לדלג לתוכן

טרמינולוגיה אנטומיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טרמינולוגיה אנטומיקה (Terminologia Anatomica, בראשי תיבות: TA) הוא תקן בין-לאומי למונחים באנטומיה אנושית. בשנת 2019 פורסמה גרסה עדכנית לתקן, המכונה TA2. הגרסה פורסמה תחת רישיון Creative Commons.

טרמינולוגיה אנטומיקה נוצרה על ידי הוועדה הפדרטיבית הבין-לאומית למינוח אנטומי (FICAT) (אנ') שהוקמה על ידי הפדרציה הבין-לאומית של ארגוני האנטומיסטים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1955 נוצר לראשונה תקן למינוח אנטומי המקובל על הפדרציה הבין-לאומית של ארגוני האנטומיסטים[1]. התקן שכונה נומינה אנטומיקה כלל 5,640 מונחים[2]. הוא עודכן לפרקים ולאורך השנים יצא בשש מהדורות. התפתחויות מאוחרות יותר בתחום הרפואה, במיוחד בהליכים ניתוחיים ובמדעי המוח, יצרו צורך במונחים שחסרו בנומינה אנטומיקה[3].

בשנת 1998 יצא לאור הספר "טרמינולוגיה אנטומיקה", אשר התבסס על המהדורה החמישית של הנומינה אנטומיקה ושמר על המבנה שלו[4]. בהשוואה לנומינה אנטומיקה שונה הטרמינולוגיה אנטומיקה במספר המונחים הגדול יותר שהוא מכיל, כ-7,500 מונחים של אנטומיה מקרוסקופית בלטינית, ולצידם המונחים באנגלית ואפונים. בנוסף, כלל התקן החדש חלוקה לשישה עשר פרקים המסווגים את המונחים לפי תפקוד ולפי אזורים בגוף. לכל מונח נוסף קוד שיוצר רשימה של מבנים הקשורים זה לזה[3].

החל משנת 2011, טרמינולוגיה אנטומיקה נגיש בצורה חופשית ברשת האינטרנט.

ב-2019 יצא עדכון גרסה, המכונה TA2.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ History of IFAA
  2. ^ Gielecki J, Zurada A, Osman N. Terminologia anatomica in the past and the future from perspective of 110th anniversary of Polish Anatomical Terminology. Folia morphologica. 2008 May;67(2):87-97. PMID 18521806
  3. ^ 1 2 R. Engelbrecht (Editor), A. Geissbuhler (Editor), C. Lovis (Editor), Connecting Medical Informatics and Bio-Informatics (Studies in Health Technology and Informatics), IOS Press, 2005. ISBN 1586035495 (Google Book Search)
  4. ^ Terminologia Anatomica(TA), Dorland's Medical Dictionary