אה"מ אפריקה (1781)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אה"מ "אפריקה" תחת התקפת ספינות תותחים דניות, 1808

אוניית הוד־מלכותו "אפריקה"אנגלית: HMS Africa) הייתה אוניית קו מדרגה שלישית של הצי המלכותי הבריטי, בעלת 64 תותחים. היא נבנתה במספנת דפפורד והושקה ב-11 באפריל 1781.

מלחמת העצמאות האמריקנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראשית 1782, במהלך מלחמת העצמאות האמריקנית, נשלחה האונייה אל הודו, כחלק משייטת בת חמש אוניות בפיקוד קומודור ריצ'רד ביקרטון. בשל הגעתה המאוחרת לא הספיקה ליטול חלק בקרבות של אותה שנה. ברם, היא השתתפה בקרב הימי האחרון של המלחמה, קרב קוּדאלוֹר, ביוני 1783. כשהגיעו הידיעות על סיומה של המלחמה וחתימת השלום, שבה "אפריקה" לאנגליה.

המלחמות הנפוליאוניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אפריקה" לקחה חלק בקרב טרפלגר ב-1805 תחת פיקודו של קפטן הנרי דיגבי. לאחר שהופרדה מעיקר הצי הבריטי קודם הקרב, הגיעה האונייה אל זירת ההתנגשות מכיוון אחר ומבלי לדעת מהי תוכניתו של נלסון. בעוד שאר אוניות הצי מתנגשות ללא סדר קרבי באוניות הצי הצרפתי-ספרדי, שטה "אפריקה" במקביל למערך האויב וירתה לעברו מטחי דופן מתותחיה.

מלחמת ספינות התותחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במלחמת ספינות התותחים (1807-1814) הייתה "אפריקה" תחת פיקודו של קפטן ג'ון בארט. ב־15 באוקטובר 1808 ליוותה "אפריקה" שיירה של 137 אוניות סוחר בים הבלטי יחד עם ספינת ההרעשה (bomb vessel) "ת'אנדר" ושני בריגים חמושים בתותחים. הם יצאו מקרלסקרונה באותו יום, וב־20 באוקטובר הטילו עוגן בארסונד ליד מאלמה. בצהרי אותו יום נראתה שייטת של ספינות תותחים דניות נעה לעבר אוניות השיירה, ו"אפריקה" מיהרה להרים עוגן ולסכל את ההתקפה.

השייטת מנתה 25 ספינות תותחים ושבע ספינות (launches) חמושות, שנשאו יחד כ־70 תותחים כבדים וצוותן מנה למעלה מ־1600 איש. הפיקוד על השייטת הדנית היה בידיו של קומודור יוהאן קורנליוס קריגר.

ב־1:30 נדמה הרוח ו"אפריקה" נותרה חסרת תנועה. ב־2:50 נערכו ספינות התותחים מול ירכתיה של "אפריקה", שם הוצבו תותחים מועטים בלבד, ופתחו באש. הקרב נמשך עד השעה 6:45 בערב, וכשירדה החשיכה נאלצו להפסיק את הירי. לו התארך היום מעט יותר, אפשר ש"אפריקה" הייתה נכנעת ונופלת בשבי. 9 מאנשיה נהרגו ו־51 נפצעו ובהם קפטן בארט עצמו. הנזקים שהסבו לה ספינות התותחים הדניות היו כה חמורים, עד כי נאלצה לשוב אל קרלסקרונה לתיקונים. השיירה, מכל מקום, הצליחה להגיע אל בריטניה.

מלחמת 1812[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אפריקה" הייתה חלק מהשייטת בפיקוד סר פיליפ בְּרוֹק, שרדפה - אם כי בסופו של דבר ללא הצלחה - אחר הפריגטה האמריקנית "קונסטיטושן" בתחילת מלחמת 1812.

אחריתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 1814 הוצאה האונייה מן השירות ונגרטה בנמל פורטסמות'.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Lavery, Brian. The Ship of the Line. Vol. 1: The development of the battlefleet, 1650-1850. London, Conway Maritime Press, 2003.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אה"מ אפריקה בוויקישיתוף