מוקש אמבאני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מוקש אמבאני

מוקש אמבאני (Mukesh Ambani; נולד ב-19 באפריל 1957 בתימן) הוא איש עסקים הודי המדורג על ידי פורבס בדירוג שנת 2010 כהודי העשיר בעולם, האיש העשיר ביותר המתגורר באסיה, והאיש הרביעי בעושרו בעולם, שהונו מוערך ב-29 מיליארד דולר.[1] אמבאני נשוי ואב לשלושה ילדים.

אמבאני הוא הבעלים של קבוצת הקריקט מומבאי אינדיאנס וכן של 48% מהון המניות של חברת Reliance Industries ההודית, חברת אחזקות העוסקת בעיקר בתחום הנפט וזיקוקו ובטקסטיל בה הוא מכהן כמנהל הכללי.

כאשר נולד היה אביו של אמבאני, נצר לקאסטת סוחרים, יצואן תבלינים מהודו לתימן, ומצבה הכלכלי של המשפחה לא היה מזהיר. במהלך השנים השתפר מצבה של המשפחה אולם זכרונות הזמנים הקשים והכרת חיי המעמד הבינוני-נמוך מכלי ראשון מלווים את אמבאני עד היום.

לאחר סיום לימודי התיכון התקבל אמבאני למכון לטכנולוגיה כימית של אוניברסיטת מומבאי (UDCT) וסיים לימודי הנדסה כימית משם עבר לתוכנית במנהל עסקים באוניברסיטת סטנפורד אולם סיים רק שנת לימודים אחת מתוך שתיים.

בשנת 1981 קרא לו אביו לחזור לעסק המשפחתי, לעסוק בנושא ייצור חוטים, ומשם פיתח את החברה לעסקי פטרוכימיקלים, אנרגיה, תקשורת ורשת חנויות.

אחיו הצעיר של מוקש, אוניל אמבאני, הוא הבא בתור בעושרו ברשימת 500 העשירים של פורבס. אחרי שנפטר אביהם ב-2002 היה בין האחים סכסוך ירושה שזכה לסקירה והתעניינות ונפתר בהתערבות האם שדאגה לפיצול עסקי הבנים.

חזון חברתי-כלכלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרט לחזונו הכלכלי, בו הוא שואף לפיתוח כלכלי של הודו ושל החברות שבשליטתו, יש לאמבאני שאיפות לקדם את החקלאות ההודית ואת מצבם של 700 מיליון החקלאים ההודים.

כשילוב בין שאיפתו הכלכלית והחברתית הקים אמבאני רשת של חנויות הקונות את מוצריהן ישירות מהחקלאים במחירים מעט גבוהים מאשר משלמים להם המתווכים[2] וכך פער התווך מתחלק בין החקלאי לאמבאני והלקוחות. יתרון נוסף של פעולתו זו של אמבאני היא הוספת איסוף מהחקלאים שעד כה היו מחוץ לשרשרת האספקה החקלאית לשווקים והחנויות.

בנוסף, מנסה אמבאני לנצל את יתרונה התרבותי-היחסי של הודו, של חיים ועבודה בקהילות, וליצור מרכזי ייצור של מוצרים עתירי עבודה בכפרים עצמם. הוא מנסה להתחרות בסינים היוצרים מפעלי ענק לצורך ייצור מוצרים אלו ונזקקים להשקעה גדולה בהקמתם, על ידי השקעה קטנה יותר שתחפה על הרווחים הקטנים יותר. חלק מהייצור יוכל לשיטתו להעשות בבתי האיכרים עצמם ובכך הוא נתלה באילן גבוה - גנדי שהטיף לכך שכל ההודים ילבישו "קהדי" (בגדים מתוצרת ביתית) ולשם כך קרא גנדי לכל ההודים להקדיש זמן מדי יום לשם טווית חוטים ואריגה של קהדי. את המוצרים האלו ירכוש אמבאני ישירות מהכפריים וימכור אותם בחנויות שלו או לייצוא.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוקש אמבאני בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ #4 Mukesh Ambani, אתר פורבס.
  2. ^ החקלאי ההודי מקבל בדרך כלל בין חמישית לרבע מהמחיר בו נמכרת התוצרת בחנויות רגילות