קפד ראשו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קפד ראשו, תוכנית החידונים השבועית שערך והגיש שמואל (שמוליק) רוזן, שודרה ברדיו "קול ישראל" לאורך עשרות שנים. תחילה ברשת ב', ובהמשך עברה לרשת א', ו"תמיד תמיד בשידור חי", כמו ששמוליק רוזן נהג תמיד לומר. בעשוריה האחרונים שודרה התוכנית בכל מוצאי שבת. התוכנית האחרונה שודרה ב-21 במרץ 2015, והתוכנית הבאה אחריה הייתה אמורה להיות משודרת ב-28 במרץ 2015 ולהחליף שעה משבע לשמונה בערב, לפי שעון הקיץ החדש, אך בערך באותו הזמן נפטר שמוליק רוזן בביתו.

שמוליק רוזן הציג בתוכנית חידות מסוגים שונים. את החידות היו פותרים משתתפים באולפן, חלקם בעלי ותק של עשרות שנים בחידון. חלק מהחידות הופנו למאזינים בבית ונפתרו דרך הטלפון, והייתה גם פינה של חידות פרי עטם של המאזינים, ש"הגיעו על כנפי יונת הדואר", כמו ששמוליק אהב לומר.

התוכנית "קפד ראשו" נקראה על שם חידה לשונית שהחידונאי שמוליק רוזן הרבה להשתמש בה. זו חידה שהתשובה לה היא מילה שכאשר מקפדים את האות הראשונה בראשה, מתקבלת מילה חדשה. כלומר לוקחים מילה, מורידים לה את הראש ונוצרת מילה אחרת. את ההשראה לשם "קפד ראשו" קיבל שמוליק רוזן מהספר "עליסה בארץ הפלאות", שבו דמותה של מלכת הלבבות נוהגת לומר "Off with his head" - "קַפְּדוּ (עִרְפוּ) את ראשו".
בשלושת העשורים האחרונים של התוכנית הפיקה אותה מיכל מריאן, וקדמו לה עליזה אריה ארנון ולפניה עליזה דישטניק, ושלושתן הכירו את בני זוגן לחיים דרך התוכנית.

דוגמאות לחידות "קפד ראשו"[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • החידה: ראש, קפד ראשו, פרח
התשובה: קרקפת, רקפת
  • החידה: אילן, קפד ראשו, אילן
התשובה: צאלון, אלון; או: צאלה, אלה; וגם: ערמון, רִמון


יכול להיות משחק של כמה פעמים "קפד ראשו" ממילה אחת:

  • צייד זבובים, קפד ראשו דרך הרבים, קפד ראשו עסקים לא טובים, קפד ראשו הדברים קיימים, קפד ראשו השתקה
התשובה: עכביש, כביש, ביש, יש, ש
  • מזל בראש שנים, קפד ראשו למאזינים, קפד ראשו מינים, קפד ראשו מצב הישנים, קפד ראשו לקייטנים
התשובה: מאזנַיִם, אָזְנַיִם, זנים, נים, ים


חידת "קפד ראשו" הולידה חידות משנה כ"קפד צווארו" - הסרת האות השנייה במילה, "קַצֵּץ זנבו" - הסרת האות האחרונה במילה, ו"חַלֵּץ כְּרֵסוֹ" - התשובה היא אמצע המילה, ללא הראש והזנב: מלך הלול, חלץ כרסו, מתופף מפורסם - תרנגול, רִנגו (רינגו סטאר, המתופף של הביטלס).

חידות "קפד" מופיעות לפעמים בתשבצי היגיון.