מנהלת הצי המלכותי הבריטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מִנְהֶלֶת הצי המלכותי הבריטיאנגלית: Navy Board) היא כיום הגוף האחראי לניהול המקצועי השוטף של הצי המלכותי הבריטי.[1] הרכבה זהה לזה של מנהלת האדמירליות של מועצת ההגנה של הממלכה המאוחדת, מלבד זאת שאינה כוללת שרי ממשלה.[2] ראש מנהלת הצי הוא הלורד הימי הראשון, האדמירל המפקד על הצי, וחברים בה ראש מספן ים של הצי וסגן ראש מטה הצי, ראש מספן כוח אדם והדרכה והלורד הימי השני, קצין לוגיסטיקה ראשי של הצי, מפקד חיל הנחתים המלכותי וקצינים בכירים נוספים.

מ-1546 עד 1831 היה ה-Navy Board שמו של גוף נפרד מן האדמירליות, שנקרא במקור "מועצת הצי" (Council of the Marine), בראשו עמד הלפטננט של האדמירליות. גוף זה היה אחראי לעניינים האדמיניסטרטיביים של הצי, כמו בניית אוניות, תיקון אוניות ואספקה לאוניות.[3] לשם כך הפעילה מנהלת הצי שש מספנות באנגליה: בדפפורד, ווליץ', צ'טם, שירנס, פורטסמות' ופלימות', וכן מתקנים קטנים יותר במקומות נוספים. חימוש האוניות לא היה באחריותה של מנהלת הצי, אלא של מנהלת החימוש (Board of Ordance).

במאה ה-18 כללה מנהלת הצי גופי-משנה כמו "הממונים על החולים והפצועים" (Sick and Hurt Commissioners), האחראים על שירותי הרפואה של הצי המלחמתי, ו"הממונים על האספקה" (Victualling Commissioners), האחראים על אספקת המזון.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Navy board" in: royalnavy.mod.uk
  2. ^ Royal Navy command and organisation: Higher mannagement of the Royal Navy. In: armedforces.co.uk.
  3. ^ Portsmouth Royal Dockyard Historical Trust: Before the Dawn – Early Origins. In: Portsmouthdockyard.org.uk.