מגבון לח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מגבונים לחים מבד

מגבון לח הוא פיסת בד (בעיקר בד לא ארוג) או נייר הספוג בחומרים שונים, כאשר בדרך כלל השימוש הוא לצורך ניקוי או חיטוי.

למרות שסוג החומר ממנו עשוי המגבון הוא בעל חשיבות מסוימת עיקר פעולתו של המגבון תלויה בטיב החומרים בהם הוא ספוג, למשל מגבונים לניקוי הידיים לרוב מכילים דטרגנטים שונים או אלכוהול ואילו המגבונים לצורכי החתלה של תינוקות מכילים חומרים המרגיעים את העור ומונעים תפרחת או מגבונים לניקוי העיניים המכילים חומרים מונעי דלקות עיניים. התרכובות הספוגות במגבונים לרוב מוגנות בפטנט ומיוצרות על ידי חברות תרופות המתמחות בתרופות מדף ללא מרשם.

מגבונים לחים באריזות בודדות מחולקים ללקוחות של מסעדות, בעיקר אלה שבהן האכילה נעשית בידיים, לצורך ניקוי לפני הסעודה או לאחריה. חברות תעופה מגישות לנוסעים מגבונים לחים לצורך רענון לקראת הנחיתה. מגבונים לחים מנייר עבה משמשים בעיקר לניקוי תינוקות בעת החתלה. בפועל משמשים מגבונים הנמכרים לניקוי תינוקות גם למטרות אחרות, כגון ניקוי כלים סניטריים או רהיטים בבית. במדינות רבות נמכרות אריזות של מגבונים לחים המיועדים לניקוי אובייקטים ספציפיים - כמו משטחי עבודה במטבח, אסלות, ואפילו בעלי חיים.‏[1]

מגבונים לחים המיועדים לניקוי ספוגים על פי רוב במים, לעתים בתוספת בושם או חומרי ריח אחרים. מגבונים המיועדים לחיטוי ספוגים על פי רוב באיזופרופיל אלכוהול.

מגבונים לחים המיועדים ללקוחות מסעדות נארזים, לרוב, כל אחד בנפרד. מגבונים המיועדים לטיפול בתינוקות נארזים בחבילות שבחלקן עשרות עד מאות יחידות.

בהלכה היהודית ישנו דיון רחב בשאלת השימוש במגבונים בשבת, שכן בעת הניגוב יוצאים נוזלים מהמגבון וזה מעין סחיטה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‏Bruce Horovitz, More consumers whip out wet wipes, USA Today 11.7.2002‏