לדלג לתוכן

בקבוק ביכנר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בקבוק ביכנר
משפך ביכנר המחובר לבקבוק באמצעות מתאם אלסטומר שחור. הזרוע הצדדי בתוך דופן הבקבוק מחובר באמצעות צינור ואקום למקור ואקום. יש להדק את הבקבוקון לפני השימוש אחרת הצינור עלול לגרום לו להתהפך.
חתך של בקבוק ביכנר. שימו לב לזרוע הצדדי המכוון ימינה לחיבור מקור ואקום.

בקבוק ביכנר (Büchner על שם הכימאי ארנסט ביכנר (אנ')) הידוע גם בתור בקבוק ואקום[1], בקבוק קיטסאטו (על שם הבקטריולוג קיטסאטו שיבסבורו) או בקבוק בונזן (נקרא גם בקבוק מסנן ובקבוק יניקה) הוא בקבוק ארלנמייר בעל דופן עבה עם צוואר קצר וזרוע זכוכית בולטת במרחק כ-2–3 סנטימטר מתחת לגובה צווארו. הצינור הקצר וזרוע צדדית מתפקדים כמתאם שעליו ניתן לשים קצהו של צינור גמיש כדי ליצור חיבור לבקבוק. את הקצה השני של הצינור ניתן לחבר למקור ואקום כמו משאבת ואקום או ואקום ביתי. רצוי שהדבר יעשה באמצעות מלכודת שנועדה למנוע חזרת נוזל מהשאיפה לבקבוק ביכנר.

הדופן העבה של בקבוק ביכנר מספק לו את הכוח לעמוד בהפרש הלחצים תוך כדי הימצאות ואקום בתוכו. כלי זה משמש בעיקר יחד עם משפך ביכנר המותאם אליו דרך גומי או מתאם אלסטי (טבעת ביכנר) המורכבת בצוואר על גבי הבקבוק לסינון דגימות. משפך ביכנר מחזיק את הדגימה מבודדת מהיניקה על ידי שכבת נייר סינון. במהלך הסינון, התסנן נכנס ונשאר בבקבוק בעוד שהשאריות המוצקות נשארות על נייר הסינון במשפך.

בקבוק ביכנר יכול לשמש גם כמלכודת ואקום בקו ואקום כדי להבטיח שלא יועברו נוזלים מהשאוב או משאבת הוואקום (או מקור ואקום אחר) אל המכשיר אליו מוזרם הוואקום או להפך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בקבוק ביכנר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שימוש במושג "בקבוק ואקום" גורם לפעמים בלבול עם תרמוס