אובו-צמחונות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אובו-צמחונים צורכים ביצים, אך לא חלב או בשר מן החי.

אובו-צמחונות הוא סוג של צמחונות המאפשרת צריכת ביצים אבל לא מוצרי חלב, בניגוד ללקטו-צמחונות. מי שעוסק באובו-צמחונות נקרא "אובו-צמחוניים" או "ביצמחונים" (eggetarians).

מקור השם הוא מהמילה הלטינית "אובו" (ביצה).

מניעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מניעים אתיים להוצאת מוצרי חלב מבוססים על סוגיות הנוהג בתעשייה העומדת מאחורי ייצור חלב. הדאגות כוללות את הנוהג להשאיר פרה בהריון מתמיד על מנת שהיא תנקה ושחיטה של עגלים זכרים לא רצויים. דאגות נוספות כוללות את הנוהג הסטנדרטי של הפרדת האם מהעגל שלה ושלילת מקור החלב הטבעי של העגל. זה מנוגד לנוהגים התעשייתיים סביב תרנגולות אשר מטילות ביצים, המייצרות ביצים למאכל אדם ללא הפריה. ביצמחונים מעדיפים לרוב ביצי חופש, כלומר אלה המיוצרות על ידי תרנגולות לא כלואות. ביצמחונים רבים מסרבים לאכול ביצים מופרות, כאשר הבלוט מהווה דוגמה קיצונית שבה התפתחה הביצה.

ישנם צמחונים שהם רגישים ללקטוז ויש להם אלרגיה לקזאין, ולכן אינם יכולים לצרוך חלב או מוצרי חלב אחרים.

פליטת פחמן הקשורה לשמירת תרנגולות היא נמוכה יותר מזאת הקשורה לשמירת בקר, גורם משמעותי לאלה העוסקים בצמחונות אקולוגית.

דאגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חששות אתיים מהצריכה של ביצים נובעים מהתרגול של גריסת אפרוחים זכרים זמן קצר לאחר הלידה. פרקטיקות שנחשבות הומניות לגילוי אפרוחים כוללות ריכוך באמצעות השריה וחנק בגז.

אחד ההבדלים העיקריים בין תזונה טבעונית לאובו-צמחונית הוא הימנעות מביצים. טבעונים אינם צורכים ביצים בשום פנים ואופן. בייצור ביצים בכלובי סוללה, אפרוחים זכרים לא רצויים נזרקים או מושלכים בלידתם במהלך שמירה על היות דור נוסף של תרנגולות שעליהן להטיל ביצה.