טפילים חברתיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חטפית ממין Cossypha caffra מאכילה גוזל טפיל של קוקיה אדומת-חזה (Cuculus solitarius).
ביצה של פזאי בקר חום-ראש (Molothrus ater) בקן עם ביצי Sayornis phoebe

טפילים חברתיים הם מיני בעלי חיים המשתמשים בחיות אחרות כדי לטפל בצאצאיהם או להפיץ אותם, מבלי לתת דבר בתמורה וכך לגרום להורים המאמצים טרחה מיותרת.

התופעה נפוצה במיוחד אצל עופות המטילים את ביציהם בקנים של עופות אחרים. אצל מרבית העופות הטפילים הגוזלים והביצים דומים לגוזלים והביצים של המינים שמועדפים עליהם כ"מאמצים" לגוזלים. העופות הטפילים הידועים ביותר הם הקוקייתיים וכמותם נוהגים גם האלמנתיים, האוביליים, מיני פזאיים שונים וברווז שחור-ראש. התנהגות נפוצה יותר היא היטפלות למקננים אחרים בתוך אותו המין. כך נוהגים מספר מיני ברווזים.

בנוסף לעופות ישנם עוד מינים טפילים - הדג Synodontis multipunctatus משתמש במיני אמנוניים לטיפות בצאצאיו ובעולם החרקים ידועים סוגי הדבורים Nomada וPolistes כטפילים של דבורים אחרות.

הטלה וגידול[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל מין עוף טפיל יש מינים שהם מעדיפים להטיל בקניהם את הביצים שלהם, ולרוב הגוזלים והביצים דומים לגוזלי וביצי המין המארח. הנקבות של המינים הטפילים מסוגלות להטלה מהירה ביותר, וזאת כדי להטיל את הביצים כאשר בעלת הקן לא שמה לב לכך. אצל חלק מעופות הטפילים הגוזלים אוכלים או דוחפים מהקן את הביצים של הגוזלים האחרים. הנקבה המארחת לרוב לא מבחינה בכך שהגוזל הוא לא הגוזל שלה, אם כי לרוב הוא מגיע בסופו של דבר לגודל גדול יותר מאמו המאמצת.

עצמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהגוזל מגיע לבגרות, הוא עוזב את קן האם המארחת. הוא חי לבדו, עד שהוא מוצא לו בת זוג, או אצל הנקבות בן זוג. הנקבה תחפש קן של עוף מהמין האהוב עליה, והמין שביציו וגוזליו דומים ביותר לגוזלים והביצים של המין שלה. אם לא תמצא קן של עוף כזה, היא תטיל ביציה בקן של מין אחר, אך שביציו וגוזליו דומים לביציה וגוזליה. מחקרים מראים ש- 2% מאוכלוסיית העופות בעולם הם עופות טפילים.

קוקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקוקייה היא העוף הטפיל המפורסם ביותר. בישראל קיימים ארבעה מיני קוקייה:

השם באנגלית הוא cuckoo, שם שמזכיר מאד את השם קוקייה. אף על פי שהרוב המוחלט של מיני הקוקייה הם טפילים, בודדים מהם לא. אצל חלק ממיני הקוקייה הטפילים הנקבה יכולה להטיל ביצים בתוך 10 שניות. בדומה לתרנגולות, נקבות הקוקייה מסוגלות להטיל ביצה אחת ביום, ובין 18 ל-16 ביצים בעונה. רוב מיני הקוקייה חיים בשיחים או עצים, אולם מינים אחרים דווקא לא. למשל, הקוקייה האצנית חיה במדבר, והיא עוף קרקע, על אף שהיא מסוגלת לעוף.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • עופות טפילים - תופעות ומועדים בטבע אהוד קלפון

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טפילים חברתיים בוויקישיתוף