בקבוק ביכנר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בקבוק ביכנר
משפך ביכנר המחובר לבקבוק באמצעות מתאם אלסטומר שחור. הזרוע הצדדי בתוך דופן הבקבוק מחובר באמצעות צינור ואקום למקור ואקום. יש להדק את הבקבוקון לפני השימוש אחרת הצינור עלול לגרום לו להתהפך.
חתך של בקבוק ביכנר. שימו לב לזרוע הצדדי המכוון ימינה לחיבור מקור ואקום.

בקבוק ביכנר הידוע גם בתור בקבוק ואקום[1] הוא בקבוק מסנן, בקבוק יניקה, בקבוק עם זרוע צדדי, בקבוק קיטסאטו או בקבוק בונזן, הוא בקבוק ארלנמייר בעל דופן עבה עם צוואר קצר וזרוע זכוכית בולטת במרחק כאינץ' מתחת לגובה צווארו. הצינור הקצר וזרוע צדדי משמשים למעשה כמתאם שעליו ניתן לשים קצהו של צינור גמיש כדי ליצור חיבור לבקבוק. את הקצה השני של הצינור ניתן לחבר למקור ואקום כמו משאבת ואקום או ואקום ביתי. רצוי שהדבר יעשה באמצעות מלכודת שנועדה למנוע חזרת נוזל מהשאיפה לבקבוק ביכנר.

הדופן העבה של בקבוק ביכנר מספק לו את הכוח לעמוד בהפרש הלחצים תוך כדי הימצאות ואקום בתוכו. כלי זה משמש בעיקר יחד עם משפך ביכנר המותאם אליו דרך גומי או מתאם אלסטי (טבעת ביכנר) המורכבת בצוואר על גבי הבקבוק לסינון דגימות. משפך ביכנר מחזיק את הדגימה מבודדת מהיניקה על ידי שכבת נייר סינון. במהלך הסינון, התסנן נכנס ונשאר בבקבוק בעוד שהשאריות המוצקות נשארות על נייר הסינון במשפך.

בקבוק ביכנר יכול לשמש גם כמלכודת ואקום בקו ואקום כדי להבטיח שלא יועברו נוזלים מהשאוב או משאבת הוואקום (או מקור ואקום אחר) אל המכשיר אליו מוזרם הוואקום או להפך.

מקובל לחשוב שהוא קרוי על שם חתן פרס נובל אדוארד בוכנר, אך הוא נקרא למעשה על שמו של הכימאי התעשייתי ארנסט בוכנר. הוא גם ידוע גם בשם בקבוק קיטסאטו לכבוד קיטסאטו שיבסבורו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בקבוק ביכנר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שימוש במושג "בקבוק ואקום" גורם לפעמים בלבול עם תרמוס