מלחם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מלחם הוא מתקן להתכת משחת הלחמה המבוססת על בדיל ומשמשת, בין השאר, להלחמת רכיבים אלקטרוניים למעגלים מודפסים.

Soldering gun.jpg

קיימים מלחמים שונים למטרות שונות באיכויות שונות: ממלחם תעשייתי מבוקר מחשב המלחים מעגלים שלמים על פס יצור ועד מלחמים ידניים פשוטים לעבודות אלקטרוניקה קטנות.

המלחמים השונים נבדלים זה מזה בהספק שהם מייצרים, בטמפרטורה שהם מספקים ובנוחות השימוש בהם.

רוב המלחמים ניצבים על כן מיוחד המבודד אותו מהסביבה על מנת למנוע קבלת כוויות מהמלחם החם. על הכן יש בדרך כלל ספוג ספוג במים שמשתמשים בו על מנת לנקות את המלחם משאריות של סגסוגת ההלחמה.

במלחם לעתים משולב מכוון לשליטה בטמפרטורה וכפתור לכיבוי והדלקה של המלחם (במלחמים מסוימים מכוונים אלה נמצאים בכן), אך רובם של המלחמים פועלים פשוט כשמחברים אותם למתח ואין בהם אמצעי לשליטה בטמפרטורה.

צורת העבודה עם מלחם[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת להלחים יש לשים את הרגל של הרכיב קרוב לנקודת הלחמה, לשים עליהם את סגסוגת ההלחמה ולהתיך אותה בעזרת המלחם. יש להיזהר לא לשרוף את נקודת ההלחמה על ידי חימום יתר של הסגסוגת ועם זאת להימנע מ"הלחמה קרה"- מצב שבו הסגסוגת לא חוממה מספיק ולכן היא לא נדבקת לרגל של הרכיב או לנקודת ההלחמה. לכן יש לחכות עד שרואים שהסגסוגת נוזלית מספיק אך לא להשתהות יתר על המידה (בדרך כלל הלחמה של נקודה במעגל מודפס לוקחת בין חצי שנייה לשתי שניות). יש להזהר לא לנשום את הגזים העולים בעת ההלחמה. כי הם רעילים ביותר. יש להשתמש בשואב עשן או להמצא בחדר עבודה מאוורר מאוד.