ויסלה (כלב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ויסלה (גזע כלבים))
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ויסלה
MyVizslas ScottMeisterDOTcom.jpg
קבוצה: כלבי ציד
ארץ מקור: הונגריה
משקל: 22-30 ק"ג
גובה: 53-63.5 ס"מ
תוחלת חיים: 13-14 שנים
תיאור: קיימות למעשה שתי גרסאות של הגזע הנבדלות זו מזו רק בסוג הפרווה, אבל מוכרות כגזעים נפרדים: ויסלה חלק שיער וויסלה בעל שיער מסומר (נדיר מאוד מחוץ להונגריה).

צבעי הפרווה הם: חום-זהבהב, ייתכנו כתמים לבנים קטנים על החזה והרגליים.

אופי: כלב ציד רב תחומי: גילוי, הצבעה והבאת הציד לצייד (שילוב תכונות של סטר, פוינטר גרמני ורטריבר). נמרץ, נאמן ומסתגל בקלות לחיי משפחה. נבחן, אך אינו כלב תוקפן. היפראקטיבי, גם בגיל מבוגר.
שימוש: ציד ולוויה
אילוף: הסתגלות גבוהה

הוויסלההונגרית: Magyar Vizsla, מבוטא כ-"ויז'לה") שייך למשפחת הכלביים. הויסלה הוא כלב הלאום ההונגרי, ופירוש השם בהונגרית הוא עירני.

היסטוריה של הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאה ה-9 הגיעו לאירופה שבטי המגיארים, שלימים הפכו לעם ההונגרי, מלווים בכלביהם. כלבי הציד שלהם הוכלאו עם הכלבים המקומיים, וצאצאיהם היוו את הבסיס לפיתוח הוויסלה. בעלי האחוזות ההונגריים, שפיתחו את הציד כתחביב, גילו שהוויסלה עונה על כל צרכיהם, והמשיכו לטפחו ולפתחו. משפחות אצולה הונגריות, שנמלטו מפני הכיבוש הרוסי ב-1945 לארצות אחרות באירופה ובאמריקה, הבריחו איתן את כלביהן. כך הצילו את הגזע מהכחדה והכירו אותו לעולם. הגידול והטיפוח של הגזע בארץ החל רק בשנות ה-70 ויותר מאוחר אף החלו להשתמש בו ככלב הצלה בזכות חוש הריח המפותח שלו ואהבתו לבני אדם.

מבנה כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכלב זה אין ריח גוף, גם לאחר מקלחת. הוא משיר שיער. רגיש לרעשים חזקים, בעבר קצצו את זנבו למניעת פציעתו בשדה בשעת הציד. תופעת נטילת ידי אדם בפה מוכרת בגזע, ומשמעותה נתינת "נשיקה". מבנה גופו אתלטי,שרירי,רזה ואנרגטי ואוהב מאד להרשים את בעליו. במצב בו הבעלים מותקף מגן בחרוף נפש גם אם זה עולה לו בפציעה.

י