כשל ממשלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כשל ממשלה בכלכלה הוא מונח המתאר מצב בו קיים כשל שוק הנגרם על ידי התנהלותה של הממשלה. דהינו, מצב בשוק בו נטען כי הקצאת המשאבים או אספקת המוצרים והשירותים אינה מבוצעת באופן מיטבי. כך גם מצב בו אספקת אותם מוצרים או שירותים אינה עונה על משאלותיהם או צורכיהם של אנשים מבחינה חברתית או מוסרית.

קיימים חילוקי דעות בין אלה הסבורים שכשל שוק מתקיים גם באופן טבעי לבין אלה הטוענים כי כשל שוק נגרם רק על ידי גורם שאינו כפוף לשיקולי שוק - כדוגמת הממשלה.

לרוב, מתייחס כשל ממשלה לניסיון של הממשלה לתקן כשל שוק, כביכול, כאשר במקום שהמצב יתקן, הוא רק מוחמר.

דוגמה אחת לכשל ממשלה יכול להיות מצב בו הממשלה מבקשת להציע תחבורה ציבורית במחיר זול, ולצורך כך מעניקה סובסידיה לחברות המספקות שירותי תעבורה, תוך התניה שמחיר כרטיסי הנסיעה יהיה נמוך. אם הסובסידיה תינתן תוך העדפה לסוג מסוים של חברות (לדוגמה, אוטובוסים ולא רכבות) וגם אם תינתן באופן שוויוני לכל החברות, התוצאה תהיה פגיעה בשירותי החברות הבלתי-מועדפות וירידה כללית באיכות התחבורה הציבורית, כאשר העלות הכללית מבחינת הצרכנים עולה (בגלל המיסוי הנדרש למימון הסובסידיות). נוסף על כך, שינוי מבנה העלויות של החברות בשוק ידחוף להתמרת חסמי הכניסה לשוק ויעודד היווצרות קרטלים, אוליגופולים או מונופולים טבעיים.

בשנים האחרונות ניתן לראות מגמה גוברת של ארגוני חברה אזרחיים שקמו מתוך כשל ממשלתי ובאים לטפל בנושאים כגון רווחה, חינוך וכו'.

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.