ג'ון מרטל (שודד ים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ג'ון מרטל ( באנגלית: John Martel; בערך 17161718, כונה גם ג'יימס ובמקור כנראה ז'אן) היה פיראט צרפתי, פעיל בקריביים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיוקן של ג׳ון מרטל, מהספר על ההיסטוריה של הפיראטים, 1724

מרטל החל את דרכו כפירט עם רישיון ממלכתי, בזמן מלחמת הירושה הספרדית, ופנה לפיראטיות לאחר שנחתם הסכם אוטרכט שסיים את המלחמה.[1] בספטמבר 1716 הוא היה פעיל בג'מייקה, ותפס כמה ספינות וגם ספינה גדולה עם 80 תותחים. עד מהרה הוא סחר בספינות גדולות יותר, ושמר את הטובות ביותר עבור הצי ההולך וגדל שלו. [2] הוא הכריח מספר מלחים שנתפסו לשרת באוניותיו אך שחרר לרוב את שבוייו ללכת. בשלב מסוים הוא החליף עם רב החובל את הספינה שנלכדה, לקח את כלי השייט שנתפס ונתן תמורתו ספינה אחרת ושחרר אותו לחופשי. [3]

עם ספינת הדגל החדשה שלו, בעלת 22 תותחים ושהיו בה מאה אנשי צוות, ועוד ארבע כלי שיט נוספים, הוא נכנס לסנט קרוקס בסוף 1716 כדי להצטייד מחדש ולטפל בספינה. [4] גורמים רשמיים בג'מייקה גילו את מיקומו ושיגרו את ספינת המלחמה ״סקרבורו״ בפיקודו של פרנסיס הום כדי לצוד אותו. הום מצא את השייטת של מרטל בינואר 1717. לאחר שהטביע את אחת מספינות הפיראטים והרס את סוללות החוף שהקימו, עגן הום לחוף הים. מרטל ניסה לברוח אך עלה על שרטון בניסיון זה. [5] הוא הורה לשרוף את האוניהֿ כשכמה עבדים נלכדו על סיפונה. מרטל וכמה מצוותו הצליחו להמלט. שאר אנשי הצוות שלו הסתתרו על האי כאשר הום בזז והטביע את הספינות הנותרות. [6]

מאוחר יותר באותו חודש סמואל בלמי ובן זוגו פולסגרב ויליאמס ניכנסו לסנט קרוקס לתיקון ולצייד את הספינה. שאר אנשי הצוות של מרטל הצטרפו אל הצוות של הפיראט סמואל בלאמי, שהפליג לפני שאוניית המלחמה ״סקרבורו״ חזרה לנמל. [7] לעיתים קרובות מצוטטים כי שחור הזקן נלחם בסקרבורו, אף כי ביומני הצי המלכותי לא מזכירים מעולם אירוע כזה. ההערכה היא כי סופרים מאוחרים יותר עירבבו את המפגש של שחור הזקן עם המאבק של מרטל נגד סקארבורו.

הום ​​זכה לתגמול על הפעולה נגד מרטל ואחרים וקיבל פיקוד על ספינת מלחמה הגדולה בהרבה ״בדפורד״.[7] מרטל עצמו נעלם לאחר שברח מהום. מקורות מסוימים טוענים שהוא קיבל את החנינה הכללית של המלך ג'ורג׳ הראשון שהציע בסוף 1717 לכל הפיראטים שנכנעו תוך שנה. [8]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Gosse, Philip (1924). The Pirates' Who's Who by Philip Gosse. New York: Burt Franklin. p. 206. Retrieved 23 June 2017.
  2. ^ Johnson, Captain Charles (1724). A GENERAL HISTORY OF THE PYRATES. London: T. Warner. Retrieved 18 June 2017.
  3. ^ Brooks, Baylus C. (2 October 2016). "B.C. Brooks: A Writer's Hiding Place: French Pirate Jean Martel: Deception in "A General History"". B.C. Brooks. Retrieved 14 September 2017.
  4. ^ Woodard, Colin (2008). The Republic of Pirates: Being the True and Surprising Story of the Caribbean Pirates and the Man Who Brought Them Down. Orlando FL: Houghton Mifflin Harcourt.
  5. ^ Johnson, Captain Charles (1724). A GENERAL HISTORY OF THE PYRATES. London: T. Warner. Retrieved 18 June 2017.
  6. ^ Woodard, Colin (2008). The Republic of Pirates: Being the True and Surprising Story of the Caribbean Pirates and the Man Who Brought Them Down. Orlando FL: Houghton Mifflin Harcourt
  7. ^ Woodard, Colin (2008). The Republic of Pirates: Being the True and Surprising Story of the Caribbean Pirates and the Man Who Brought Them Down. Orlando FL: Houghton Mifflin Harcourt.
  8. ^ Gosse, Philip (1924). The Pirates' Who's Who by Philip Gosse. New York: Burt Franklin. p. 206. Retrieved 23 June 2017.