מחשבה פלילית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מחשבה פלילית (Mens Rea) היא היסוד הנפשי הנדרש להתקיימות העבירה הפלילית (סעיף 19 לחוק העונשין: "אדם אחראי בפלילים רק אם היסוד הנפשי שליווה את התנהגותו הוא מחשבה פלילית, אלא אם כן המחוקק קבע במפורש שרשלנות או אחריות קפידה הן יסודות מספיקים").

המשותף לצורות המחשבה הפלילית הוא מצב של מודעות בפועל. צריכים להיות משוכנעים שהנאשם הספציפי בעת ביצוע העבירה (לא האדם הסביר) היה מודע, כלומר, המדד לקיום המחשבה הפלילית הוא סובייקטיבי. כמובן שישנו קושי ראייתי מסוים אבל במגבלות שלנו אנו מנסים להסיק מה היו כוונותיו של הנאשם.

סעיף 20 לחוק העונשין מגדיר מחשבה פלילית - "מודעות לטיב המעשה לקיום הנסיבות ולאפשרות גרימת התוצאות".

סוגים עיקריים של מחשבה פלילית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • עצימת עיניים - עצימת עיניים כדי להימנע מידיעת האמת. חשד באשר לטיב התנהגות או מעשה כלשהם, מודעות לכך אך בכל זאת הימנעות מלבררם. לדוגמה, אדם רוכש מוצר בתנאים חשודים, אשר אדם סביר היה מעלה על דעתו כי ייתכן ומדובר ברכוש גנוב, אולם הרוכש הספציפי טוען שלא ידע שהמוצר גנוב. הנסיבות לרכישה חייבו אותו לברר את העובדות, ומשלא עשה זאת, דינו כמי שהיה מודע לכך שהוא קונה רכוש גנוב. עצימת עיניים - סעיף (20) ג' 1 - אדם נקלע לנסיבות של פשע והוא "עוצם עיניו" דינו כדין מי שהיה מודע לנסיבות, כיוון שחשד ונמנע מלברר את הדבר מלכתחילה.
  • פזיזות - סעיף (20) א' 2 - פזיזות מורכבת מאדישות או קלות הדעת. במחשבה הפלילית נבחין בין שני יסודות - האחד היסוד השכלי - מודעות הנאשם בשעת התנהגותו למעשיו. (יסודות ה-Actus Reus של העבירה) או לאפשרות של קיומם של יסודות אלו או לאפשרות של התגבשות העבירה כתוצאה מהתנהגותו. מעשיו נעשים במודעות שמתגבשת עבירה או שיכולה להיות. היסוד השני הוא האמוציונלי - קובע את הדרגות השונות של המחשבה הפלילית. אם מבחינה נפשית הנאשם רוצה שעבירה תתבצע על כל יסודותיה (הייתה לו המודעות) אזי הוא בגדר חפץ בתוצאה והוא ברמה של אדם המבצע עבירה בכוונה. אך, אם מהבחינה הרגשית הוא אדיש לתוצאות כלפי היסודות שמרכיבים את ה-Actus Reus או שהוא נוהג בקלות דעת (לא עושה דבר למנוע את העבירה) כמו נהיגה בשטח בנוי במהירות מופרזת, אדיש לאפשרות שיפגע במישהו, אך לא מתכוון לפגוע.
US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.