דה רה ודה דיקטו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דה רהלטינית: de re) ודה דיקטו (מלטינית: de dicto) הם שני מונחים המשמשים לציון הבדל במשמעות אינטנציונלית של הצהרה. ההבדל נעוץ באופרטור האינטנציונלי של הצהרות. הבדל זה מדובר רבות בספרות המטאפיזית ובפילוסופיה של השפה.[1]

המשמעות המילולית של המונח "דה דיקטו" היא "על מה שנאמר",[2] ואילו המשמעות של "דה רה" היא "על הדבר עצמו".[3] המשמעות המקורית של הביטויים הלטיינים עשויה לעזור להבהיר את המשמעות הנוכחית שלהם, בהבדל שהם מציינים.

ניתן להבין את ההבדל באמצעות דוגמאות של קונט בשלושת הקונטקסטים: רצונות, מחשבה ומודאליות.

קונטקסט של רצונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן שתי קריאות אפשריות של המשפט: "יעל רוצה להתחתן עם האדם הגבוה ביותר במחוז הצפון":

בקריאת דה רה: יעל רוצה להתחתן עם אדם מסוים (ידוע מראש) שבמקרה הוא גם האדם הגבוה ביותר במחוז הצפון. הרצונות שלה בקריאה זו הן להתחתן עם אדם זה ספציפית. בקריאה זו, הרצונות של יעל מתחברים לאדם שהביטוי "הגבוה ביותר במחוז הצפון" מצביע עליו.

בקריאת דה דיקטו: יעל מעוניינת להתחתן עם האדם הגבוה ביותר במחוז הצפון, לא משנה מה (יתר) זהותו. בקריאה זו, המשפט אומר שליעל יש את הרצון שהמשפט: "יעל מתחתנת עם האדם הגבוה ביותר במחוז הצפון" יהיה נכון. הרצון מוכוון לסיטואציית החתונה, בלי קשר לאופן הגשמת הסיטואציה. בקריאה זו, הרצונות של יעל מתחברים לביטוי "האדם הגבוה ביותר במחוז הצפון".

ניתן לשאול מה יעל הייתה רוצה אילו מהגר בגובה שלושה מטרים היה עובר למחוז הצפון:

אם היא הייתה ממשיכה לרצות להתחתן עם אותו אדם (זה שהיה הגבוה ביותר לפני הגעת המהגר), ולא הייתה חושבת על כך בתור שינוי ברצונותיה, אז רצונותיה במשפט המקורי כוונו בקריאת דה רה.

אם היא לא הייתה רוצה יותר להתחתן עם האדם המיועד המקורי, אלא במקום זה הייתה רוצה להתחתן עם האדם הכי הגבוה במחוז הצפון (החדש), והייתה רואה זאת בתור המשך רצונותיה המוקדמים, הרי שבמקור היא הגתה את רצונותיה בקריאת דה דיקטו.

קונטקסט של מחשבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן שתי קריאות אפשריות של המשפט: "פיטר מאמין שמישהו מנסה לפגוע בו":

בקריאת דה רה: "מישהו" מתפרש כאדם ספציפי, שבוחר אינדיבידואל מסוים (ויחיד). קיים אדם בראשו של פיטר, ופיטר מאמין שהאדם הפרטני הזה מנסה לפגוע בו.

בקריאה דה דיקטו: 'מישהו' אינו מצוין באופן מפורש, ופיטר סובל מפרנויה כללית. הוא מאמין שזה נכון שיש אדם שמנסה לפגוע בו, אבל הוא לא בהכרח יודע פרטים נוספים על על האדם (או אנשים) שאכן מעוניינים בכך. פיטר מאמין שהטענה: "מנסים לפגוע בפיטר" אמיתית.

קונטקסט של מודאליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר היסודות הכימיים שהתגלו עד כה הוא 118.

ישנן שתי קריאות אפשריות של המשפט: "מספר היסודות הכימיים בהכרח גדול מ-100":

בקריאת דה רה: הדברים לא היו יכולים להיות אחרת מהמקרה בו המספר 118 גדול מהמספר 100.

בקריאת דה דיקטו: אפילו אם הפעילות הפנימית של האטום הייתה יכולה להיות שונה, מספר היסודות הכימיים לא יכול להיות 100 או פחות.

ייצוג בלוגיקה מודאלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלוגיקה מודאלית, ההבדל בין דה דיקטו לדה רה נוגע לטווח כימות. בקריאות דה דיקטו, כל כמת ישי נמצא בטווח הכימות של האופרטור המודאלי. בקריאות דה רה, האופרטור המודאלי נופל בטווח הכימות של הכמת הישי. לדוגמה:

דה דיקטו: בהכרח קיים x כך ש-x הוא A.
דה רה: קיים x כך שבהכרח x הוא A.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Semantics Archive discussion
  2. ^ DE DICTO Meaning & Definition for UK English Lexico.com, Lexico Dictionaries English (באנגלית)
  3. ^ DE RE Meaning & Definition for UK English Lexico.com, Lexico Dictionaries English (באנגלית)