לדלג לתוכן

ג'יימס פנימור קופר: הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
מ
נולד בברלינגטון, ב[[ניו ג'רזי]]. אביו היה שופט, ובמלאת לג'יימס שנה אחת עקרה המשפחה לעיירה [[קופרסטאון]], שיסד האב לחוף אגם ב[[מדינת ניו יורק]] וקרא לה בשמו. הייתה זו תקופת החלוציות בתולדות [[ארצות הברית]], ומילדותו ספג הבן את מראות נופי הערבה הפראיים ושמע סיפורי הרפתקאות על ההתנגשויות בין המתיישבים הלבנים לבין שבטי ה[[אינדיאנים]]. סיפורים אלה העלה על הכתב.
 
בגיל 16 הצטרף ל[[חיל ים|צי]] ושירת כקצין על סיפון ספינה ב[[אגם אונטריו]]. לאחר מות אביו השתקע באחוזת המשפחה ושלח ידו בכתיבה. סיפוריו זכו מיד בהצלחה והתפרסמו ברחבי העולם. הוא היה הסופר האמריקאי הראשון שזכה בהצלחה בינלאומית. שבע שנים שירת קופר כקונסול כבוד של ארצות הברית ב[[פריז]], ובשובו לארצו כתב את הספר "[[הבית כפי שמצאתיו]]" אשר עורר ביקורת וגרר את מחברו למאבקים עם העיתונות.
 
אולם הספרים שבזכותם התחבב קופר על דורות של קוראים צעירים בעולם הם אלה העוסקים בהווי של ארצות הברית בראשית תקופת ההתיישבות. במיוחד זכו בפרסום חמשת ספרי "פוזמק העור", הוא כינויו של נתנאל במפו - צייד ישר לב וידיד האינדיאנים (הקרוי גם "עין הנץ"), שנקלע לסדרה של הרפתקאות מרתקות. הנודע שבספרי הסדרה הוא "המוהיקני האחרון", סיפור מלא חיבה לאינדיאנים ולאורחות חייהם, המתאר את מסעו של "עין הנץ" אל מצודה נצורה כדי להחזיר למפקדה את שתי בנותיו. סיפורו האחרון, "מבואות האלון", עוסק בכומר המגלה לשבט אינדיאני שבניו הם מצאצאי עשרת השבטים וכי עליהם לנסוע לארץ ישראל.
143,793

עריכות