ממברנה (תורת המיתרים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: הגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

בתורת M, המונח "ממברנה" או "קרומית" (membrane), בקיצור "רומית" או "brane", מוגדר כ"גוף", "מרחב-זמן" או "יריעת עולם", או לצורך העניין, ברנה, בעל p ממדים. הממברנות ממוספרות על פי מספר הממדים המרחביים שלהן. לדוגמה: שתי ברנות (כל אחת מיתר) שנפגשות יוצרות ממברנה. כלומר, ברנה אחת היא מיתר, שתי ברנות הן ממברנה אחת המכילה 2 ממדים (p=2), שתי ממברנות יוצרות 4 ממדים (p=4) וכן הלאה.

ממברנות שימושיות לתיאור מרחבים בעלי יותר מארבעת הממדים הידועים לנו במרחב-זמן, והן יכולות לכלול בתוכן אפילו 11 ממדים ויותר (בתורת העל-מיתר יכול עד 26 ממדים). לכן, תאוריית הממברנות לוקחת חלק חשוב מתורות מרחב-זמן, כמו תורת M המציעה כי קיימים יותר מארבעה ממדים במרחב-זמן, וכמו כן תורת העל-מיתר ותאוריות נוספות. למעשה, התאוריות הללו הן חלק מתורת ההפרעות במיתרים. הממברנות מוגדרות כהפרעה במרחב (הפרעה באחידות של המרחב, כמו אדוות מים באגם - הגלים משתנים וגורמים הפרעה במשטח מרחב-זמן של הממברנה), והן לוקחות חלק חשוב בתורת ההפרעות, מפני שהן בעצם עצמים המשתרעים על גבי p ממדים במרחב. בנוסף לכך, המיתר של תורת המיתרים מוגדר כבעל 2 ממדים בתנועתו השווה לממברנה אחת היכולה להצמד לאובייקטים המכילים רב-ממדיים כמו ממברנת דיריכלה הפועלת כמו שטיח האוסף שערות שבמקרה שלנו היא ממברנה האוספת ממדים על ידי התמזגות עם מיתרים פתוחים.

ממברנות בתורת מיתרי העל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתאוריה 2 ברנות מהוות מיתרים. עד לשנות ה-90 נעשה גלוי לעין שהתאוריה יכולה להתרחב כדי לכלול בתוכה מספר גבוה יותר של ממדים באובייקטים. בצורה אופיינית האובייקטים הללו לא מופיעים בתורת ההתפלגות.

חוץ מהמיתר היסודי (F- String) של תאוריית המיתרים והדואליות המגנטית, האובייקט בעל חמישה ממדים (NS5-Brane), הסוג של הממברנה שהרבה מדענים שמו עליה עין היא ממברנת דיריכלה אשר יכולה להתמזג עם מיתרים פתוחים. סוגים שונים של ממברנת דיריכלה או (D-brane) יכולה להמצא בתאוריות אחרות.

התפתחות תאוריית הממברנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעשורים האחרונים התאוריה על הממברנה מתפתחת הרבה, ולאחרונה נמצא עוד מימד והתאוריה שמיתר יסודי בתורת העל-מיתר הפך לממברנה דו-ממדית בשם M1 brane (או ברנת על) שהמגנטיות הדואלית שלו היא ברנת M5. הסוגים השונים של הברנות בתורת המיתרים נחשבים קשורים גם כנראה לממדי על של ברנת M5 העוטפים כמה סוגים של סיבובים. תורת ה-M טוענת כי המיתרים של האנרגיה יכולים לגדול לממברנות או ברנות גדולות יותר בגודל של היקום וגם שהמיתרים צריכים לרעוד ביותר מ-3 ממדי מרחב כנראה 6 ממדים ועוד מימד זמן.

סוגי ממברנות ודואליות המשפיעה עליהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]