התייעלות אנרגטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניסוח, ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
תווית המציינת יעילות אנרגטית של מכשיר

התייעלות אנרגטית הוא כינוי כללי להפחתת צריכת האנרגיה של מערכות, הן על ידי שיפור היעילות של הצריכה הקיימת, והן על ידי הגדלת הנצילות של משאבים שלא נוצלו היטב - כל זאת תוך שמירה על תפוקה ותפקוד תקינים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצורך בהתייעלות אנרגטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעידן המודרני, צריכת חשמל היא תהליך בסיסי המאפשר את קיום אורך החיים. יחד עם זאת, פעמים רבות תהליך הפקת החשמל פוגע במשאבים הטבעיים בכדור הארץ, כאשר חומרים מתכלים, כנפט וגז נמשכים מפנים כדור הארץ באופן קבוע, כדי לספק את צורכיהם של בני האנוש. כמו כן, פעולות ייצור אנרגיה, כייצור אנרגיה בתחנות כוח, מזהמות את הסביבה על ידי פליטת גזי חממה לאוויר, ובכך גורמות לשינוי אקלים קיצוניים. ארגוני סביבה וממשלות מבצעים תהליכי הסברה לחשיבות ההתייעלות בצריכה אנרגטית, כדי לשפר את הייעילות האנרגטית, ובעקיפין ולשמור על איכות הסביבה. יתרה מכך, התייעלות אנרגטית משפיעה עמוקות על הפן הכלכלי, כאשר חשבונות החשמל ותעריפי הדלק בכל רחבי העולם מרקיעים שחקים. על כן, התייעלות אנרגטית מאפשרת חיסכון כלכלי מהותי לצד שמירה על סביבה ירוקה ונקייה.

השפעות משבר האנרגיה על איכות הסביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צריכת האנרגיה מתפרסת החל מהפעולה הפשוטה ביותר של הדלקת אור בחדר, ועד להפעלת מכונות תעשייה ענקיות, אשר זקוקות לכמויות אדירות של אנרגיה. בשל כך, גוברת הפקת האנרגיה בדרכים שונות, ביניהן דרכים המזהמות את הסביבה. אך, ניצול המשאבים הטבעיים המתכלים של כדור הארץ, אינה הדרך היחידה לפתרון בעיית האנרגיה העולמית, ובוודאי שאינה הדרך המומלצת לשמירה על איכות הסביבה. כיום, ניתן להבחין בהתפתחות הדרגתית של הפקת אנרגיה בדרכים חלופיות, כשימוש מערכות סולאריות פוטו וולטאיות, לייצור אנרגיה סולארית, אשר מנצלת את האנרגיה האלקטרומגנטית המצויה בקרני השמש, כדי להפיק חשמל, ושימוש בטחנות רוח, המנצלות את כוחה של הרוח כדי להפיק חשמל. כמו כן, הדרך האופטימלית לחיסכון הנחוץ באנרגיה, היא באמצעות התייעלות אנרגטית, כאשר דרך פעולה זו, מאפשרת חיסכון כלכלי לצד שמירה על איכות הסביבה, באמצעות שימוש חכם ויעיל בצריכת האנרגיה והחשמל.

התייעלות אנרגטית בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הממשלה מעניקה מענקים[1], ומשיקה פרויקטים הסברתיים, אשר נועדו להציג בפני התעשייה הישראלית את התמורות האפשריות מתהליך התייעלות אנרגטית בתעשייה. הסיבה המרכזית לכך שהממשלה מתרכזת בהתייעלות אנרגטית בתעשייה בישראל, נעוצה בעבודה, כי מרבית האנרגיה מבוזבזת עקב ניהול לקוי של האנרגיה וצריכת החשמל במפעלים ובמקומות עבודה תעשייתיים.

דרכים להתייעלות אנרגטית בתעשייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר דרכים מרכזיות בהן ניתן לייעל את השימוש האנרגיה למען התעשייה:

  • מנועים חשמליים - כ- 70% מצריכת האנרגיה בתעשייה נעשית בשל הפעלת מנועים חשמליים,[דרוש מקור] כאשר מרבית המנועים התעשייתיים נבנו ללא התחשבות בפרמטר הסביבתי של חיסכון בצריכת החשמל. על כן, ניתן להשתמש בתוספים מיוחדים, כשימוש במשנה מהירות והבחנה בצרכי העומס, כדי לצמצם את צריכת החשמל של המנועים באופן ניכר, ובכך לייעל את צריכת החשמל של המנועים הפועלים בתעשייה.
  • שדרוג המכונה - ישנן מכונות רבות, אשר מבזבזות אנרגיה באופן בלתי מבוקר, כאשר בדיקה פשוטה, תאפשר ייעול וחיסכון באנרגיה. לרוב המכונות, ישנן פרמטרים רבים, אשר קובעים את תפוקתן, לצד השימוש באנרגיה הנחוץ לשם כך, על כן ישנן מגוון אפשריות לצמצם את השימוש באנרגיה, מבלי לפגוע בתוצרת הרגילה של המכונה.
  • מחזור חום (עיבוי) - ניתן לנצל את פעילות המתקנים והמכונות כדי לחמם מים כתוצר נלווה של המכונה, וכך לאפשר התייעלות ברכישת חומרים אנרגטיים בעלויות כספיות גבוהות, כדלק, סולר וגז, והורדת צריכת האנרגיה במפעל.
  • תאורה חכמה (LED) - שימוש בתאורת לד המופעלת בחכמה יכולה לחסוך כ-50% מהוצאות החשמל לתאורה. מפעלים רבים משתמשים באור מלאכותי שעות רבות לאורך היממה. תאורת LED מאפשרת הגעת לעוצמות האור הרצויות בהספקים חשמליים נמוכים.
  • מערכות שליטה מרחוק - ניתן לבצע התקנות מערכות לשליטה ובקרה, באמצעות שימוש באינטרנט או במכשיר הסלולרי, כך ניתן לעקוב אחר פעילות המפעל בשעות מחוץ לעבודה, ואף לקבל התראות כאשר ישנה תקלה או דליפה.
  • הסטת עומסים - עלויות החשמל אינן קבועות, ומשתנות על פי שעות היום, על כן ניתן להעביר עד כ- 15% מצריכת החשמל משעות השיא לשעות השפל (לאחר 12 בלילה), ובכך על ידי סנכרון דרכי הפעולה על פי המסלולים המשתלמים של חברת החשמל, ניתן לחסוך בהוצאות החשמל החודשיות.
  • ציפוי שמשות - באמצעות ציפויי שמשות לסינון קרינת השמש ניתן להפחית את הצורך במיזוג חלל המבנה עד 50% מהצריכה הרגילה למיזוג ללא הציפוי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מענקים לפרויקטים להפחתת פליטות והתייעלות אנרגטית של משרד התמ"ת בשיתוף המשרד להגנת הסביבה