם בעולם המשחק, ואינם מוגבלים על ידי שום חוקים קבועים או מגבלות פנימיות של המשחק. שליטי-מבוך צריכים להיות מסוגלים לאפשר לשחקן לבצע כל פעולה שהוא מבקש (ובלבד שהדבר אמור להיות אפשרי במידה כזו או אחרת), ולהמציא תוך כדי המשחק חוקים וכללים בשביל פעולות אלו. למעשה, שליטי-מבוך רבים מתעלמים מחלק מהחוקים שכתובים בספרי-המשחק וממציאים חוקים משלהם, או פשוט מחליטים במהלך משחק מה לעשות במצבים שאליהם השחקנים נקלעים.

מהדורות וגרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק זכה ברבות השנים לגרסאות רבות של ספרי החוקים הכוללים שינויים והרחבות של ספר החוקים וטבלאות המשחק (ציוד, מפלצות, יכולות של דמויות, חוקי קרב וכו'). המהדורה העדכנית ביותר היא מבוכים ודרקונים מהדורה 5 שיצאה לאור ביולי 2014. ישנם שחקנים רבים המשתמשים עדיין במהדורות ישנות יותר, וגם בשיטות שמחקות את המהדורות הקודמות של מבוכים ודרקונים.

בעברית יצאו ארבע מהדורות שונות. לפני השיטה שנקראת היום מהדורה שלוש וחצי, מו"ד התחלקה לגרסה הרגילה ולגרסה המתקדמת. המהדורה הראשונה שיצאה בעברית, הגיעה בחמש ערכות שונות, ומקבילה לגרסה הרביעית האמריקאית. לאחריה יצא בעברית המשחק המתקדם, שנקרא "מבוכים ודרקונים מורחב", או "מוד"מ". בעברית יצאה הגרסה השנייה של מוד"מ לאור. התרגום האחרון של חברת מיצוב, שהייתה בשנות ה-90 הזכיינית של מו"ד בארץ, היה של הגרסה החמישית של מבוכים ודרקונים הבסיסי לעברית. מהדורה זו הגיעה בקופסה שחורה בסיסית ובספר חוקים עב-כרס שהכיל את כל הדרגות, מ-1 עד 36.

לאחר תרגום מהדורות אלו, חדלה מיצוב להפיק ולתרגם את מו"ד לעברית. באותה תקופה בערך (שנות ה-90 המאוחרות של המאה ה-20) החברה שהביאה לעולם את מבוכים ודרקונים, TSR, נקנתה על ידי "מכשפי החוף" (Wizards of the Coast). בתחילת שנות ה-2000 מכשפי החוף הוציאה לאור את המהדורה השלישית של מבוכים ודרקונים, שהיווה גם איחוד בין מבוכים ודרקונים למבוכים ודרקונים מורחב. בשנת 2003 הוציאה לאור חברת כוכבי-כסף את המהדורה השלישית גם בעברית.

בשנת 2008 יצאה לאור המהדורה הרביעית של המשחק, המתורגמת גם היא על ידי כוכבי כסף. באותו הזמן יצאה לאור השיטה Pathfinder שמתבססת למעשה על חוקי מבוכים ודרקונים 3.5, והתחרתה בצורה ישירה במבוכים ודרקונים מהדורה 4.

מכשפי החוף הכריזו ב-2012 על מהדורה חדשה למבוכים ודרקונים, שיצאה ראשית בגרסת בטא פומבית, במהלך 2013, תחת הכינוי D&D Next. מכשפי החוף פירטו על השינויים העיקריים שקיימים במהדורה החדשה כשמטרה מוצהרת שלהם היא לגרום לאיחוד בסיס המעריצים שהתפצל בין מהדורה 3.5 למהדורה 4 ‏[1].

מבוכים ודרקונים 5 תצא לאור בשלושה ספרי בסיס, כמו מהדורות קודמות - ספר חוקים לשחקן באוגוסט 2014, מגדיר מפלצות בספטמבר, ומדריך לשה"ם בנובמבר 2014. ‏[2]. ביולי 2014 מאנקי טיים הודיעה שבכוונתה לתרגם את Pathfinder‏[3] לעברית וזאת מכיוון שאין ברשותה אישור ממכשפי החוף לבצע תרגום לעברית למבוכים ודרקונים 5. הספרים הראשונים יצאו לאור בשנת 2015, כולל ספר הבסיס ואוגדן מפלצות.

בעברית יצאו לאור המהדורות הבאות לשיטות הבאות:

 • מבוכים ודרקונים בסיסי מהדורה רביעית (ההדפסה של ספרים ממהדורה זו הסתיימה)
  1. הערכה למתחיל ("הקופסה האדומה")
  2. הערכה למתקדם ("הקופסה הכחולה")
  3. הערכה למומחה ("הקופסה הירוקה")
  4. הערכה לאשף ("הקופסה השחורה")
 • מבוכים ודרקונים בסיסי מהדורה חמישית (ההדפסה של ספרים ממהדורה זו הסתיימה)
 • מבוכים ודרקונים למתקדמים, מהדורה שנייה (ההדפסה של ספרים ממהדורה זו הסתיימה).
 • מבוכים ודרקונים מהדורה שלישית, כשב-2003 יצאה מהדורה 3.5 שחידשה את ספרי הבסיס. מרבית הספרים בעברית יצאו למהדורה 3.5 למעט ספר החוקים לשחקן שיצא במהדורה 3.(ההדפסה של ספרים ממהדורה זו הסתיימה)
 • מבוכים ודרקונים מהדורה רביעית.
 • Pathfinder, גרסה של מבוכים ודרקונים 3.5, צפויה לצאת לאור ב-2015.

למהדורה השלישית והרביעית של מו"ד יש רישיונות ייעודים המאפשרים לכל אדם לשחרר מוצרים המתאימים לשימוש עם מבוכים ודרקונים. במהדורה 3 הרישיון נקרא OGL - Open Gaming License ובמהדורה 4 הרישיון נקרא GSL - Game System License.

ספרי משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגרסה השלישית והחמישית של המשחק קיימים 3 ספרי בסיס, כמו-גם בגרסה השנייה והרביעית. ספרי המשחק הבסיסיים הינם:

 • ספר החוקים לשחקן (Player's Handbook), שמכיל את החוקים החשובים ביותר, ומיועד לכל המשתתפים במשחק.
 • המדריך לשליט המבוך (Dungeon Master Guide), שמיועד למנחה המשחק וכולל חוקים לניהול המשחק ועצות ליצירת עולמות, מפלצות והרפתקאות.
 • מגדיר המפלצות (Monster Menual), קטלוג של מפלצות המציג יצורים שונים המאכלסים את עולמות הפנטזיה ומשמשים כיריבים לחבורה.

ספרי הרחבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרי הרחבה למבוכים ודרקונים נועדו להעשיר את הידע של השה"מ והשחקן כאחד. הם כוללים חוקים נוספים, עולמות מערכה, הרפתקאות ועוד. בממוצע מוציאה מכשפי החוף לאור כל שנה כ-20 עד 30 ספרי הרחבה חדשים באנגלית. חברות נוספות מוציאות גם הן עוד עושר ספרי הרחבה נוספים באנגלית.

ספר ההרחבה הראשון שיצא בעברית למה' 4 הוא "מתוך האפלה", אוגדן מפלצות ויריבים המבוסס על עולם המערכה איי הסערה.

ספרי ההרחבה שתורגמו לעברית עבור מה' 3 הם: "המדריך השלם לקדושה", "המדריך השלם ללוחמה", "המדריך השלם למאגיה" ו- "המדריך להרפתקן". כמו כן, תורגמו לעברית ההרפתקאות "מבצר העלטה", "סדן הזעם". מעבר לספרי ההרחבה המתורגמים, ניתן גם למצוא עושר ספרי הרחבה מקוריים בעברית: הראשונה להוציא לאור ספר הרחבה מקורי בעברית למו"ד 3 הייתה ההוצאה לאור "פלדה ואש", שהוציאה לאור את ההרפתקה "החיה שבתוכנו" במאי 2003, עוד לפני שהספר לשחקן מהדורה שלישית ראה אור בעברית. באוקטובר של אותה השנה ראתה אור ההרפתקה השנייה שלה, "מלחמת אבות" והספר "הנמוכים והאמיצים" מבית "התעשייה הגובלינית". באוקטובר 2004 הפונדק הוצאה לאור פרסמה את הרשומון של עולם "איי הסערה", ובדצמבר 2005 הוציאה גם הרפתקה ראשונה לעולם זה, "מגילת העוצמה". בעבר הרחוק חברת "מיצוב בינלאומי", אשר תרגמה והפיצה את ספרי מו"ד הראשונים בעברית בארץ משנת 1988, הוציאה לאור הרחבות משחק מקוריות פרי עטו של גבע פרי בעולם "ארצות החלום" - שכתב את "נשות הירח", "מלחמת הפסלים החיים" ועוד. הרחבות אלו מיועדות למבוכים ודרקונים בסיסי.

עזרי משחק במבוכים ודרקונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציוד חובה למשחק מבוכים ודרקונים הוא סט של קוביות משחק שמכיל פאונים בעלי 4, 6, 8, 10, 12 ו־20 פאות (חמשת הגופים האפלטוניים ופאון בעל 10 פאות), הממוספרות כולן (למעט הפאון בעל 10 הפאות) מ- 1 ועד למספר הפאות שיש בה (בקפיצות של אחד, כמו בקובייה סטנדרטית). בקוביה נוספת בעלת 10 פאות, המסמנת עשרות, נעזרים גם כדי לגלגל מספרים בטווח 1-100 ("קוביית האחוזים"): על הקובייה הרגילה מסומנים מספרים בין 1 עד 0 (כלומר 10) בקפיצות של 1 (בשימוש בנפרד 0 נחשב ל-10), ואילו על קוביית העשרות מסומנים מספרים בין 10 עד 00 (כלומר 100), בקפיצות של 10 (בשימוש בנפרד ה- 00 נחשב 100). מגלגלים את שתי הקוביות ומחברים את סכומן (יוצא מן הכלל הוא הסכום 100, המתקבל על ידי הצירוף: 0 ו- 00) - כך מתקבל מספר בטווח 1-100. כמו כן, ישנן קוביות נוספות כמו ק100 (הנקראת ק%) וק30 שאינה משמשת למשחק המבוכים והדרקונים על פי המערכות והגרסאות הסטנדרטיות.
DnD Dice Set.jpg .

בשפת המשחק נקראות קוביות אלו: ק4, ק6, ק8, ק10, ק12 ו- ק20. המספר שמימין לאות ק' מסמן כמה פעמים הקוביה מוטלת, והמספר שמשמאל לאות מסמל את מספר הפאות של הקוביה כך שאם שחקן מתבקש להטיל ארבע קוביות בעלות 6 פאות על מנת לקבוע תוצאה כלשהי, הוא מתבקש להטיל 4ק6.

השחקן יזדקק גם לדף דמות (דף שבו הוא ישמור נתונים על הדמות שלו), כלי כתיבה ודמיון. שחקנים ומנחים נוטים להשתמש בעזרים נוספים, כמו ספרים נוספים שמרחיבים את אפשרויות המשחק, וכן עזרים שונים שנועדים להמחיש דברים כמו אווירת המשחק כגון נרות, מפות או מיניאטורות.

העיקרון העומד מאחורי השימוש בקוביות גורס כי לדמות ישנה הסתברות מסוימת להצליח (או להיכשל) בפעולה מסוימת. תוצאת גלגול הקוביה יקבע אם הדמות הצליחה או נכשלה בפעולה. ההסתברות נקבעת על פי מכלול של גורמים כגון תכונותיה של הדמות, דרגתה (המבטאת את עוצמתה), השפעות חיצוניות וכו'. דמות המתקדמת בדרגות משפרת כפועל יוצא את ההסתברות להצלחה בפעולות מסוימות. באופן זה ההסתמכות על המזל במשחק מו"ד היא משנית.

לדוגמה - דמות בעלת כח פיזי רב תהיה בעלת הסתברות גבוהה יותר להצלחה במשימה של שבירת דלת נעולה. לחלופין, דמות בעלת זריזות גבוהה תהיה בעלת סיכויים גבוהים יותר להצלחה בירי בחץ וקשת מאשר דמות מגושמת.

דף דמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מבוכים ודרקונים - דמויות

דף הדמות הוא דף שבו השחקן רושם את המידע לגבי הדמות שלו. הנתונים העיקריים שדף הדמות כולל הם:

 • פרטים בסיסיים כמו שם, מראה, גובה, גיל ומשקל.
 • טבלת התכונות של הדמות
 • נתונים קרביים: דרג"ש (דרוג שריון), מייצג את ההגנה של הדמות ומעלה את הסיכוי לחמוק מהתקפות. גלגולי התקפה: מספרים המבטאים את סיכוייה של הדמות להצליח לגבור על הדרג"ש של דמות אחרת. רשימת נשקי הדמות ותכונותיהם.
 • מקצוע הדמות וטבלת נקודות ניסיון: מעקב אחרי כמה נקודות ניסיון (נק"נ) קיבלה הדמות.
 • נקודות פגיעה (נק"פ): זהו למעשה מדד לבריאותה של הדמות ולכמות הנזק שהיא מסוגלת לספוג.
 • רשימת המיומנויות של הדמות.
 • רשימת ציוד שנושאת עליה הדמות ומאזן הכספים שיש ברשותה.

בנוסף למידע הטכני, שחקנים רבים מוסיפים ציור של הדמות וכן רשימות עם הרקע שלה, העולם שממנו באה, המנהגים שלה ועוד.

דמויות בלי שחקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דמויות בלי שחקן

מעבר לדמות שכל שחקן משחק בעולם הדמיוני, יש עוד מגוון דמויות בעולם, הקרויות דב"שים (ראשי תיבות של "דמויות בלי שחקן") הנשלטות על ידי המנחה. הקבוצה "שאר הדמויות בעולם" כוללת גם מפלצות, דרקונים ובני-גזעים יריבים בהם השחקנים נלחמים, אך גם את כל שאר תושבי העולם הדמיוני, כגון בעל-הפונדק הנחמד, האיש בבית ממול ואפילו סתם חיה בטבע.

מובן ששליט המבוך אינו יכול בפועל לעקוב אחר כל אלה, הוא יכול להכין לעצמו רשימה של דב"שים עם תיאור מקוצר, או להסתייע בספר מן המוכן, בין אם עולם מערכה כגון איי הסערה שמתאר עולם שלם עם דמויות ומיקומים, או במקרה של מפלצות באמצעות מגדירי מפלצות מסחריים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Office-book.svg ספר: מבוכים ודרקונים
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]