מעצור (ירי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תרמיל שלא נפלט באקדח חצי אוטומטי

מעצור בכלי נשק הוא ביטוי לאי יכולתו של כלי הנשק לפעול כהלכה מסיבות שאינן נובעות מטעות של המשתמש.

טווח התקלות נע בין מצבים זמניים ובטוחים יחסית, כמו תרמיל שלא נפלט, לבין מצבים שעלולים להיות מסוכנים, טיפול לא נכון בסוגים מסוימים של תקלות עלול לגרום לפציעה או למוות ולפגם משמעותי בכלי הנשק. לצורך מניעה של תקלות אלו חובה לעקוב ולהקפיד בכל העת על הכללים הבסיסיים של בטיחות כלי הנשק. כמו כן לניקיון ותחזוקה נכונה של כלי נשק יש תפקיד חשוב במניעת תקלות שכאלו.

סוגי מעצורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מעצור ראשון - (במצב זה המכלול יהיה מוכנס עד הסוף) מעצור בו לא נגרף כדור לבית הבליעה, כתוצאה מדריכה חלשה של הנשק או אי כניסת המחסנית במלואה.על מנת לתפעל את המעצור, יש לדפוק בחוזקה על תחתית המחסנית ולדרוך את הנשק.
  • מעצור שני - (במצב זה המכלול יהיה תקוע באמצע) מעצור בו נתקעים בבית הבליעה שני כדורים או כדור ותרמיל שלא הספיק להיפלט. מעצור זה יכול להיגרם מכמה סיבות. אם מדובר בשני כדורים שלא ננקרו אשר נתקעו בבית הבליעה, הבעיה נמצאת במחסנית וההזנה מהירה מדי. אם מדובר בתרמיל וכדור אשר נתקעו בבית הבליעה, מדובר בבעיה במכלול הנשק. תפעול של המעצור נעשה על ידי הוצאת המחסנית, דריכת הנשק פעמיים ללא מחסנית, הכנסת מחסנית ודריכה חדשה על מנת להמשיך בירי.

מניעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן תקלות מכניות מסוימות הנגרמות כתוצאה מתכנון לקוי ולא ניתן להימנע מהן, כמו כן ישנן תקלות שניתן לייחסן למחסנית באיכות ירודה או תחמושת פגומה (לעיתים קרובות עקב אחסון לא נאות במקום החשוף ללחות וסביבה משתכת). לעומת זאת, תקלות רבות ניתנות למניעה על ידי ניקוי ותחזוקה נכונה של כלי הנשק.

P military.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמצעי לחימה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.