לדלג לתוכן

המדריך הפתוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

המדריך הפתוח (באנגלית: Open Directory Project, בסלנג: DMOZ) היה מדריך אתרים עולמי המבוסס על בדיקה יחידנית של האתרים פורטלים המתפרסמים בו על ידי עורכים מתנדבים.

שמו העממי של המדריך הוא דמוז (dmoz), כקיצור ל-Directory MOZilla. המדריך היה שייך לחברת Netscape שנקנתה על ידי AOL יחד עם המדריך. למרות שהמדריך שייך לחברה מסחרית, כל המידע הקיים בו מותר לשימוש תחת רישיון ייחוס[1].

המדריך הפתוח נסגר בתאריך 17/3/2017, עקב החלטה של בעלת המדריך, חברת AOL, להפסיק את תמיכתה בו. מאז סגירתו, הפך אתר המדריך לדף בעל עמוד אחד, ובו הודעה על הסגירה, יחד עם הפניות לארכיון המדריך ולפורום הדיונים שלו.[2]

פרויקט המדריך הפתוח נוסד על ידי ריצ' סקרנטה ובוב טרואל בשנת 1998 מחברת סאן מיקרוסיסטמס תחת השם Gnuhoo. הקטגוריות של פרויקט Gnuhoo התבססו על מבנה הקטגוריות בקבוצות הדיון ב-UseNet. הפרויקט עלה לרשת בחמישי ביוני, 1998 ושמו שונה מאוחר יותר ל-Newhoo. לאחר שנרכש על ידי חברת Netscape שונה שמו ל-Open Directory Project.

באוקטובר 1998 מנה המדריך מאה אלף כתובות, כשנה לאחר מכן הוא מנה מיליון כתובות. בשנת 2000 עבר הפרויקט את מספר הכתובות ביחס למתחרהו Yahoo directory עם 1.6 מיליון כתובות. עם הזמן, גבר הפרויקט על רוב מתחריו בתחום האינדקסים[3].

בדומה לסידור הקבוצות ב-Usenet מסודרים תוכני הפרויקט בצורה היררכית המאפשרת גישה מנושאים כלליים לנושאים ספציפיים. במקור היו הקטגוריות: מבוגרים, אמנות, עסקים, מחשבים, משחקים, בריאות, בית, חדשות, הפניות, מדעים, קניות, חברה וספורט. בעוד שהקטגוריות הראשיות, לא שונו רבות, הקטגוריות המשניות משתנות בתדירות רבה.

ביולי, 1998, החל הפרויקט לפעול במספר שפות נוספות ונכון ליוני 2009 פעל האינדקס ביותר מ-80 שפות[4].

הפרויקט מתוחזק על ידי עורכים. בעוד חלק מהעורכים עוסקים בחיפוש והוספת אתרים חדשים, חלקם מתעסקים בתחזוקת המידע הקיים, תיקון שגיאות ומיון מידע. כדי לעזור בהסרת אתרים שירדו מהרשת, משתמש האינדקס בזחלן רשת בשם Robozilla הבודק האם האתרים קיימים. הזחלן אינו מסיר אתרים מבסיס הנתונים אלא מודיע לעורכים הפועלים בהתאם.

כיום, מייחסים חלק ממנועי החיפוש (למשל גוגל) חשיבות רבה לאתרים שמקושרים מהמדריך הפתוח בעת שקלול חשיבות הדף דבר היוצר סחר בדומיינים שקושרו מהמדריך.

הפרויקט עובד עם פורום מסוג phpBB ותוכנת החיפוש lsearch. כדי לאפשר תמיכה בריבוי שפות, תוכני האתר נמצאים בקידוד תווים UTF-8. לפני זה, הקידוד היה ISO 8859-1 עבור הערכים באנגלית, וקידוד לפי הצורך של השפה בדפים בשפות השונות.

האינדקס מנוהל על ידי עורכים בהתנדבות. בעת בדיקת הבקשה נלקחות בחשבון התרומות של המשתמש, הבנתו את התפיסה של המדריך הפתוח, הצורך בעורכים נוספים ועוד. כל עורך מקבל קטגוריה לערוך, והוא אחראי על עריכתה ועל עריכת כל הקטגוריות שתחתיה. עורך רשאי לבקש מינוי עורך לאחת מתתי-הקטגוריות עליהן הוא אחראי ולבקש לפתוח קטגוריות חדשות.

בעת קבלת בקשה להוספת אתר חדש הוא מועבר לעורך רלוונטי, החלטות העורכים מתבצעות על סמך מסמך עקרונות העריכה של האינדקס[5].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא המדריך הפתוח בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ רישיון השימוש במידע מהמדריך הפתוח (באנגלית)
  2. ^ Danny Sullivan, DMOZ has officially closed after nearly 19 years of humans trying to organize the web, Search Engine Land, ‏2017-03-17 (באנגלית)
  3. ^ ODP and Yahoo Size Charts, www.geniac.net
  4. ^ Barry Schwartz, DMOZ (Open Directory Project) Turns 11 Years Old Today, Search Engine Land, ‏2009-06-05 (באנגלית)
  5. ^ http://dmoz.org/guidelines/ מסמך עקרונות העריכה