התייעלות אנרגטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תווית המציינת יעילות אנרגטית של מכשיר

התייעלות אנרגטית הוא כינוי כללי להפחתת הצריכה והגברת הנצילות במערכות הצורכות אנרגיה כגון מערכות מיזוג אוויר, מערכות שאיבה, מוצרים חשמליים, תאורה מלאכותית ועוד. השגת התייעלות אפשרית גם באמצעים כגון בידוד תרמי של מבנים, המאפשר למערכות חימום ומיזוג אוויר להשתמש בפחות אנרגיה להשגת תנאי פנים נוחים או התקנת חלונות מרובים המאפשרים להימנע מהדלקת תאורה מלאכותית באמצע היום.

דרכים להתייעלות אנרגטית בתעשייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר דרכים בהן ניתן לייעל את השימוש באנרגיה:

  • שדרוג המכונה - ישנן מכונות רבות אשר מבזבזות אנרגיה באופן בלתי מבוקר, כאשר בדיקה פשוטה תאפשר ייעול וחיסכון באנרגיה.
  • מיחזור חום - ניתן לנצל את פעילות המתקנים והמכונות כדי לחמם מים כתוצר נלווה של המכונה, וכך לאפשר התייעלות ברכישת חומרים אנרגטיים בעלויות כספיות גבוהות, כדלק, סולר וגז, והורדת צריכת האנרגיה במפעל.
  • ציפוי שמשות - באמצעות ציפויי שמשות לסינון הקרינה האינפרא אדומה של השמש ניתן להפחית את הצורך במיזוג חלל המבנה עד 50% מהצריכה הרגילה למיזוג ללא הציפוי. החיסרון של שיטה זו, היא שרוב הציפויים האלו, מסננים חלק ניכר מקרינת האור הנראה של השמש, ולא רק את הקרינה האינפרא אדומה שלה, דבר שבמצבים מסוימים (למשל באוטובוסים) גורם לירידה בעוצמת האור הטבעי מבחוץ ולצורך להדליק תאורה מלאכותית באמצע היום.

התייעלות אנרגטית בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרד האנרגיה, משרד הגנת הסביבה ומשרד הכלכלה והתעשייה מעניקים מענקים לחברות, עיריות וארגונים המתייעלים אנרגטית. לדוגמה במסגרת החלטת ממשלה 2025 הוחלט על מענקים להתייעלות אנרגטית ביישובי הדרום בהיקף של 50 מיליון ש"ח. בשנת 2013 ועד 2015 נתן המשרד מענקים להחלפת צ'ילרים ישנים בחדשים. [2] בנוסף, מתקיימים פרויקטים הסברתיים, אשר נועדו להציג בפני התעשייה הישראלית את התמורות האפשריות מתהליך התייעלות אנרגטית בתעשייה וחסכון מניהול נבון יותר של צריכת החשמל במפעלים ובמקומות עבודה.

ביוני 2021 צוות משותף למשרדי האנרגיה, הגנת הסביבה והכלכלה בחר ב-93 רשויות מוניציפיליות וחברות שיקבלו מענקים תמורת התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה, סך המענקים הכולל עמד על 56 מיליון שקל. [3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]