ארדשיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מטבע כסף עם דיוקנו של ארדשיר
המלך ארדשיר הראשון עומד לפני אהורה מזדא ישות אלוהית המכתירה אותו. תחריט בנקש-י רוסתם.

ארדשיר הראשון היה מדינאי פרסי בן המאה השלישית לספירה. הוא מייסד מלכות פרס החדשה מבית הסאסאנים. הוא נולד בדרום פרס לפאפאכ, ובהיותו מבוגר במקצת, הוא החל בגיבוש דעות פוליטיות שונות, עד שלבסוף הוא התמרד, ניצח את ארטבן הרביעי והכריז על עצמו כמושל באזורו. מעט זמן לאחר מכן, הוא השתלט על שאר פרס, הכריז על עצמו כמושל על כל פרס, וייסד את מלכות פרס החדשה (בשנת 226 לספירה).

כדי לקחת את המלוכה לידיו, נאלץ ארדשיר להילחם בשני אחיו, עד שלבסוף, לאחר קרבות רבים, הוא הצליח לחסל את צבאותיהם של אחיו, שהתאחדו נגדו בכוח משותף. לאחר מות אחיו, היה ארדשיר לשליט היחידי של פרס משושלת הסאסאנידים. ארדשיר חיזק את ממלכתו ואת מעמדו על ידי האצילים, שלמרות הכול לא הצליחו לאסוף כוח רב, והיו כפופים וכנועים לשליטתו.

למרות ההצלחה במלחמה נגד הפרתים ויסוד ממלכה חדשה ארדשיר לא הצליח לכבוש את מסופוטמיה מידי הרומאים ששלטו ברוב האזור באותה עת ורק בימי בנו שבור הראשון הממלכה תצליח לצמצם את שטחי הרומאים לסוריה.

ארדשיר שינה את שיטת האי-ריכוז הפיאודלי (שיטת הדצנטרליזציה הפיאודלית, שהייתה קיימת בפרס, אך הונהגה לראשונה אצל הפרתים), והנהיג שיטת ריכוז ופיקוח לשלטון הפרסי על הארצות והערים העצמאיות שבתחומה של פרס.

ארדשיר הוכתר בתואר "מלך מלכי אירן" בשנת 226 לספירה, זו השנה בה הוא ייסד את ממלכת פרס החדשה.

לפניו:
ארטבן הרביעי
אחריו:
שבור הראשון

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ארדשיר בוויקישיתוף