הפוגה (רפואה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ברפואה, הפוגה (או "נסיגה", בלעז: רמיסיה) היא מצב בו תסמינים של מחלה פוחתים בצורה משמעותית או נעלמים[1]. המונח משמש לעיתים גם לציין תקופת הזמן בה מתקיימת ההפוגה בתסמינים[2].

הפוגה יכולה להיחשב חלקית או מלאה על פי המידה שלה. לדוגמה, אפשר להחשיב הפוגה חלקית של מחלת סרטן כאשר ישנה הפחתה של 50% או יותר במאפיינים של גידול סרטני על פי בדיקה רפואית, סקירת רדיולוגיה, או סמנים ביולוגים מבדיקות דם או בדיקות שתן. חשוב להדגיש שלכל מצב רפואי או מחלה ישנם מאפיינים שונים המגדירים הפוגה חלקית.

המונח "הפוגה מלאה" (לעיתים נקראת גם "רמיסיה שלמה"), מציין היעלמות מוחלטת של כל הסימנים לקיומה של מחלה בגוף. מי שעברו הפוגה מלאה של מצב רפואי או מחלה יכולים להיחשב שנרפאו, אך עדיין קיימת אפשרות של חזרה עתידית של המצב או המחלה. לפיכך, במחלת הסרטן צוותי רפואה נוטים להימנע מהמונח "החלמה", ובמצב של הפוגה מלאה הם נוטים להשתמש במינוח "היעדר עדויות למחלה" - מונח אשר לא שולל אפשרות של חזרה עתידית של המחלה[3][4].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "What Does Cancer Remission Really Mean?". WebMD (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-22 ביוני 2019. 
  2. ^ "Definitions of the word 'remission'". Medical Dictionary. TheFreeDictionary.com. אורכב מ-המקור ב-30 May 2019. 
  3. ^ WebMD, LLC. (2018). Martin, Laura J., ed. "Remission: What Does It Mean?". WebMD.com. אורכב מ-המקור ב-6 April 2019. 
  4. ^ "What is "Cure"?". mskcc.org. Memorial Sloan Kettering Cancer Center. אורכב מ-המקור ב-30 May 2019. 
P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.