לדלג לתוכן

ויקיפדיה:זכויות יוצרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה חופשית, כלומר, לכל גולש הרשות לצטט ממנה (תוך ציון המקור). לעובדה זו יש השלכות שחשוב לזכור כאשר אתם עורכים את האנציקלופדיה. דף זה אמור להתאים לעקרונות וקווים מנחים בוויקיפדיה, אך אם קיימת סתירה ביניהם האחרון הוא המכריע.

בישראל מוסדרות זכויות יוצרים בחוק זכות יוצרים משנת 1911, פקודת זכות יוצרים משנת 1924, וחוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007.

כיצד תישמר זכות היוצרים שלך?

[עריכת קוד מקור]

כל תרומה שלך לוויקיפדיה מפורסמת תחת שני רישיונות: הרישיון לשימוש חופשי במסמכים של גנו ורישיון Creative Commons מסוג cc-by-sa. אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים, שתופץ לעיני כל, ושאחרים יוכלו להעתיק ממנה בציון המקור – אין לפרסם אותה פה. אפשר לעיין בנוסח הרישיונות לפרטים נוספים.

כיצד נשמור על זכויות היוצרים של אחרים?

[עריכת קוד מקור]

כולנו חפצים לראות בהתפתחות מהירה של ויקיפדיה, ותבוא הברכה על כל העוסקים בכך, אך כאשר אנו תורמים להתפתחותה של ויקיפדיה, חשוב מאוד להקפיד שלא לפגוע בזכויות יוצרים. נושא זה חשוב תמיד, אך בוויקיפדיה חשיבותו גדולה כפליים, כיוון שוויקיפדיה מעניקה לגולשים רשות לצטט ממנה הלאה, ולכן מי שמוסיף ערך לוויקיפדיה תוך הפרה של זכות יוצרים מחטיא את הרבים, שיצטטו ערך זה בתום לב, מבלי לדעת שבכך הם משתמשים ברכוש גנוב. מלבד העבירה על החוק והעוול שנעשה לבעל זכות היוצרים, בעת העתקה שאינה מורשית, כל ערך שמועתק לוויקיפדיה ממקום אחר, פוגע אנושות במוניטין שלה, ומרתיע אנשים שהקפדה על זכויות יוצרים יקרה ללבם, מלהצטרף לכותבי ויקיפדיה.

להלן מספר הנחיות כלליות לשמירה על זכויותיהם של יוצרים אחרים. שימו לב לכך שדף זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

כללים בסיסיים

[עריכת קוד מקור]
 • כל יצירה שאדם יצר, בין אם פורסמה (בספר, בעיתון, באינטרנט וכדומה) ובין אם לא פורסמה, מוגנת לפי חוק, וזכות היוצרים עליה שמורה ליוצר (או למי שקיבל אותה ממנו).
 • הציון "כל הזכויות שמורות" על גבי יצירה אינו חיוני כדי להקנות זכות יוצרים לבעל היצירה. זכות היוצרים שמורה לו גם ללא ציון זה.
 • אין להעתיק מיצירה ללא רשות בעל זכות היוצרים.
 • הגנת זכות היוצרים חלה על כל צורת ביטוי – טקסט, צילום, איור וכדומה.
 • הגנת זכות היוצרים חלה על היצירה השלמה ועל חלקים ממנה.
 • הגנת זכות היוצרים אינה חלה על תוכן (רעיון, נתון, עובדה, או ידיעה חדשותית) אלא על צורת הביטוי (נוסח, סידור הדברים) שלו. עם זאת, גם בהעתקת תוכן כנ"ל בצורת ביטוי שונה – חובה לציין את מקורו.
 • זכות היוצרים על יצירה פוקעת בתום השנה שבה מלאו 70 שנים ממות היוצר. זכות היוצרים על תצלום פוקעת בתום השנה שבה מלאו 50 שנים ליצירתו.

במקום להעתיק

[עריכת קוד מקור]

ראיתם באינטרנט דף נפלא שמתאר היטב ערך שמקומו בוויקיפדיה? בשום אופן אל תעתיקו דף זה לוויקיפדיה! מה לעשות? יש מספר אפשרויות:

 1. מצאו את הערך המתאים בוויקיפדיה (או צרו אותו), ותנו שם קישור אל הדף שאותו רציתם להעתיק. כך תאפשרו לגולשי ויקיפדיה לקרוא דף זה, בלי לפגוע בזכויות של יוצריו.
 2. פנו אל יוצר האתר, ובקשו ממנו שיעתיק את הדף מהאתר שלו לאתר ויקיפדיה, או שינצל את מומחיותו לכתיבת הערך בוויקיפדיה. אם קיבלתם את אישורו להעתקה תחת רישיון cc-by-sa, יש לגשת לדף ויקיפדיה:OTRS ולפעול על פי ההוראות שם.
 3. כתבו בעצמכם את הערך המתאים תוך הסתמכות על המידע שמצאתם, על הערך המקביל בוויקיפדיה האנגלית ועל מקורות נוספים.

מצאתם מאמר בספר עיון או בעיתון? אל תעתיקו בשום פנים ואופן. אם תרצו בכך, תוכלו לכתוב מחדש – בסגנונכם שלכם – את הידע שרכשתם מן הכתוב.

רוצים לדעת יותר על זכויות יוצרים? ראו בערך זכויות יוצרים.

לא בטוחים או לא מבינים? שאלו בזכויות יוצרים/שאלות ותשובות.

נתקלתם בדף שאתם חושדים כי מפר זכויות יוצרים? העלו את הבעיה.

מקורות לתמונות

[עריכת קוד מקור]

רשימת אתרים המתירים שימוש חופשי בתמונות ניתן למצוא בדף ויקיפדיה:מקורות לתמונות.

דוגמאות: מותר ואסור

[עריכת קוד מקור]
ערך מורחב – ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מותר ללא הגבלה

[עריכת קוד מקור]
 • תרגום מוויקיפדיה בשפות אחרות (אך חובה לציין את המקור בתקציר העריכה או בדף השיחה[1])
 • מידע עובדתי, כגון נתונים פיזיקליים או כימיים, או נוסחה מתמטית
 • בישראל חוקים, תקנות, דברי הכנסת והחלטות שיפוטיות של בית משפט, אינם מוגנים בזכויות יוצרים.
 • צילום שצילמת בעצמך, של כל אובייקט המוצג במקום ציבורי דרך קבע – לדוגמה:
  • צילום של אנדרטה או פסל המוצב במקום ציבורי (אבל לא פסל המוצב בתערוכה מתחלפת)
  • צילום של מוצגים במוזיאון ציבורי הפתוח לציבור (גם אם בתשלום) (בחו"ל – כל עוד לא מדובר בהפרת זכויות של היוצר – היינו עברו 70 שנה ממות היוצר, וכן לא מוצגים של תערוכות מתחלפות. בישראל – מותר התצלום, כל עוד לא מדובר בתצוגות מתחלפות).
  • צילום של מוצגים במוזיאון פרטי (מותר במסגרת דיני זכויות היוצרים; אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עלול להיות "הפרת חוזה") (בחו"ל – כל עוד לא מדובר בהפרת זכויות של היוצר – היינו עברו 70 שנה ממות היוצר, וכן לא מוצגים של תערוכות מתחלפות; בישראל – מותר התצלום, כל עוד לא מדובר בתצוגות מתחלפות.)
  • צילום של מבנה ארכיטקטוני
  • צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר
 • סריקת איור (מקורי) מתוך ספר – אם עברו 70 שנה ממות היוצר

מותר במסגרת "שימוש הוגן"

[עריכת קוד מקור]
ערך מורחב – ויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן
 • צילום במצלמה דיגיטלית או סריקה של כריכת ספר על ידי משתמש: לצורך ערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
 • סריקת איור (מקורי) מתוך ספר – לא יותר מאיור אחד, ורק לצורך ערך על המאייר עצמו (אם עברו 70 שנה ממות היוצר – מותר בכל מקרה).
 • לכידת תמונה בודדת מסרט – עבור הערך על הסרט עצמו (אם עברו 70 שנה ממות היוצר – מותר בכל מקרה).
 • הצגה של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים שאינה במסגרת שימוש הוגן (כך לדוגמה, אסור לצלם דף מספר המוגן בזכויות יוצרים או דף תווים)
 • הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים
 • צילום-מסך מתוך Google Earth (למעט עבור הערך Google Earth עצמו)
 • הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בכל דף שאינו הערך (בדף המשתמש, דף שיחה או פורטל).
 • קישור לדף המפר זכויות יוצרים.

בדיקת הפרה של זכויות יוצרים

[עריכת קוד מקור]

בעת העלאתו של ערך חדש, או קטע נרחב חדש, עולה לעיתים חשד להפרה של זכויות יוצרים. ראשית יש לבדוק את דף השיחה של הערך ותקצירי העריכה של מעלה הערך, האם צוין מקור לערך ואם ההעתקה באישור או אם הערך בוויקיפדיה הועתק לאתר אחר. דרך פשוטה לבירור חשד זה היא בדיקה באמצעות גוגל של קטעים מהטקסט החדש. כלי שימושי נוסף שפותח לטובת ויקיפדיה נמצא כאן. את בדיקת המקוריות של הערך רצוי לעשות מוקדם ככל האפשר, בימים הסמוכים לכתיבתו, משום שבבדיקה שנעשית לאחר זמן עלולה להימצא העתקה, הנובעת דווקא משום שהאתר האחר העתיק מוויקיפדיה (ניתן לוודא זאת באמצעות בדיקת תאריכי הפרסום). אם התגלתה העתקה מוויקיפדיה לאתר אחר, רצוי לציין זאת בדף השיחה של הערך, כדי לחסוך בדיקות חוזרות על ידי ויקיפדים אחדים.

במקרה שהתברר שהפרת זכויות היוצרים היא בוויקיפדיה (כלומר הטקסט שהועלה לוויקיפדיה מועתק ממקור אחר), יש להחליף את הערך בתבנית:הפרת זכויות יוצרים, עד לבירור העניין עם כותב הערך. אם הערך הועלה על ידי אלמוני והועתק מאתר מסחרי, יש למחוק אותו מיד, משום שאין דרך לתקשר עם כותב הערך (וסביר שהוא אינו מכיר את כללי זכויות יוצרים). יש לבקש הסתרת גרסאות של הגרסה המפרה זכויות יוצרים.

אם התקבל אישור OTRS לשימוש בקטעים הללו, יש לציין זאת בדף השיחה.

טיפול במידע שזכויות היוצרים עליו פגו

[עריכת קוד מקור]

ב-1 בינואר של כל שנה פגות זכויות היוצרים על סוגי המידע הבאים:

 • טקסטים שנוצרו בארץ ישראל או במדינת ישראל, ובשנה שהסתיימה מלאו 70 שנה למות היוצר. דוגמה: זאב ז'בוטינסקי נפטר ב-4 באוגוסט 1940, ולכן בשנת 2010 מלאו 70 שנה למותו, וב-1 בינואר 2011 פגו זכויות היוצרים על יצירתו המקורית. זהירות: לא בהכרח פגו זכויות היוצרים על תרגומיו, מפני שייתכן שיוצר היצירה המקורית האריך ימים אחריו; לא בהכרח פגו זכויות היוצרים על תרגומי יצירותיו, מפני שייתכן שהמתרגם האריך ימים אחריו.
משעה שפגו זכויות היוצרים, אין מגבלה על ציטוט היצירה בוויקיפדיה (אך יש לציין את שם היוצר).
 • תצלומים שצולמו בארץ ישראל או במדינת ישראל לפני שנת 2008 ובשנה שהסתיימה מלאו 50 שנה לפרסומם הראשון. דוגמה: ב-1 בינואר 2010 פגו זכויות היוצרים על התצלומים שפורסמו לראשונה בשנת 1959 (או קודם לכן). תצלומים אלה ניתן להעלות לוויקישיתוף. ביחס לתמונות שצולמו במדינת ישראל לאחר שנת 2008 חל הכלל הקודם (70 שנה ממות הצלם).
 • בולי מדינת ישראל שבשנה שהסתיימה מלאו 50 שנה להנפקתם. דוגמה: ב-1 בינואר 2010 פגו זכויות היוצרים על בולי מדינת ישראל שהונפקו בשנת 1959 (או קודם לכן). בולים אלה ניתן להעלות לוויקישיתוף.

שימוש חיצוני

[עריכת קוד מקור]

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה חופשית. שימוש בתוכנה במקומות אחרים הוא מותר ואף מומלץ, אולם יש תנאים מסוימים שבהם צריכים לעמוד כדי להשתמש בתוכן. התנאים פשוטים (לפחות עבור תוכן מוויקיפדיה) ומטרתם להבטיח ייחוס נאות לתורמינו ושימוש חופשי בתוכן למשתמשים אחרים.

כמעט כל התוכן בוויקיפדיה מופץ לפי תנאי רישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 (CC-BY-SA 3.0). רישיון זה מרשה באופן כללי להשתמש בתוכן בתנאי שעומדים בשתי דרישותיו: יחוס, כלומר אזכור יוצר(י) התוכן, ושיתוף זהה: היצירה החדשה תהיה גם היא באותם תנאי רישיון.

שימוש בתמונה

[עריכת קוד מקור]
זכויות יוצרים

רוב התמונות שמופיעות בוויקיפדיה מאוחסנות בויקישיתוף. בכל מקרה, לחיצה על תמונה בוויקיפדיה מובילה למציג התמונות. לחיצה על חץ למטה או הקלקה על המשולש שבתחתיתו פותחת את מסך פרטי התמונה: מסך עם עיקר פרטי התמונה. הקישור "פרטים נוספים על הקובץ" משם יקשר לדף התמונה שנמצא לרוב בוויקישיתוף ובו פרטים נוספים על התמונה. בדף זה אפשר למצוא את בעלי זכויות היוצרים על התמונה (בדרך כלל: מי שצילם את התמונה). הדרך המועדפת לספק את דרישות הרישיון היא לספק קישור לדף התמונה. לדוגמה: עבור התמונה שבצד, עדיף לספק קישור לדף התמונה.

חיילים. הזכויות - לצה"ל

אם אין אפשרות לספק קישור (לדוגמה: מדובר על עיתון מודפס), חשוב להזכיר הן את היוצר והן את הרישיון. במקרים רבים תקציר היצירה יכלול גם את שם בעלי זכויות היוצרים. במקרה של התמונה הזו כתוב שם רק "נוצר על ידי מעלה היצירה". את מעלה היצירה אפשר למצוא בהמשך, בסעיף "היסטוריית הקובץ". לכן ניתן לכתוב על התמונה ”צולמה על ידי Jengod מוויקיפדיה, ברישיון CC-BY-SA 3.0”. בתמונה הזו מצוין במפורש ה"יוצר" (במקרה הזה: צה"ל) ולכן זהו שם היוצר.

זכויות יוצרים. ברשות הכלל

יש לשים לב שהתמונה היא ברישיון ייחוס-שיתוף זהה (CC-BY-SA). לא כל התמונות הן ברישיון הזה ואז חלים עליהן כללים אחרים. חלק מהתמונות (לדוגמה: התמונה הזו) הן בכלל ברשות הכלל: ללא מגבלות זכויות יוצרים, ואז אין שום חובה לציין קרדיט ורישיון. לעומת זאת, יש גם תמונות ללא רישיון חופשי שמותרות לשימוש הוגן בלבד בוויקיפדיה העברית (לדוגמה: התמונה הזו). יש לבדוק את תנאי הרישיון או לקבל אישור מפורש מבעלי התמונה כדי להשתמש.

לסיכום:

 1. לוודא בדף התמונה שמדובר על תמונה ברישיון ייחוס-שיתוף זהה (CC-BY-SA).
 2. אם כן, עדיף, אם אפשר, לספק קישור מהתמונה לדף התמונה בוויקיפדיה או בוויקישיתוף.
 3. אם זה לא אפשרי, לכתוב על התמונה ”צולמה על ידי [שם היוצר], ברישיון CC-BY-SA 3.0”.

שימוש בערך

[עריכת קוד מקור]
ערך מורחב – ויקיפדיה:האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?

כאשר מעתיקים ערך שלם או את חלקו, התוצאה (הטקסט החדש שנכתב) הוא בגדר יצירה נגזרת (יצירה שמבוססת על יצירה אחרת). רישיון הייחוס-שיתוף זהה של Creative Commons דורש שבמקרה כזה גם היצירה החדשה תהיה זמינה בתנאי אותו רישיון (זוהי המשמעות של "שיתוף זהה"). יש לכך סייג עיקרי אחד: כאשר מצטטים רק חלק קטן יחסית מהערך בוויקיפדיה (לדוגמה: הגדרה בודדת) הדבר יכול להיות בגדר שימוש הוגן. לכן יש כאן שני מקרים:

ציטוט קצר

[עריכת קוד מקור]

הייחוס לוויקיפדיה כאן מספיק, מכיוון שמניחים שהקוראים ידעו למצוא את הערך. לדוגמה:

”לפי וויקיפדיה, פַּנְסְפֶּרְמִיה היא תאוריה הגורסת כי מוצא החיים אינו מכדור הארץ, אלא מן החלל. אין התאוריה עוסקת במדע בדיוני, אלא באסטרונומיה ובהוכחות מדעיות לכך שמעבר חיים מכוכב לכת אחד למשנהו, או ממערכת כוכבים אחת למשנתה, הוא אפשרי וסביר. ”

שם הערך צריך להיות ברור מהציטוט. לדוגמה: ”לפי הערך אוזן בוויקיפדיה, תנוך האוזן האנושית הוא החלק הבשרני הרך בתחתית האפרכסת. הוא מורכב מעור ורקמות שומן, שחסרות את המוצקות והאלסטיות של שאר אפרכסת האוזן.”

לצורך ציטוט ערך בהתאם לסטנדרטים ביבליוגרפיים שונים (APA למשל), ניתן לעשות שימוש בכלי הציטוט המופיע לצד כל ערך בוויקיפדיה. את כלי הציטוט ניתן למצוא בתפריט הצד של ויקיפדיה, במקטע ה"כלים".

העתקת ערך

[עריכת קוד מקור]

אם מדובר על משהו שמעבר לשימוש הוגן, אפשר להשתמש בתוכן רק אם הטקסט החדש שנוצר מקיים את תנאי הרישיון. הדרישות הן, באופן כללי, להציג את הרישיון ולספק ייחוס: לתת קרדיט לכותבי הערך. הבעיה היא עם החלק השני: לערך יכולים להיות מספר רב של כותבים. הדרך הסבירה לציין את כולם בוויקיפדיה היא דף ההיסטוריה של הערך. לכן הדרך העדיפה לספק את דרישת הייחוס היא לספק קישור לערך המקורי בוויקיפדיה. מכיוון שמהערך המקורי (כמו מכל דף בוויקיפדיה) יש גם קישור לנוסח הרישיון, יש בכך גם מילוי דרישת הצגת הרישיון.

אם הערך הוויקיפדי כולל תמונות, חשוב להעתיק כל אחת מהן לפי הנוהל מלמעלה (ובפרט לוודא שאין בהן תמונות שאינן חופשיות).

לסיכום:

 1. אתם כאן כי כתבתם טקסט כלשהו המבוסס על תוכן מוויקיפדיה (או העתק שלו) ולא מדובר על ציטוט קצר שהוא בגדר שימוש הוגן.
 2. עדיף להשתמש בנוסח רישיון עם קישור לערך המקורי: ”הכתבה משתמשת בתוכן מהערך "מחיצה על ידי פיל" וזמינה ברישיון יחוס-שיתוף זהה 3.0”.
 3. אם אין אפשרות לקשר, נא לציין במפורש את המקור והרישיון. לדוגמה: ”הכתבה משתמשת בתוכן מהערך "מחיצה על ידי פיל" מוויקיפדיה העברית, וזמינה ברישיון יחוס-שיתוף זהה 3.0.”

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור]
 • copyscape כלי שמאפשר לחפש עותקים ברשת
 • copyvios - כלי לזיהוי העתקות
 • copyleaks - כלי לזיהוי הפרת זכויות יוצרים (יזום ואוטומטי) בטקסט, PDF ותמונות
 • Compilatio כלי לזיהוי העתק-הדבק והגנה מפני הפרת זכויות יוצרים

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור]
 1. ^ רישיון ויקיפדיה בכל שפה מאפשר לעשות כל שימוש בתוכן, לרבות תרגום, בכפוף למתן ייחוס (קרדיט) ליוצרים המקוריים, ולכן יש לתת קרדיט ליוצרים המקוריים של התוכן המתורגם.