לדלג לתוכן

המלחמה הסורית השלישית – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
(דף חדש: <nowiki>טקסט לא מעוצב</nowiki>{{מלחמה| |שם המלחמה=המלחמה הקולאה-סורית החמישית |חלק מ=המלחמות הקואלה-סוריות |ת...)
 
אין תקציר עריכה
'''המלחמה הקואלה-סורית השלישית''' (המלחמה ידועה גם בשם '''המלחמה הלאודיקית''') הייתה המלחמה החמישית שפרצה בין [[בית סלאוקוס]] ל[[בית תלמי]] על השליטה ב[[קואלה סוריה]], והתרחשה בין השנים 246 לפני הספירה ל-242 לפני הספירה.
 
== רקע ==
[[תלמי השלישי]] פלש לשטחי האימפריה הסלווקית, בזמן ש[[סלאוקוס השני]] היה באסיה הקטנה בכדי לבסס את שלטונו. תלמי השלישי פלש לצפון סוריה והשתלטת על אנטיוכיה הבירה. סלווקוס השני המליח לגרש את התלמיים מהבירה והאזור. אולם התלמיים הצליחו להחזיק בעיר הנמל סלוקיה. בזמן העימות פרץ כל של מרידות במזרח האימפריה, הארצות ממזרח לים הכספי התנתקו מהאיפריה הסלווקית ועברו לשלטונם של הפרתים. סלווקוס השני הקדיש את כל מרצו לדכא את המרידות מזרח.
 
בשנת 252 לפני הספירה נחתם הסכם שלום, שבו [[בריניקה]], בתו של [[תלמי השני]], נישאה ל[[אנטיוכוס השני]]. הסכם זה לא החזיק מעמד בגלל מאבקי החצר ב[[האימפריה הסלאוקית|אימפריה הסלאוקית]]. [[אנטיוכוס השני]] מת במסתוריות בזמן ביקור באחוזה של אשתו הראשונה, לאודקי. היא במהרה הכריזה על בנה [[סלווקוס השני]], למלך על אסיה הקטנה, וכן היא שיכנע את אנשי החצר באנטיוכיה להרוג את ברינקה ואת בנה הקטן ולהכתיר את בנה [[סלווקוס השני]] כמלך [[האימפריה הסלאוקית]], אירועים אלו הביעו לפרוץ המלחמה הקולאה-סורית השלישית.
 
== אירועי המלחמה ==
 
המלחמה פרצה כש[[תלמי השלישי]] פלש לשטחי האימפריה הסלווקית, בזמן ש[[סלאוקוס השני]] היה באסיה הקטנה בכדי לבסס את שלטונו. תלמי השלישי פלש לצפון סוריה והשתלטת על אנטיוכיה הבירה. סלווקוס השני המליח לגרש את התלמיים מהבירה והאזור. אולם התלמיים הצליחו להחזיק בעיר הנמל סלוקיה. בזמן העימות פרץ כל של מרידות במזרח האימפריה, הארצות ממזרח לים הכספי התנתקו מהאיפריה הסלווקית ועברו לשלטונם של הפרתים. סלווקוס השני הקדיש את כל מרצו לדכא את המרידות מזרח.
 
==לקריאה נוספת==