אזהרת מסע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אזהרת מסע היא רשימת כללי התנהגות ושהייה מומלצים לאזרחים ברחבי העולם בהיערכות לקראת גורמי סכנה במקומות שונים בעולם, לדוגמה עקב מצב פוליטי לא יציב, פעולות טרור אפשריות שעלולות להתרחש כנגדם, והתפשטות מחלות. בישראל מופקת האזהרה מסיבות ביטחון על ידי המועצה לביטחון לאומי. ובארצות הברית אחראי משרד החוץ על פרסום אזהרות אלה. רשימת אזהרות המסע מתעדכנת מעת לעת, לפי עדכונים מודיעיניים.

בקרב ישראלים רבים יש נטייה שלא להתייחס ברצינות לאזהרות אלה, שהאישוש הבולט לאמינותן הוא העובדה שלפני הפיגועים בסיני בחודש אוקטובר 2004 לא ניתנה אזהרת מסע קונקרטית.

אזהרות המסע הן משני סוגים:

  • אזהרת מסע כוללת: המלצת המטה ללוחמה בטרור להימנע מלשהות בכל המרחב הטריטוריאלי של מדינה כלשהי.
  • אזהרת מסע חלקית: המלצת המטה ללוחמה בטרור להימנע מלשהות באתר או באזור מוגדר במדינה כלשהי, או לנקוט באמצעי זהירות מיוחדים בעת השהיה במדינה. באזהרת מסע חלקית ניתן למצוא בעיקר מדינות השרויות בעימות או מדינות שיש בהן סיכונים להתקפות טרור.

כללי התנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון שארגוני הטרור פועלים לחטוף ישראלים כקלף מיקוח לשחרור אסיריהם הכלואים בישראל, המטה ללוחמה בטרור ממליץ על שורה של מעשים שיצמצמו סיכון זה, בין היתר לדחות הצעות עסקיות מפתות ובלתי צפויות. וכן הזמנות לבילוי חינם מגורמים בלתי מוכרים, במיוחד אם הן כוללות בילוי במקומות מבודדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]