דניאל קושלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דניאל קושלנד
Daniel E. Koshland, Jr
1920 –‏ 2007
אין תמונה חופשית
תרומות עיקריות
קינטיקה אנזימטית. מודל KNF
נתונים נוספים
ענף מדעי ביוכימיה
נולד 30 במרץ 1920
נפטר 23 ביולי 2007 (בגיל 87)
ארצות מגורים ארצות הברית

דניאל א. קושלנד הבן (Daniel E. Koshland, Jr;‏ 30 במרץ 1920 - 23 ביולי 2007) היה ביוכימאי אמריקאי.

מודל ההתאמה המושרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבודתו המוקדמת של קושלנד הייתה בנושא קינטיקה אנזימטית בספרייה הלאומית של ברוקהבן, לונג איילנד ובאוניברסיטת רוקפלר, ניו-יורק. עבודתו זו הובילה לתאוריה על מנגנון הקטליזה של אנזימים בשם התאמה מושרית (induced fit model). מודל זה הציע כי רק לאחר התחברות הסובסטראט לאנזים חלים שינויי קונפורמציה מקומיים באתר הקישור באנזים. שינוי זה גורם להתאמה מיבנית בין אתר הקישור לסובסטראט. כלומר, לאחר הקישור נוצרת התאמה מבנית בין הסובסטראט לבין אתר הקישור באנזים, התאמה אשר לא הייתה קיימת לפני הקישור. מודל זה עמד כנגד מודל מנעול-מפתח (lock and key), שבימינו פחות מקובל, אשר טוען כי האתר הקושר והסובסטראט התאימו זה לזה עוד לפני התחברות הסובסטראט.

מודל KNF לתיאור קואופרטיביות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודל נוסף שהוצג על ידי קושלנד הוא מודל KNF להסבר מנגנוני-מבני של תופעת הקואופרטיביות בחלבונים (Koshland, Nemethy, Filmer, 1966). קאופרטיביות באה לידי ביטוי בפעילות חלבונים בעלי מספר אתרים פעילים (בדרך כלל בחלבונים אוליגומרים, הבנויים ממספר תתי יחידות). בחלבונים קואופרטיביים קשירה של ליגנד (סובסטראט) לאחת מתתי היחידות משפיע על הזיקה (אפיניות) של אתרי הקישור בשאר תתי היחידות לקישורם של ליגנדים נוספים. במודל KNF קישור של ליגנד לתת יחידה אחת משרה שינוי קונפורמציה בתת-יחידה זו, בהתאמה עם מודל ההתאמה המושרית. קישור זה גורם לשינוי הזיקה של אתרי הקישור בתתי היחידות הסמוכות. מודל ה- KNF עמד כאלטרנטיבה למודל MWC בו תתי יחידות נמצאות בשיווי משקל בין הקונפורמציה עם האפיניות הנמוכה לקונפורמציה עם האפיניות הגבוהה גם ללא קישור ליגנד (Monod, Wyman, Changeux, 1965). למרות יתרונו של מודל MWC במספר הפרמטרים הקטן יותר הנדרש לצורך תיאורו, יש המייחסים למודל KNF יתרון בתיאור קואופרטיביות שלילית (ירידה בזיקה של תתי יחידות שכנות בעקבות קישור ליגנד). שני המודלים עמדו במשך שנים במרכזו של ויכוח לגבי נכונותם בחלבונים רבים ובהמוגלובין בפרט. כיום קיימות עדויות התומכות בשני המודלים לגבי חלבון ההמוגלובין, וכפי הנראה המודל המתאים לתיאור הקואופרטיביות של המוגלובין הינו שילוב של שני המודלים.

תחומי מחקר נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידים מנהלתיים ואקדמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית.
  • עורך המגזין המדעי היוקרתי science, בשנים 1985-1995.
  • יושב ראש המחלקה לביוכימיה באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. במסגרת תפקיד זה קושלנד אירגן מחדש וייעל את המחלקה לביוכימיה בכך שפיצל אותה למספר מחלקות שונות: התא, ביולוגיה מולקולרית, ביולוגיה אינטגרטיבית וביולוגיית חיידקים וצמחים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]