HDMI

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו HDMI

HDMIאנגלית High-Definition Multimedia Interface) הוא תקן להעברת אותות וידאו ואודיו בין ציוד אודיו-וידאו בידורי, למשל נגן DVD או Blu-ray וטלוויזיה בהפרדה גבוהה, או מחשב HTPC לצג איכותי.

התקן מגדיר את המחבר החשמלי בציוד הקצה, כמו גם את הכבלים הדרושים לחיבור בין המכשירים השונים. הוא תואם לתקן DVI (אם כי במחבר אחר) וניתן לחבר ציוד שבו מחבר HDMI לציוד שבו מחבר DVI על ידי מתאם פשוט. כל כבלי HDMI הם זכר-זכר, ומחבר HDMI בכל ציוד שהוא תמיד נקבה.

HDMI Type A

במחבר זה ניתן להעביר אותות וידאו ברזולוציה הגבוהה ביותר המוגדרת כיום לתקני וידאו ביתיים, "1080p" (כלומר 60 תמונות בשנייה או 1080i שמציג 30 תמונות בשנייה, שבכל אחת מהן 1080 שורות, שבכל אחת 1920 נקודות: 1080×1920), ויכול להתלוות אליהם גם אות אודיו (עד 7.1 ערוצי שמע, כלומר תמיכה בשבעה רמקולים ובנוסף סאב וופר). קצב הנתונים המקסימלי יכול להגיע עד כ-10 גיגה-ביט בשנייה (בגרסת HDMI 1.3). הקצב הגבוה דורש כבלים איכותיים במיוחד, ולפיכך מחירי כבלים כאלו יכולים להגיע למאות שקלים. עם זאת, הכבל היחיד מחליף כבלים מרובים: במערכות אודיו-וידאו אנלוגיות איכותיות מועבר אות הווידאו בשלושה חוטים (B, G, R) ואליהם נלווה כבל נוסף לאודיו דיגיטלי (ובמקרים אחרים שישה כבלי אודיו אנלוגיים, למשל לשמיעת SACD). החלפת הכבלים הרבים בכבל יחיד מאפשרת חיבור פשוט יותר למשתמש והתוצאה היא נאה יותר לעין.

אחד החידושים בתקן הוא הצפנה דיגיטלית (High Definition Copy Protection - HDCP). כאשר מנוגנת מדיה שהוגנה מהעתקה על ידי DRM, ציוד הקצה ינגן אותה רק אם שני המכשירים תומכים ב-HDCP כך שהמידע משודר בכבל כאשר הוא מוצפן, וצרכן קצה אינו יכול להעתיק אותו. העובדה שהתקן מכיל הצפנה אפשרה לראשונה להשמיע דיסקי SACD באופן דיגיטלי - עד יציאת תקן זה, כל ציוד קצה שתמך בנגינת SACD הוציא את האודיו הרב ערוצי באופן אנלוגי, מחשש להעתקה באיכות המקור. כעת ניתן להעביר את האותות באופן דיגיטלי, בזכות ההצפנה, ולא לסבול מירידת איכות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ל-HDMI היו מספר גרסאות ששוחררו במשך השנים. הראשונה שאומצה בקנה מידה מסחרי היא גרסה 1.1. כל גרסה תואמת לאחור, כלומר כשמחברים ציוד שתומך בגרסה חדשה לציוד שתומך בגרסה מוקדמת יותר, ניתן להעביר את האות, כמובן לפי מגבלות הגרסה הישנה יותר. בכל הגרסאות משתמשים באותם הכבלים אך קצב המידע עולה ומתווספות אפשרויות שונות, למשל לאיכות צבע טובה יותר לטובת צגים עתידיים.

גרסאות HDMI[עריכת קוד מקור | עריכה]

HDMI 1.0[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרסה הראשונה של התקן שוחררה בדצמבר 2002, והגדירה חיבור בכבל יחיד (רב מוליכים) שבו מועברים יחד אות וידאו בהפרדה גבוהה, ואות אודיו רב ערוצי. קצב המידע המקסימלי - 4.9 גיגה ביט בשנייה, מסוגל לתמוך ברזולוציית 1080p בקצב של 60 תמונות בשנייה.

HDMI 1.1[עריכת קוד מקור | עריכה]

גירסת המשך שהוסיפה תמיכה בפורמט DVD-Audio. יצאה במאי 2004.

HDMI 1.2[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמיכה ב-SACD, ב-RGB וב-Component video. יצאה באוגוסט 2005.

HDMI 1.3[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה זו יצאה ביוני 2006 ונמצאת עדיין בשימוש מצומצם יחסית. בגרסה זו עלה קצב המידע המקסימלי ל-10.2 גיגה ביט בשנייה. יכולת לתמוך בצבע עמוק של 30, 36 או 48 ביט בניגוד ל-24 ביט של הגרסאות הקודמות, תמיכה בפורמטי אודיו מתקדמים שהדחיסה בהם אינה גורמת לאובדן איכות (DTS-HD, Dolby TrueHD) לפענוח במקלט חיצוני, והגדרת מחבר HDMI מיניאטורי לטובת מוצרים עתידיים כגון מצלמות וידאו. המוצרים התומכים בגרסה זו הם מקלטי אודיו/וידאו יקרים יחסית, וכמו כן PS3.

HDMI 1.4[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה זו יצאה בשנת 2009 ובשל היותה די חדשה בשוק הכבלים היא נמצאת בשימוש מצומצמם למדי. זאת ועוד, העובדה שמחירה גבוה ומגיע לעתים אף לכמה מאות שקלים חדשים מפחית את כמות השימושים בה. אולם, אין ספק שבגרסה זו נעשתה פריצת דרך אמיתית. בנוסף להעברת מידע ויזואלי וקולי, נוספו לכבל גם תקן של רשת תקשורת מקומית (Ethernet), יכולת העברת תכני תלת מימד אמיתיים ועוד.

HDMI 2.0[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביכולתו של תקן HDMI 2.0, שהוכרז בשנת 2013 להעביר מידע בקצב מקסימלי של 18Gbps המאפשר העברת וידאו באיכות Ultra HD ב-60 פריימים לשניה (עד כה ניתן היה להעביר תכנים ברזולוציה זו ב-24fps) והעברת אודיו ב-32 ערוצים. כמו כן, בגרסה זו מתווספת תמיכה בצגים בעלי מסך רחב עם יחס גובה-רוחב 21:9 ובהעברת וידאו כפולה (לשני הכיוונים בו זמנית). על אף ההתקדמות של התקן, הודיע הפורום כי ניתן יהיה להשתמש באותו הכבל בו השתמשו עד כה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]