לדלג לתוכן

לחיצת יד (תקשורת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לחיצת יד הוא כינוי לתהליך המתרחש במערכות תקשורת מחשבים, ובו מרכיבים שונים של מערכת תקשורת מבצעים תיאום לגבי שיטת התקשורת שתתקיים ביניהם.

שם המושג לקוח בהשאלה מלחיצת יד אנושית, שבדומה לה - מדובר בתהליך ההיכרות הראשונית בין מרכיבים שונים.

יתרונות ושימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכשירים ורכיבים שונים פועלים בטכנולוגיות שונות, בהתאם להתפתחויות הטכנולוגיות של זמנם. למכשירים רבים ישנה תאימות לאחור לטכנולוגיות קודמות, על מנת שיוכלו לתקשר גם עם מוצרים דומים בעלי טכנולוגיה מוקדמת יותר. תהליך לחיצת היד מאפשר למכשירים המשתתפים בה, לגלות מה היכולות המשותפות לשניהם, ולבחור יחדיו, ובאופן אוטומטי, את שיטת התקשורת המתאימה. לדוגמה, לחיצת יד בין מודמים תאפשר למודמים לגלות מה מהירות החיבור שנתמכת על ידי כל-אחד מהם, ולבחור יחדיו במהירות התקשורת הגבוהה ביותר האפשרית.

לרוב, לחיצת היד מתבצעת בתחילת תהליך התקשורת, כאשר כבר קיים ערוץ תקשורת בין המרכיבים השונים, אך העברת הנתונים עדיין לא התבצעה, מכיוון שלא ברור באיזו שיטת תקשורת היא תתבצע. לחיצת היד מאפשרת בחירה אוטומטית של שיטת התקשורת, וחוסכת חלק, אם לא את כל הזנת הגדרות התקשורת למרכיבים השונים.

מאפיינים שנהוג לתאם באמצעות תהליך לחיצת יד הם:

דוגמאות למכשירים שמבצעים לחיצת יד[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מודמים ומכשירי פקס מקיימים תהליך של לחיצת יד בתחילת התקשורת ביניהם. לרוב, האותות המשמשים לתהליך מושמעים על ידי רמקול הקיים במוצרים אלו - וזאת הסיבה לצלילים הנשמעים בתחילת החיבור בין מודמים או פקסים.
  • רכיבים אלקטרוניים שונים במעגלים חשמליים יכולים לבצע ביניהם לחיצת ידיים בתחילת פעולתם. בצורה זו ניתן לשלב במעגל אחד רכיבים מטכנולוגיות תואמות/דומות, מבלי להשקיע בתכנון של התיאום המדויק ביניהם, ומבלי להשקיע רכיבים אלקטרוניים נוספים על מנת לבצע תיאום זה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]