יודוויגה שפט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ידוויגה שפט
ידוויגה שפט

ידוויגה שפט (Jadwiga Szaft; ‏ 4 באוקטובר 1913, כפר Krzynowloga Wielka אשר במחוז וורשה בקרבת העיירה פשאסניש בפולין - 5 בספטמבר 2007) לבית סוכודולסקה (suchodolska) הייתה חסידת אומות עולם, עלתה לישראל בשנת 1957, נפטרה בישראל ונקברה בכפר הרי"ף.

ידוויגה שפט ובני משפחתה, אביה, אדם סוכודולסקי ואימה, סטניסלבה סוכודולסקה, היו אחראים על הצלתו של מיכאל שפט (Michael Szaft), סטודנט יהודי למשפטים אשר עזב את לימודיו עם פרוץ המלחמה ונאלץ להתגורר בגטו ורשה עד לבריחתו לאחר שלקח חלק במרד גטו ורשה.

סיפור ההצלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1943 נשמעה דפיקה על דלת ביתם של משפחת סוכודולסקי. אדם סוכודולסקי, אבי המשפחה, פתח את הדלת וראה צל אדם, גופו נפוח מרעב. האיש נפל על ברכיו והתחנן לרחמים, ציין כי ברח מגטו ורשה ואמר "אנא עזור לי להישאר בחיים". אדם וביתו ידוויגה בחנו את פניו והבחינו כי זה לא אחר מאשר מיכאל שפט אשר התגורר עם משפחתו בכפר לפני שנים רבות. הוריה של ידוויגה, אדם וסטניסלבה, החליטו להסתיר את מיכאל, חפרו בור בתוך לול התרנגולות הנמצא בשטח ביתם וכיסו אותו במספוא של בעלי חיים. ידוויגה ואחיה סטניסלב האכילו את מיכאל באופן קבוע, ידוויגה הייתה נכנסת אל לול התרנגולות על מנת להאכיל את התרנגולות ומשם אל הבור בו הסתתר מיכאל, האוכל הועבר דרך סדק צר שהיה בכיסוי הבור. בחורף, חדר גשם לבור, אולם למרות הקושי מיכאל שרד. מיכאל חי בבור כמעט שנתיים עד לשחרור הכפר ב-15 בינואר 1945, לאחר השחרור נשאר עם ידוויגה ומשפחתה. לאחר השחרור התפשטה שמועה בכפר כי יהודי חזר לחיות בכפר. באחד הימים, התפרצה לבית קבוצת פורעים ודרשה למסור לידם את מיכאל. סטניסלב הצעיר עיכב אותם מספיק זמן אשר איפשר למיכאל לקפוץ מהמיטה ולברוח דרך הדלת האחורית, מאוחר יותר מיכאל חזר לבית. בחלוף השנים פיתחו מיכאל וידוויגה ידידות, השניים נישאו ועלו לישראל בשנת 1957. לשניים נולדו 2 בנים. ידוויגה כתבה בזכרונותיה "אני באה ממשפחה קתולית אדוקה ורצינו לקיים את המצווה - ואהבת לרעך כמוך".

ההכרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-15 ביולי 1975 הוכרו ידוויגה, אחיה סטניסלב והוריה כחסידי אומות עולם על ידי "יד ושם". ידוויגה כתבה במכתב לראש הממשלה, גולדה מאיר, על המצווה אותה קיימה ועל כך שהיא גאה לשמש כאדם צדיק וכי בשל כך זכתה למקום בעולם הבא.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

http://atzum.org/projects/righteous-among-the-nations-2/individual-profiles/jadwiga-szaft-suchodolska/ https://www.raoulwallenberg.net/general/jadwiga-suchodolska-poland/