התעמלות קרקע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המתעמלת ג'ייד ברבוסה במהלך תרגיל קרקע במסגרת המשחקים הפאן-אמריקאיים בשנת 2007

התעמלות קרקע היא התעמלות על משטח מיוחד שהוכן עבור פעילות ספורטיבית. היא נחשבת לאחד המכשירים בהם מתחרים בנפרד גברים ונשים בהתעמלות מכשירים. תרגיל המבוצע בהתעמלות קרקע, נקרא "תרגיל קרקע".

תרגיל קרקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרגיל קרקע מתרחש על משטח מרובע בגודל של 12X12 מטר. המשטח עשוי בדרך כלל מקצף מוקשה ומעליו שכבה של עץ לבוד, והוא נתמך על ידי קפיצים, או גושי קצף גומי מוקשה. מה שמייצר משטח קשיח המגיב בעוצמה לדחיסתו, ומאפשר למתעמלים להגיע לגובה רב יותר ולנחות על משטח רך יותר מרצפה רגילה.

המתעמלות מבצעות תרגיל עם כוריאוגרפיה במשך 70-90 שניות ומשלבות אותו יחד עם מוזיקה. על המוזיקה להיות אינסטרומנטלית ואין לכלול בה מלל. התרגיל מורכב מסדרה של קפיצות המשלבות במרבית הפעמים גם גמישות, אלמנטים של ריקוד, בלט ומחול. סיבובים ופניות הדורשים שיווי משקל והתרכזות בנקודה אחת, ואקרובטיקה ובה משולבים כוח גופני וגמישות רבה. כאשר מתעמלות ברמה גבוהה מבצעות גם שלושה או יותר של תרגילים המראים על כישורים מיוחדים ומכונים גם "טריקים".

המתעמלים מבצעים תרגיל שמטרתו להפגין גמישות, כוח על ידי מספר כישורים, בהם דחיקת הגוף בכפיפות מרפקים במהלך עמידת ידיים, והדגמה של יכולות שיווי משקל. מרבית תרגילי הקרקע של הגברים מסתיימים בזמן של בין 60-70 שניות, ומבוצעים ללא מוזיקה, בניגוד לתרגילי הנשים.

הכללים מחייבים את המתעמלים לגעת בכל אחת מפינות המשטח, לפחות פעם אחת, במהלך התרגיל שלהם.

ניקוד: בדרך כלל ניקוד יורד על תנועות בסיסיות של הגוף כמו למשל שלא עושים בתרגיל מסוים פוינט, רגלים לא ישרות כשצריך, כשלא עומדים אחרי כל אלמנט ונופלים הצידה. הינה עוד כמה מקרים שיורדים עליהם נקודות: בצדידי המשטח מסומן פס לבן.את פס זה אסור לעבור במהלך התרגיל, כל מתעמל/ת שעובר/ת את הפס הלבן יורד הרבה נקודות ומפחית את הסיכוי בשבילו לנצח בתרגיל. כאשר אותה מתעמלת לא מסיימת את התרגיל בזמן של המוזיקה והיא מסיימת לפני היא חייבת לאלתר תנועה כל שהיא או למשוך זמן מהתנועה האחרונה שהיא עושה, אם היא לא תעשה זאת יכול לרדת לה ניקוד רב ולהפחית את הסוכויים שלה לנצח בתחרות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא התעמלות קרקע בוויקישיתוף