מערכת פיזיקלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בפיזיקה וכימיה, מערכת היא החלק ביקום אותו בחרנו לחקור. כל דבר מחוץ למערכת נקרא סביבה, ממנה מתעלמים במהלך המחקר, חוץ מאשר השפעותיה על המערכת. ההבדל בין הסביבה למערכת הוא שרירותי, כלומר נקבע על ידי החוקר. חלוקה זו נעשית בדרך כלל כדי לפשט את המחקר ככל הניתן.

ישנם שלושה סוגים של מערכות:

  1. מערכת פתוחה - מערכת המבצעת חילופי חומר ואנרגיה עם הסביבה. דוגמה למערכת שכזאת היא כוס תה מהבילה, המבצעת חילופי אנרגיה עם הסביבה (התה מתקרר) וחילופי חומר עמה (אדי המים הנפלטים מכוס התה לסביבה).
  2. מערכת סגורה - מערכת המבצעת חילופי אנרגיה עם הסביבה, אך אינה מבצעת חילופי חומר. דוגמה לכך הוא סיר אטום העומד על כיריים דלוקים. החומר שבתוך הסיר לא יצא ממנו, וכן שום חומר לא נכנס לתוך הסיר, אך ישנם עדיין חילופי אנרגיה עם הסביבה (הסיר מתחמם). דוגמה נוספת היא מנוף. אין חומר שיוצא, או נכנס, למערכת של המנוף, אפילו שניתן להזיז עצמים במרחב הסגור שהמנוף מגדיר. אך ישנם חילופי אנרגיה עם הסביבה, שנוצרים על ידי התנועה של מרכיבי המערכת. למעשה, על דוגמת המנוף ניתן להסתכל כהרחבה למכניקה של גוף קשיח, שבדרך כלל מניחה שהגוף הקשיח הוא מערכת סגורה וצפידה.
  3. מערכת מבודדת - מערכת בה אין חילופי אנרגיה או חומר. דוגמה: תרמוס סגור ובו קפה חם. הקפה איננו מתקרר ואדים אינם בורחים מן הכלי.
P physics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.