לדלג לתוכן

מאחזק מצנחים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מאחזק מצנחים, ובגרסה נפוצה יותר מקפל מצנחים, הוא אדם העוסק בתחזוקה של מצנחים, לשם שימוש בטוח בהם. על מאחזק המצנחים להכיר את המאפיינים הטכניים של המצנח ואת הרגולציה והטכניקה הכרוכה בקיפול המצנח ובתחזוקתו.

קיפול מצנחים הוא משימה תובענית וקפדנית, הנעשית למטרות צניחה צבאית וצניחה ספורטיבית. בריתמת צניחה קיימים שני מצנחים, ראשי ורזרבי. את המצנח הראשי יכול לקפל צנחן מוסמך או מקפל מצנחים מוסמך; את המצנח הרזרבי יכול לקפל רק מקפל מצנחים המוסמך לקיפול מצנחים רזרביים.

על פי הנהלים, תוקף הקיפול של מצנח מחומרי ניילון מתקדמים (בניגוד למשי) הוא 120 יום. לאחר שפג תוקף הקיפול יש לפתוח ולקפל את המצנח שנית לפני הקפיצה. גם בצבא וגם באזרחות קיפול מצנחים מהווה מקצוע בפני עצמו, הנפרד מן הצניחה.

קיפול מצנח על ידי אדם לא מנוסה יכול לקחת אפילו שעה וחצי ולאחר שנצבר ניסיון סביר ניתן לקפל את המצנח בכ-20 דקות.

קיפול מצנחים צבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבאות בעולם מכשירים מקפלי מצנחים, לתמיכה בכוחות הצנחנים שלהם ובמשימות של תובלה אווירית מוצנחת. פעמים רבות מקפלי המצנחים עוברים קורס צניחה, כדי לסייע להם להבין טוב יותר את פעולת המצנח ולהניע אותם לשמור על רמת בטיחות גבוהה.

בארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצבא ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכת מקפל מצנחים של צבא ארצות הברית

צבא ארצות הברית הקים את יחידת הצנחנים הראשונה שלו ב-1940. ביחידה קטנה זו כל צנחן קיפל בעצמו את מצנחו. עם הקמת הדיוויזיות המוצנחות במלחמת העולם השנייה הפסיק הצבא לאמן את הצנחנים בקיפול מצנחים, והקים יחידות תמיכה העוסקות בקיפול מצנחים. ראשוני המקפלים קיבלו את הכשרתם בפורט בנינג שבמדינת ג'ורג'יה. מאז 1951 נערכת הכשרה זו בפורט לי שבמדינת וירג'יניה.

מקפלי המצנחים עוברים קורס צניחה, ועל פי המסורת הם נדרשים לצנוח בכל מצנח שיוגש להם, בלי לבדוק מי עסק בקיפולו. מוטו היחידה הוא "I will be sure always" ("אהיה בטוח תמיד").

בצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מקפלות המצנחים

בצה"ל מיועד תפקיד זה בעיקר לחיילות, המשרתות תחת חטיבת המרום. לפני הרחבת תפקידי החיילות בצה"ל נחשב תפקיד מקפלת המצנחים לתפקיד המשמעותי ביותר שיכולה חיילת למלא בשירות הצבאי.

קיפול מצנחים אזרחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקפלי מצנחים לצניחה ספורטיבית אזרחית עוברים בדרך כלל רישוי של רשויות התעופה האזרחית, איגודי תעופה אזרחית או איגודי צניחה. מערכת הרישוי משתנה ממדינה למדינה, אך בדרך כלל ישנן רמות אחדות של הסמכה.

במועדוני צניחה חופשית בישראל, כאשר צנחן שוכר מצנח של המועדון, באפשרותו לשלם למקפל המצנחים של המועדון בתמורה לקיפול המצנח או לקפל את המצנח בעצמו, כאשר הצנחן עובר ביקורת של מקפל מקצועי בשלוש נקודות בדיקה קבועות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מאחזק מצנחים בוויקישיתוף