דה רה ודה דיקטו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

דה רה (de re) ו-דה דיקטו (de dicto) הם שני מונחים המשמשים לציון הבדל במשמעות אינטנציונלית של הצהרה. ההבדל נעוץ באופרטור האינטנציונלי של הצהרות. הבדל זה מדובר רבות בספרות המטאפיזית ובפילוסופיה של השפה.[1]

המשמעות המילולית של המונח "דה דיקטו" היא: "על מה שנאמר",[2] בעוד ש"דה רה" מתורגם כ: "על הדבר עצמו".[3] המשמעות המקורית של הביטויים הלטיינים עשויה לעזור להבהיר את המשמעות הנוכחית שלהם, בהבדל שהם מציינים. ניתן להבין את ההבדל באמצעות דוגמאות של קונט בשלושת הקונטקסטים: קונטקסט של מחשבה, של רצונות ושל מודאליות.

קונטקסט של מחשבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן שתי קריאות אפשריות של המשפט: "פיטר מאמין שמישהו מנסה לפגוע בו". בקריאה אחת, 'מישהו' אינו מצוין באופן מפורש, ופיטר סובל מפרנויה כללית. הוא מאמין שזה נכון שיש אדם שמנסה לפגוע בו, אבל הוא לא בהכרח יודע פרטים נוספים על על האדם (או אנשים) שאכן מעוניינים בכך. פיטר מאמין שטענה : "מנסים לפגוע בפיטר" מקבלת קריאה אמיתית. זו היא קריאת "דה דיקטו". בקריאת "דה רה", "מישהו" מתפרש כאדם ספציפי, שבוחר אינדיבידואל מסוים (ויחיד). קיים אדם בראשו של פיטר, ופיטר מאמרין שהאדם הפרטני הזה מנסה לפגוע בו. בקונטקסט של מחשבה, ההבדל עוזר להסביר איך אנשים יכולים להחזיק בו זמנית שתי מחשבות מנוגדות. לדוגמה, לוייס ליין מאמינה ש קלארק קנט חלש יותר מסופרמן. מאחר שקלארק קנט הוא סופרמן, בקריאת דה רה, האמונה של לוייס איננה ניתנת ליישוב. השמות "קלארק קנט" ו-"סופרמן" בוחרים אינדיבידואל יחיד בעולם, ואדם (ואף על-אדם) אינו יכול להיות חזק יותר מעצמו. לעומת זאת, בקריאת דה דיקטו, אמונותיה סבירות לחלוטין, מאחר שלוייס איננה מודעת לכך שקלארק קנט וסופרמן אחד הם.

קונטקסט של רצונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נתבונן במשפט: "יעל רוצה להתחתן עם האדם הגבוה ביותר במחוז הצפון". בקריאת דה דיקטו, יעל מעוניינת להתחתן עם האדם הגבוה ביותר במחוז הצפון, לא משנה מה (יתר) זהותו. בקריאה זו, המשפט אומר שליעל יש את הרצון שהמשפט: "יעל מתחתנת עם האדם הגבוה ביותר במחוז הצפון" יהיה נכון. הרצון מוכוון לסיטואציית החתונה, בלי קשקר לאופן הגשמת הסיטואציה. בקריאה זו, הרצונות של יעל מתחברות לביטוי "האדם הגבוה ביותר במחוז הצפון". הקריאה השנייה, דה רה, היא שיעל רוצה להתחתן עם אדם מסוים (ידוע מראש) שבמקרה הוא גם האדם הגבוה ביותר במחוז הצפון. הרצונות שלה בקריאה זו הן להתחתן עם אדם זה ספציפית. בקריאה זו, הרצונות של יעל מתחברות לאדם שהביטוי "הגבוה ביותר במחוז הצפון" מצביע עליו. דרך נוספת להבין את ההבדל היא לשאול מה יעל הייתה רוצה אילו מהגר בגובה שלושה מטרים היה עובר למצוז הצפון. אם היא הייתה ממשיכה לרצות להתחתן עם אותו אדם, ולא הייתה חושבת על כך בתור שינוי ברצונותיה, אז רצונותיה במשפט המקורי כוונו בקריאת דה רה. אילו היא לא הייתה רוצה יותר להתחתן עם האדם המיועד המקורי, אלא במקום הייתה רוצה להתחתן עם האדם הכי הגבוה במחוז הצפון (החדש), והייתה רואה זאת בתור המשך רצונותיה המוקדמים, הרי שבמקור היא הגתה את רצונותיה בקריאת דה דיקטו.

קונטקסט של מודאליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר היסודות הכימיים שהתגלו עד כה הוא 118. נתבונן במשפט: "מספר היסודות הכימיים בהכרח גדול מ-100". שוב, יש למשפט זה שתי קריאות. בקריאת דה דיקטו, אפילו אם הפעילות הפנימית של האטום הייתה יכולה להיות שונה, מספר היסודות הכימיים לא יכול להיות 100 או פחות. בקריאת דה רה, הדברים לא היו יכולים להיות אחרת מהמקרה בו המספר 118 גדול מהמספר 100. דוגמה נוספת לכך היא: " נשיא ארצות הברית בשנת 2001 לא יכול היה להיות אל גור ". משפט זה מקבל משמעות שקרית בקריאת דה דיקטו. ניתן להניח שהדברים יכלו לקרות אחרת, אילו בית המשפט העליון האמריקאי לא היה קובע ש ג'ורג' בוש ניצח בבחירות. המשפט נכון באופן טריוויאלי עם קריאת דה רה: "ג'ורג'ו בוש לא יכול היה להיות אל גור".

ייצוג של דה רה ו-דה דיקטו בלוגיקה מודאלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב לוגיקה מודאלית, ההבדל בין דה דיקטו ו-דה רה נוגע לטווח כימות. בקריאות דה דיקטו, כל כמת ישי נמצאים בטווח הכימות של האופרטור המודאלי. בקריאות דה רה, האופרטור המודאלי נופל בטווח הכימות של הכמת הישי. לדוגמה:

דה דיקטו: בהכרח קיים x כך ש-x הוא A.
דה רה: קיים x כך שבהכרח x הוא A.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]