מכונת לב-ריאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מכונת לב-ריאה מודרנית.JPG

מכונת לב-ריאה (באנגלית: Heart-Lung Machine) היא מכונה המופעלת ונשלטת על ידי טכנולוג לב-ריאה מומחה, ותפקידה העיקרי החלפת פעולת הלב והריאות בזמן ביצוע ניתוחי לב פתוח מסוגים שונים.

במהלך ניתוח לב פתוח (כגון ניתוחי מעקפים ומסתמים) מחליפה מכונת הלב ריאה את פעולתם של הלב והריאות. השימוש במכונה מאפשר לעצור את פעילות הלב והריאות בעוד איברים חיוניים ממשיכים לקבל זרימת דם וחמצן. בעזרת מכונת הלב-ריאה ניתן לשלוט על הדופק, לחץ דם, טמפרטורה, חמצון אברי הגוף, מאזן נוזלים, שיתוק ושימור הלב והחזרתו לפעולה, ולפי הצורך לתת מנות דם, נוזלים ותרופות.

עצירת הלב וניקוזו מאפשרת למנתח לעבוד בסביבה דוממת ונטולת דימום, כדי שיוכל לבצע את העבודה העדינה של תפירת המעקפים על כלי הדם של הלב, או להיכנס לחללי הלב לביצוע תיקון או החלפת מסתמים ולבצע תיקון או החלפה של אבי העורקים.

מכונת לב ריאה מורכבת ממספר משאבות (4 עד 5 בדרך כלל), כאשר המשאבה הראשית מיועדת להחליף את פעולת הלב בשליטה על זרימת ולחצי הדם, משאבה נוספת מיועדת למתן תמיסה (Cardioplegia) לשיתוק ושימור הלב והפעלתו בסוף התהליך הניתוחי, והמשאבות הנוספות מיועדות לשאיבת דם ואוויר מתוך חללי הלב השונים ולשאיבת דם ונוזלים הנמצאים מחוץ ללב סביב הניתוח. למכונת הלב-ריאות מחובר מחמצן המהווה ריאה מלאכותית חד-פעמית לטווח קצר (לרוב עד 8 שעות), ותפקידו להחליף את פעולת הריאות כיחידה המעבירה חמצן לדם בדיפוזיה ומפנה את הפחמן הדו-חמצני.

למכונת הלב ריאות שני אביזרי בטיחות חשובים. האחד הוא קו ההגנה הראשון ותפקידו לנטר את כמות הדם במכל האיסוף של המחמצן, וכאשר הדם מגיע לרמת המינימום שנקבעה מכונת הלב ריאות מאיטה אוטומטית את קצב העברת הדם למטופל או במקרה קיצוני עוצרת לגמרי את פעולת המשאבה הראשית והמשנית עד להחזרת נפח הדם מעל לרמה המינימאלית.

השני הוא קו ההגנה האחרון והחשוב ותפקידו בזיהוי בועות אוויר בצינור העורקי המוביל את הדם המחומצן מהמחמצן לאבי העורקים. במקרה בו הגלאי מזהה אוויר בצינור העורקי, מכונת הלב ריאה עוצרת את פעולתה אוטומטית, ולכן יש לבצע במהירות נוהל של הוצאת אוויר ממערכת הצינורות ולבדוק את הסיבה להמצאות אוויר במערכת.

מכונת הלב-ריאות פועלת במהלך כל הניתוח, כל עוד יש צורך בעצירת הלב והריאות, עד לשלב שבו מסתיימת הפרוצדורה הכירורגית המדוברת. במהלך הניתוח שולט טכנולוג הלב ריאה על כל הסימנים החיוניים של המטופל ומאזן את הגזים והאלקטרוליטים בדם בהתאם לשלבי הניתוח, נותן נוזלים מנות דם ותרופות בהתאם למצב המטופל ומקרר ומחמם את המטופל בהתאם לסוג ושלב הניתוח. הניתוק ממכונת הלב ריאות נעשה על ידי טכנולוג הלב ריאה, לאחר חימום המטופל והחזרת פעימות ליבו לקצב סדיר, באופן כזה שבהדרגה פחות דם וורידי יגיע למכל האיסוף של המחמצן ובמקביל דם עורקי-מחומצן ימשיך להיכנס לאבי העורקים עד למצב בו הלב מתמלא ולוקח את הפיקוד על זרימת הדם ויצירת לחץ דם תקין.

לטכנולוג לב ריאה יש אישור לביצוע פעולות חריגות המותרות לרופאים והניתוח מתבצע בשיתוף פעולה עם הרופא המרדים והכירורג.