פרדוקס של מסע בזמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרדוקס של מסע בזמן הוא שם כולל למספר מצבים של פרדוקס, של "מצב שלא ייתכן" הנובע משינוי של אירועים שקרו בעבר. פרדוקסים כאלה הם מצב בו רעיון של מסע בזמן לא משתלב עם ההגיון האנושי.

הסיבה העיקרית לפרדוקסים מסוג זה היא ההנחה כי קיים ציר זמן אחד ויחיד. שכן קיום של כמה צירי זמן נפרדים, מעין עולמות מקבילים, פותר לבטח את הפרדוקס.

ישנם מספר פרדוקסי זמן ידועים. פרדוקסים כדוגמת אלה המתוארים להלן ורבים אחרים, גרמו לחוקרים רבים להאמין כי לא ניתן לשנות אירועים שקרו בעבר, אלא לכל היותר להתבונן בהם, זאת לפי תורת היחסות.

למשל:בעודך נוסע אחורה בזמן, כדי להציל נהרג שבגללו בנית מלחתחילה את מכונת הזמן, אז כשתציל אותו הוא עדיין ימות בדרך מסוימת, כי אם יחייה, אז לא תומצא אותה מכונת זמן כדי להציל את האדם.

פרדוקס הסבא / האבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרדוקס הסבא

למען נוחות הקריאה יודגם כאן פרדוקס האבא אך הוא נכון גם עבור הסבא. נניח כי אדם בונה מכונת זמן, נוסע בה לעבר והורג את אביו לפני שהכיר את אמו. במידה והצליח במשימה, אז אביו לא היה פוגש את אמו ולכן האדם לא היה נולד. אם לא היה נולד, הוא לא היה יכול להרוג את אביו. אם לא הרג את אביו אז אביו היה פוגש את אמו מה שהיה גורר באופן בלתי נמנע את הולדתו של האדם ולאחר מכן את הרג האב וחוזר חלילה.

הפרדוקס כאן טמון בשאלה האם האב חי או מת והאם הבן נולד או שאינו נולד.

פרדוקס הבליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נניח שאדם בונה מכונת זמן, הוא לוקח את תמונתו המפורסמת של לאונרדו דה וינצ'י ונוסע לתקופת הרנסאנס, שם הוא היה נותן את התמונה לאמן אשר התרשם מאוד מן היצירה והחליט להציג אותה עצמה (ולא הכין עותק מן היצירה) אם כך הדבר, בתום מספר מאות שנים, האדם יבנה את מכונת הזמן, יסע לעבר וימסור ללאונרדו את התמונה, ושוב יעברו מאות ושוב תבנה המכונה וחוזר חלילה.

התוצאה היא שהתמונה מזדקנת כל פעם בכמה מאות שנים, ולכן לבסוף תיהרס, מה שישבור את הלולאה.

הבעיה הלוגית כאן היא מתי הלולאה תסתיים, אם בכלל, ומדוע?

פרדוקס היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום בהיר אחד אדם מקבל מעצמו תוכנית לבניית מכונת זמן, הוא מחליט לבנות את המכונה ומטייל בזמן בעבר ובעתיד, כעבור זמן מסוים הוא חוזר לזמן שבו קיבל את תוכנית המכונה ומוסר אותה לעצמו כדי להימנע מגרסה של פרדוקס האב.

הבעיה כאן היא, מי המציא את המכונה? מן הפרדוקס עולה כי אף לא אדם. ולכן "נברא" ידע מאין.

פרדוקס הרצח[עריכת קוד מקור | עריכה]

נניח שאדם בונה מכונת זמן, נוסע כמה שנים אחורה ורוצח את עצמו. אז, הוא בעצם לא קיים.

הבעיה כאן היא, שאילו אותו אדם לא היה קיים, הוא לא היה מסוגל לרצוח את עצמו, ואז היה בחיים והיה מסוגל לחזור בזמן ולרצוח את עצמו. השאלה העיקרית כאן, היא האם אותו אדם חי או נרצח. [דרוש מקור]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]