לדלג לתוכן

דניאל קושלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דניאל אדוורד קושלנד
Daniel Edward Koshland, Jr
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
לידה 30 במרץ 1920
מנהטן, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 23 ביולי 2007 (בגיל 87)
ולנאט קריק, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
ענף מדעי ביוכימיה
מקום מגורים ארצות הברית
מקום לימודים
מוסדות אוניברסיטת קליפורניה בברקלי עריכת הנתון בוויקינתונים
תלמידי דוקטורט Dana W. Aswad עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה
בן או בת זוג מריאן קושלנד אליוט (1945–?) עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים דאגלס קושלנד עריכת הנתון בוויקינתונים
תרומות עיקריות
קינטיקה אנזימטית
מודל KNF
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דניאל אדוורד קושלנד הבן (אנגלית: Daniel Edward Koshland, Jr;‏ 30 במרץ 192023 ביולי 2007) היה ביוכימאי אמריקאי יהודי.

קורות חיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודל ההתאמה המושרית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבודתו המוקדמת של קושלנד הייתה בנושא קינטיקה אנזימטית בספרייה הלאומית של ברוקהבן שבלונג איילנד ובאוניברסיטת רוקפלר שבניו יורק. עבודתו זו הובילה לתאוריה על מנגנון הקטליזה של אנזימים בשם התאמה מושרית (induced fit model). מודל זה הציע כי רק לאחר התחברות הסובסטראט לאנזים חלים שינויי קונפורמציה מקומיים באתר הקישור באנזים. שינוי זה גורם להתאמה מבנית בין אתר הקישור לסובסטראט. כלומר, לאחר הקישור נוצרת התאמה מבנית בין הסובסטראט לבין אתר הקישור באנזים, התאמה אשר לא הייתה קיימת לפני הקישור. מודל זה עמד כנגד מודל מנעול-מפתח (lock and key), שבימינו פחות מקובל, אשר טוען כי האתר הקושר והסובסטראט התאימו זה לזה עוד לפני התחברות הסובסטראט.

מודל KNF לתיאור קואופרטיביות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודל נוסף שהוצג על ידי קושלנד הוא מודל KNF להסבר מנגנוני-מבני של תופעת הקואופרטיביות בחלבונים (Koshland, Nemethy, Filmer, 1966). קאופרטיביות באה לידי ביטוי בפעילות חלבונים בעלי מספר אתרים פעילים (בדרך כלל בחלבונים אוליגומרים, הבנויים ממספר תתי יחידות). בחלבונים קואופרטיביים קשירה של ליגנד (סובסטראט) לאחת מתתי היחידות משפיע על הזיקה (אפיניות) של אתרי הקישור בשאר תתי היחידות לקישורם של ליגנדים נוספים. במודל KNF קישור של ליגנד לתת יחידה אחת משרה שינוי קונפורמציה בתת-יחידה זו, בהתאמה עם מודל ההתאמה המושרית. קישור זה גורם לשינוי הזיקה של אתרי הקישור בתתי היחידות הסמוכות. מודל ה- KNF עמד כאלטרנטיבה למודל MWC בו תתי יחידות נמצאות בשיווי משקל בין הקונפורמציה עם האפיניות הנמוכה לקונפורמציה עם האפיניות הגבוהה גם ללא קישור ליגנד (Monod, Wyman, Changeux, 1965). למרות יתרונו של מודל MWC במספר הפרמטרים הקטן יותר הנדרש לצורך תיאורו, יש המייחסים למודל KNF יתרון בתיאור קואופרטיביות שלילית (ירידה בזיקה של תתי יחידות שכנות בעקבות קישור ליגנד). שני המודלים עמדו במשך שנים במרכזו של ויכוח לגבי נכונותם בחלבונים רבים ובהמוגלובין בפרט. כיום קיימות עדויות התומכות בשני המודלים לגבי חלבון ההמוגלובין, וכפי הנראה המודל המתאים לתיאור הקואופרטיביות של המוגלובין הוא שילוב של שני המודלים.

תחומי מחקר נוספים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידים מנהלתיים ואקדמיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • חבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית.
  • עורך המגזין המדעי היוקרתי science, בשנים 1985-1995.
  • יושב ראש המחלקה לביוכימיה באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. במסגרת תפקיד זה קושלנד ארגן מחדש וייעל את המחלקה לביוכימיה בכך שפיצל אותה למספר מחלקות שונות: התא, ביולוגיה מולקולרית, ביולוגיה אינטגרטיבית וביולוגיית חיידקים וצמחים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]