לדלג לתוכן

יום המזון העולמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו יום המזון העולמי לשנת 2006

יום המזון העולמיאנגלית: World Food Day; בראשי תיבות: WFD) מצוין בעולם ב-16 באוקטובר מדי שנה. ביום זה חוגג ארגון המזון והחקלאות של האומות המאוחדות את היווסדו, בשנת 1945.

ארגון המזון והחקלאות החליט על קיומו של יום המזון העולמי בוועידה העשרים של הארגון בנובמבר 1979. מאז מציינות את היום, בכל שנה, יותר מ-150 מדינות ברחבי העולם. היום משמש הזדמנות להעלות את מודעות הציבור לנושאי רעב ועוני. תוכנית המזון העולמית זכתה בשנת 2020 בפרס נובל לשלום.

נושא מרכזי ליום המזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז שנת 1981 מאמץ ארגון המזון והחקלאות נושא שונה מדי שנה ל"יום המזון", זאת כדי להאיר נושאים שונים הדורשים פעולה ומיקוד עולמי. לדוגמה, הנושא בשנת 2006 היה "משקיעים בחקלאות לביטחון בהשגת מזון". נושא זה נבחר כיוון שרק על ידי השקעה בחקלאות – יחד עם תמיכה בחינוך ובריאות – ניתן יהיה ליצור תפנית במפת הרעב בעולם. רובה של ההשקעה הזו תצטרך לבוא מן המגזר הפרטי. למרות חשיבותה של החקלאות בארצות מתפתחות רבות, מגזר זה מוזנח לעיתים קרובות ואינו זוכה להשקעות. נמצא כי סיוע חוץ לחקלאות נמצא בירידה לאורך עשרים השנים האחרונות.

נושאי עבר של ימי מזון עולמיים היו: "הזכות למזון" (2007), "משקיעים בחקלאות לביטחון בהשגת מזון" (2006), "דיאלוג חקלאי בין-תרבותי" (2005), "גיוון ביולוגי לביטחון בהשגת מזון" (2004), "עובדים יחד לברית בינלאומית נגד הרעב" (2003), "מים: מקור לביטחון בהשגת מזון" (2002), "הילחמו ברעב כדי להפחית בעוני" (2001), "מילניום חופשי מרעב" (2000), "נוער נגד הרעב" (1999), "נשים מאכילות את העולם" (1998), "משקיעים בביטחון בהשגת מזון" (1997), "נלחמים ברעב ובתת-תזונה" (1996), "מזון לכל" (1995), "מים לחיים" (1994), "קוצרים את גיווני הטבע" (1993), "מזון ותזונה" (1992), "עצים לחיים" (1991), "מזון לעתיד" (1990), "מזון וסביבה" (1989), "נוער כפרי" (1988), "חקלאים זעירים" (1987), "דייגים וקהילות דיג" (1986), "רעב כפרי" (1985), "נשים בחקלאות" (1984), "ביטחון בהשגת מזון" (1983), "מזון הוא ראשון" (1981-2).

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית המזון העולמית זכתה בשנת 2020 בפרס נובל לשלום, על מאמציה להילחם ברעב, על תרומתה לשיפור התנאים לשלום באזורים שנפגעו מסכסוך, ועל פעולתה ככוח מניע במאמצים למנוע את השימוש ברעב, כנשק מלחמה וסכסוך.

הרחבת הדוגמה - פירוט הנושאים לשנת 2006[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבעים אחוז מרעבי העולם חיים באזורים כפריים בהם החקלאות היא מקור המזון הישיר, או העקיף, בעזרת תעסוקה בחקלאות. בפסגת המזון העולמית בשנת 1996, ראשי מדינות מרחבי תבל התחייבו לקדם השקעות ציבוריות ופרטיות בחקלאות כדי לתרום לקיצוץ בשיעור הרעב בעולם במחצית, עד לשנת 2015. מטרת המילניום הראשונה של ארגון האומות המאוחדות היא הפחתת הרעב והעוני הקשה במחצית עד לאותה שנה.

ראשי מדינות אפריקה, בהצהרת מפוטו (אנ') , התחייבו כי ממשלותיהם תקצינה לפחות 10% מן התקציב הלאומי לחקלאות ולפיתוח הכפר בתוך חמש שנים. שיעור הסיוע זר לחקלאות ולפיתוח הכפר ממשיך לרדת, למרות הצורך הקיים בכך. בעשרים השנים האחרונות הייתה ירידה דרמטית - מ-9 מיליארד דולר בשנה בתחילת שנות השמונים, עד לרמה של 5 מיליארד דולר לשנה בסוף שנות התשעים. באותה עת כ-845 מיליון איש חיים ברחבי תבל בתנאי תת-תזונה. ביום 9 באוקטובר 2006 פרסם ארגון המזון והחקלאות כי ארבעים מדינות ברחבי תבל נמצאות במצב חירום מבחינת אספקת המזון וזקוקות לסיוע חיצוני[1].

גידול חקלאי ורעב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקרים רבים הראו כיצד גידול חקלאי יכול להפחית עוני ורעב, יותר מאשר גידול עירוני ותעשייתי. לדוגמה, הקבוצה היחידה של מדינות שהפחיתו את שיעור הרעב מאז שנות התשעים היו אותן מדינות שבהן גדל המגזר החקלאי. מבחינת הנתונים לאורך 30 השנים האחרונות ניתן לראות כי באותן מדינות אשר השקיעו וממשיכות להשקיע בחקלאות – פרטית וציבורית – קיימות עתה רמות נמוכות יותר של תת-תזונה.

אירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירועי יום המזון העולמי מתרחשים ביותר מ-150 מדינות ברחבי תבל. ברומא, שם שוכן מטה ארגון המזון והחקלאות, אירועי היום יכללו מרוץ למזון לאורך חמישה קילומטרים דרך המרכז ההיסטורי של העיר בהשתתפות כחמשת אלפים רצים. ארגון המזון והחקלאות אף יכריז על תוכנית חינוכית לנוער בנושא הזכות למזון. התוכנית תכלול קריקטורות במספר שפות הפונות לקהל הצעיר בעולם. המנהל הכללי של ארגון המזון והחקלאות ישא נאום ובו יתאר את מטרות הארגון.

נוסף לאירועי הארגון ברומא, יאורגנו ברחבי איטליה כנסים, תערוכות וסימפוזיונים. בגרמניה יקיים משרדי ממשלה שונים מסיבות עיתונאים לציון האירוע. בספרד שחקן הכדורגל ראול, שהוא שגריר רצון טוב של ארגון המזון והחקלאות, ישתתף באירועים שונים לציון היום. אירועים רבים יתרחשו אף במדינות מזרח אירופה ומרכזה.

בשנת 1981 הפיקה פיג'י הנפיקה סדרת בולים בנושא יום המזון העולמי[2].

יום המזון העולמי בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1984 הוציא דואר ישראל בול מיוחד המציין את יום המזון העולמי[3][4]. ארגונים חברתיים שונים בישראל מציינים את יום המזון העולמי, אולם בשנת 2006 לא צוין היום באופן רשמי במשרדי הממשלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יום המזון העולמי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]